... ...
Szkolenie żołnierzy jeszcze nigdy nie było tak realistyczne. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu symulacji pola walki  w stale rozbudowywanym Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.
 
6 października br. doszło do oficjalnej inauguracji funkcjonowania Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, w ramach którego zaprezentowano Kompleksowy System Symulacji Pola Walki. Miesiąc później 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana zorganizowała ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-23  z udziałem prawie 1500 żołnierzy oraz prawie 250 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego. 
 
Podczas ćwiczenia system ten pierwszy raz jest sprawdzany na tak szeroką skalę, gdzie „walczy” 12 Brygada Zmechanizowana przeciwko podgrywanemu „przeciwnikowi” z 2 Brygady Zmechanizowanej. 
 
Dodatkowo złocienieccy żołnierze  są wspierani pododdziałem czołgów z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.  Zarówno żołnierze, jak i sprzęt (np. kołowe transportery opancerzone Rosomak, bojowe wozy piechoty BWP-1, zestawy rakietowe Poprad, czołgi T-72, pojazdy logistyczne i łączności) – uczestnicy ćwiczenia są wyposażeni w elementy systemu i dowódcy przez 24 godziny na dobę mogą obserwować nie tylko ich status gotowości, ale również bardzo dokładne położenie oraz wykonywane zadania. System ten zapewnia więc niezwykle precyzyjny i szczegółowy podgląd  w prowadzone działania o jakim wcześniej dowódcy mogli tylko pomarzyć. 
 
Oprócz samego symulatora w trakcie Rysia ogromną rolę odgrywa również Wydział Operacyjno – Szkoleniowy CSB, który na przestrzeni ostatnich 2 lat mocno rozbudował swoją strukturę i pozyskał wielu instruktorów z dużym doświadczeniem oraz wiedzą specjalistyczną. 
 
Tak dogłębne zastosowanie drawskiego symulatora obserwowały również osoby funkcyjne Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na czele  z Inspektorem Szkolenia DGRSZ generałem brygady Piotrem Kriese, jak i dowódcy wyższego szczebla. Już w najbliższych miesiącach również oni będą mogli organizować ćwiczenia swoich dywizji, brygad i pułków, które na własnej skórze doświadczą niezwykłych możliwości rozbudowanej oraz nowoczesnej bazy szkoleniowej poligonu drawskiego. 
 
Tekst: mjr Błażej Łukaszewski 
Zdjęcia: mjr Błażej Łukaszewski, chor. Ireneusz Tomaszewski