... ...

Tradycyjnie ostatniego dnia  edycji XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały przyznane nagrody i wyróżnienia: 

Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

dla produktów najlepiej służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP:

  • Konsorcjum: Huta Stalowa Wola S.A. (lider), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Warszawska, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych  Sp. z o.o. i  Rosomak S.A. za nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk (NBPWP)
  • WB Electronics S.A. za bateryjny moduł bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius

Wyróżnienie Specjalne  Ministra Obrony Narodowej:

  • Konsorcjum PGZ NAREW: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Pit-Radwar S.A., Jelcz Sp. z o.o., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., PCO S.A., MESKO S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Huta Stalowa Wola S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A.,Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. za „Małą Narew”

Wyróżnienie Specjalne Rady Programowej:

  • The Whiskey Project Group LTD  za Whiskey Multi-Mission Reconnaissance Craft (MMRC)

Nagroda Defender:

  • Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, MSP InnTech Sp. z. o. o.  za bojowy system bezzałogowy GIEZ
  • Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (lider), STEKOP  S.A., Auto Podlasie Sp. z o. o., AP Solutions Sp. z o. o., JPBC Sp. z o.o. za autonomiczną zintegrowaną platformę rozpoznawczą „AIRCON”
  • Creotech Instruments S.A.  za HYPERSAT -  polską modułową platformę do projektowania i budowy satelitów
  • SILTEC Sp. z o.o. za KCT kontenerowe centrum taktyczne
  • Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. za MCC1 – mobilny węzeł łączności systemu Wisła – faza I (Mobile Communication Center - phase I)
  • Konsorcjum: PGZ ZURAD Sp. z o.o. (lider),  MODULAR System Sp. z o.o.  za Magazyn Broni
  • ARPOL Narzędzia Profesjonalne Sp. z o.o. za MMZW mobilny modułowy zasobnik wymienny
  • Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider), Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.  za SSPWE system szkolenia poligonowego w warunkach walki elektronicznej
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (lider), JSW Nowe Projekty S.A., Vortex Sp. z o.o., SZYBICKI Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Waldemar Szybicki  za prototyp mobilnego wieloczujnikowego systemu obserwacyjnego przeznaczonego do zabezpieczenia strefy nadgranicznej
  • Jakusz Sp. z o.o. za lekki, gazoszczelny pojemnik pirotechniczny Alexa

Nagroda Główna Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Zbrojnych za zwycięstwo w konkursie „Najlepsza prezentacja – najlepsze stoisko”

  • Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Wyróżnienie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

w kategorii: Rozpoznanie

Dla: Politechniki Warszawskiej
Za: Wideband Recorder system zbierania i rozpoznania sygnałów radiowych i radarowych

w kategorii: Wsparcie Operacji

Dla: Military Futuretech
Za: system odkażania materiałów wrażliwych DSSM

w kategorii: Zabezpieczenie Operacji

Dla: Centrum Szkolenia Logistyki
Za: system szkolenia mechaników i elektromechaników pojazdów kołowych

w kategorii: Przetrwanie i Ochrona Wojsk

Dla: Lubawa S.A.
Za: makietę pozoracyjną Jelcza 442.32

w kategorii: Wsparcie Dowodzenia  

Dla: Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego
Za: BotTROP system wykrywania botów w sieci komputerowej

Nagroda Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej w kategorii sprzętu i wyposażenia lekkiej piechoty

Dla: Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.
Za: namiot szybkorozkładany Wojsk Specjalnych

Wyróżnienie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej w kategorii sprzętu i wyposażenia lekkiej piechoty

Dla: Konsorcjum: PGZ ZURAD sp. z o.o. (lider), MODULAR System Sp. z o.o.
Za: kontenerowy magazyn broni przeznaczony do przechowywania broni i amunicji oraz innego sprzętu i wyposażenia jednostek wojskowych

Nagrody i wyróżnienia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

Pierwsza Nagroda za uzyskanie znaczących osiągnięć w działalności racjonalizatorskiej  i innowacyjnej
Dla: Centrum Szkolenia Logistyki  w Grupie
Za: opracowanie i wdrożenie projektu racjonalizatorskiego „Stanowisko szkoleniowe zawieszenia przedniego VW Crafter” przez twórców: starszego chorążego Marcina Karpińskiego, starszego sierżanta Adama Wilka, starszego kaprala Marcina Grzegorzewskiego i pana Marka Świgońskiego. Gratulujemy Komendantowi Centrum Szkolenia Logistyki i zespołowi twórców!

Druga Nagroda za uzyskane osiągnięcia w działalności racjonalizatorskiej i innowacyjnej
Dla: 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie
Za opracowanie i wdrożenie projektu „Wielofunkcyjny wózek transportowy” przez twórcę pana Andrzeja Wiecha. Gratulujemy Komendantowi 3. Regionalnej Bazy Logistycznej i twórcy!

Trzecia Nagroda za uzyskane osiągnięcia w działalności racjonalizatorskiej i innowacyjnej
Dla: 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu
Za opracowanie i wdrożenie projektu racjonalizatorskiego „Regeneracja obudowy cewki indukcyjnej wykrywacza MINEX 4600” przez zespół twórców: Pana podpułkownika Dariusza Justę, Pana Janusza Jaworowskiego i Pana Artura Gehrke. Gratulujemy zespołowi twórców!

Nagroda Specjalna Ministra Rozwoju i Technologii dla "Najlepszego Polskiego Eksportera Uzbrojenia"

  • MESKO S.A.

Nagrody Prezesa Targów Kielce

  • DEMARKO S.A za naczepę niskopodwoziową KBN do przewozu haubic K9, Krab oraz innych sprzętów wojskowych

Nagroda Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej „Kopernik”

Dla: PIAP Space Sp. z o.o. z Warszawy
Za: rozwiązania technologiczne manipulatorów robotycznych do operacji na orbicie

Nagrody Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego za innowacyjność i wykorzystanie nowych technologii dla bezpieczeństwa

Dla: Advanced Protection Systems S.A.
Za: zintegrowany system antydronowy SKYctrl

Dla: Hyundai Rotem Company
Za: bezzałogowy pojazd lądowy Sherpa

Źródło: Targi Kielce S.A.

zdjęcie: UM Kielce