... ...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką gościli w Pałacu Prezydenckim zawodników drużyny Team Invictus Poland. Spotkanie było okazją do podziękowania zawodnikom – weteranom poszkodowanym w misjach za reprezentowanie Polski w zawodach Invictus Games w Düsseldorfie (2023).

Podczas szóstej edycji igrzysk Invictus Games odbywającej się w Düsseldorfie w Niemczech, polscy zawodnicy startując w dziesięciu konkurencjach zdobyli piętnaście medali, w tym osiem złotych. W tegorocznych zawodach brało udział ponad pięciuset zawodników z dwudziestu jeden państw.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas spotkania, że zdobyte w czasie ostatnich zawodów medale pokazują „niezwykłą determinację i wysiłek jaki wkładają zawodnicy, aby Rzeczpospolita była godnie reprezentowana”.

    Dziękuję, że pokonujecie bariery i macie siłę do służenia Polsce w mundurze, z bronią w ręku, ale również do służenia Polsce w tym drugim mundurze – reprezentanta Polski w zawodach sportowych – powiedział.

Jak wskazał, polscy reprezentanci pokazują swoją postawą, że pomimo pojawiających się trudności warto szukać dla siebie nowej drogi i można na tej drodze odnieść sukces.

                       * * *

Invictus Games to międzynarodowe wielodyscyplinarne zawody sportowe, kierowane do żołnierzy, którzy odnieśli uszczerbek na zdrowiu wykonując zadania w kraju i poza jego granicami. Pomysłodawcą zorganizowania zawodów, jest członek brytyjskiej rodziny królewskiej – książę Harry, który ustanowił w tym celu fundację Invictus Games, pełniącą rolę organizatora corocznych zawodów.

Głównym przesłaniem zawodów jest traktowanie sportu jako formy rehabilitacji, która ma umożliwić weteranom powrót do zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Istotnym ogniwem przedsięwzięcia są rodziny i przyjaciele, którzy towarzyszą zawodnikom podczas zawodów. KPRP

zdjęcie: Przemysław Keller (KPRP)