... ...

Statuetka Animus Fortis (Mężny Duch) 2022 w kategorii indywidualnej "Osobiste męstwo" trafiła do mł. asp. Agaty Zofii Haluch-Willmann, w kategorii instytucjonalnej statuetkę otrzymała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 5 w Warszawie. W szóstej edycji konkursu przyznano również dwa dyplomy honorowe w obu kategoriach dla asp. Przemysława Kaczmarczyka oraz Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji.

10 marca br. podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych HCC2022 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego gen. broni prof. dr. hab. n. med. Grzegorza Gieleraka wręczył laureatom szóstej edycji nagrody Animus Fortis (Mężny Duch) 2022 statuetki i dyplomy honorowe.

 Nagroda Animus Fortis (Mężny Duch) ustanowiona została przez Dyrektora WIM-PIB ma na celu uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych. Nawiązuje do najlepszych tradycji służb medycznych dlatego nagrodą główną jest statuetka będąca miniaturą projektu „Pomnika Sanitariusza”.

W kategorii indywidualnej Animus Fortis Mężny Duch 2022 zwyciężyła policjantka mł. asp. Agata Zofia Haluch-Willmann.

W dniu 2 listopada 2022 r. mł. asp. Agata Haluch-Willmann wraz z mł. asp. Pawłem Cichockim w trybie pilnym udali się na miejsce interwencji do przedszkola, gdzie według zgłoszenia trzyletnie dziecko wpadło do studzienki kanalizacyjnej.

Na miejscu okazało się, że dziecko stało zanurzone po szyję w wodzie, było wystraszone i cały czas płakało.  Próby wydostania go na zewnątrz podejmowane przez matkę i osoby postronne okazały się bezskuteczne z uwagi na wąski otwór rury kanalizacyjnej, o średnicy ok. 40 cm.

Mł. asp. Agata Haluch-Willmann zdecydowała o opuszczeniu się do kanalizacji. Policjantka została spuszczona do wnętrza studzienki głową w dół. Zabieg ten okazał się wyjątkowo trudny i niebezpieczny, bowiem w trakcie opuszczania sama utknęła w otworze. Dzięki pomocy strażaków, którzy ułożyli jej ciało tak, aby mogła się przedostać przez bardzo wąski otwór, udało się jej przemieścić w studzience kanalizacyjnej i wyciągnąć dziecko na zewnątrz.

W kategorii instytucjonalnej statuetka Animus Fortis (Mężny Duch) 2022 trafiła do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Warszawie.

Jednostka brała czynny udział w zdarzeniach związanych z konsekwencjami konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Strażacy pełnili całodobowe dyżury na dworcach znajdujących się na terenie całej Warszawy, pomagając uchodźcom. Patroluje Wisłę zapewniając bezpieczeństwo obywateli przebywających na jej brzegach.  Ratuje to co najcenniejsze – ludzkie życie – m.in. poprzez zapobieganiu próbom samobójczym, ratowaniu osób przygniecionych i zakleszczonych w wypadkach komunikacyjnych na ulicach Warszawy, prowadzeniu działań będące następstwem wystąpienia zagrożenia pożarowego.  Strażacy, Ratownicy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 5 w Warszawie wykazują się profesjonalizmem, odpowiednim wyszkoleniem, ale i własnym poświęceniem ryzykując dla innych własnym życiem.

Kapituła Nagrody Animus Fortis w tym roku przyznała dwa Dyplomy Honorowe chcąc wyróżnić w szczególny sposób:

 w kategorii indywidualnej strażaka, asp. Przemysława Kaczmarczyka

13 lipca 2022 r. przebywając na urlopie w miejscowości Jantar razem z rodziną był świadkiem zdarzenia, w którym osoby kąpiące się w morzu nagle zaczęły wołać o pomoc i się topić na skutek wstecznego prądu wody.  Funkcjonariusz bez chwili zastanowienia szybko ocenił sytuację i przystąpił do ratowania osób tonących poprzez podjęcie ich z wody i holowanie do brzegu. Bez chwili wahania ruszył na pomoc osobom potrzebującym zostawiając dzieci pod opieką osób postronnych.

Wymagająca odwagi i niezłomnego charakteru natychmiastowa reakcja w niebezpiecznej sytuacji pokazała prawdziwą duszę strażaka-ratownika, który ryzykując własne życie niósł pomoc drugiemu człowiekowi.  w kategorii instytucjonalnej Kapituła Nagrody przyznała wyróżnienie Zarządowi Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji

W lipcu 2022 roku załoga policyjnego śmigłowca Black Hawk przez pięć dni pomagała w działaniach gaśniczych w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Policyjni lotnicy i strażacy walczyli wspólnie z ogniem. Zbiornikiem Bambi Bucket wykonali 489 zrzutów wody.  Zbiornik był także używany podczas gaszenia pożarów na południu Turcji oraz lasów na Mazowszu.

Policyjni lotnicy blisko współpracują z górskimi służbami ratowniczymi TOPR-u i GOPR-u.

Na swoim koncie mają także loty z organami do przeszczepów.

zdjęcie: WIM