... ...

„Za 5 miesięcy, w ostatni weekend sierpnia właśnie tu, w Radomiu odbędzie się międzynarodowy pokaz lotniczy Air Show 2023. Międzynarodowy pokaz lotniczy odbędzie się pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”. Odwołujemy się do wielkiego sukcesu polskiego pilota sprzed 90 lat. Kapitan Stanisław Skarżyński pobił rekord świata przelatując przez południowy Atlantyk z Senegalu, z Afryki, do Brazylii, do Ameryki Południowej. (...) Pamiętamy o tym wybitnym człowieku, wybitnym pilocie. Ale przede wszystkim staramy się wzmocnić polskie Siły Powietrzne. W związku z tym zaprezentowane zostaną w zasadzie wszystkie typy statków powietrznych wykorzystywanych w Siłach Powietrznych” - poinformował wicepremier-minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Pokazy po pięciu latach przerwy, odbędą się w ostatni weekend wakacji – 26 i 27 sierpnia, zaprezentują się w nich najlepsi polscy lotnicy, którzy brali udział w takich misjach jak ochrona sojuszniczego nieba w ramach Air Policing, akcje humanitarne, transporty medyczne, transporty organów do przeszczepów „Akcja Serce”, czyli misje ratujące życie, oraz wirtuozi pilotażu z zespołu akrobacyjnego „Orlik”.

W pokazach udział wezmą samoloty i śmigłowce pozostające na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. Atrakcja dla widzów będzie najnowszy nabytek Sił Powietrznych - samolot FA-50 z biało-czerwoną szachownicą.

Hasło „Niezwyciężeni w przestworzach” odnosi się nie tylko do historii bohaterskiego przelotu kapitana pil. Stanisław Skarżyńskiego w 1933 roku, ale również do dzisiejszych polskich żołnierzy i lotników służących w Siłach Zbrojnych.

Aby umożliwić jak największej grupie osób możliwość udziału w AIR SHOW – przygotowano specjalne ceny biletów oraz zniżki – szczególnie skierowane do polskich rodzin i ale również tych, którzy, na co dzień czuwają nad naszym wspólnym bezpieczeństwem

Na niebie zobaczymy między innymi Zespół Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, myśliwce F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. To również samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabraknie także śmigłowców czy też transportowców C-130 i C-295M W AIR SHOW wystąpią najlepsi polscy lotnicy oraz wiele ekip z wojsk sojuszniczych. Będzie można podziwiać najnowocześniejsze samoloty oraz zobaczyć je w powietrzu. Impreza zostanie podzielona na część statyczną i dynamiczną. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP a także sprzęt, którym dysponuje szkolnictwo wojskowe.

Podczas pokazów zaprezentują się także nasi partnerzy, nasi sojusznicy, a więc zobaczymy F-16 sił powietrznych Belgii, Danii i Grecji. Będą czeskie Gripeny, będzie fiński F-18, będą także samoloty transportowe: polskie Herculesy i CASy, ale także Spartany z Litwy i ze Słowacji. Myślę, że atrakcją będzie samolot do tankowania w powietrzu z Gwardii Narodowej stanu Illinois

 

                                             ***

Organizatorem pokazów AIR SHOW 2023 w Radomiu jest Agencja Mienia Wojskowego przy współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W Radomiu funkcjonuje 42. Baza Lotnictwa Szkolnego, baza treningowa, w której szkolą się młodzi piloci z Lotniczej Akademii Wojskowej. To również siedziba wojskowego Zespołu Akrobacyjnego „ORLIK”.