Mobilny wieloczujnikowy system obserwacyjny do zabezpieczenia strefy nadgranicznej, opracowany w Instytucie Optoelektroniki WAT, zdobył nagrodę Defender przyznawaną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Nagrodę specjalną Prezydenta RP otrzymał powstały we współpracy z WAT Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty „BORSUK” (Huta Stalowa Wola S.A. – lider projektu). Wyróżnienie przyznano Systemowi wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP, opracowanemu na Wydziale Cybernetyki WAT.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 8 września 2023 r. Statuetkę Defendera i wyróżnienie odebrał komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.
Nagrodzony Defenderem Mobilny wieloczujnikowy system obserwacyjny do zabezpieczenia strefy nadgranicznej został zbudowany w oparciu o pojazd terenowy, a jego zadaniem jest zabezpieczenie granicy państwowej pod kątem zapobiegania jej naruszenia w zakresie osób, środków transportu i przemycanych towarów. W tym celu wytwarzany jest kompleksowy obraz sytuacyjny, który powstaje w wyniku prowadzenia nasłuchu radiowego oraz lokalizacji emisji radiowej w strefie dookólnej, obserwacji w różnych warunkach pogodowych (dziennych lub nocnych) w paśmie podczerwieni w strefie dookólnej oraz śledzenia (w paśmie podczerwieni i w paśmie widzialnym) wykrytego obiektu. Elementy wytworzonego obrazu sytuacyjnego są przesyłane do przenośnych odbiorników, znajdujących się na wyposażeniu patroli współpracujących z pojazdem. Prototyp systemu opracowywano w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizowanego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa przez konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna (Instytut Optoelektroniki), JSW Nowe Projekty S.A., Vortex Sp. z o.o., SZYBICKI Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Waldemar Szybicki.
Rozwiązanie to uzyskało II nagrodę (ex aquo) w tegorocznym konkursie "Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności", pod patronatem szefa BBN i dyrektora NCBR,. Organizatorem konkursu zakończonego w kwietniu 2023 r. był portal-mundurowy.pl
Pierwszę nagrodę w tym konkursie uzyskał Nowy bojowy pływający wóz piechoty BORSUK - laureat nagrody specjalnej Prezydenta RP ( ex aquo z WB Electronics S.A. za bateryjny moduł bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius). BORSUK charakteryzuje się wysoką ruchliwością, z łatwością pokonuje przeszkody wodne pływaniem, zapewnia transport żołnierzom piechoty i skutecznie wspiera jej działania. Jego właściwości bojowo-techniczne oraz taktyczne zapewniają przetrwanie na polu walki. Pojazd chroni żołnierzy, może razić cele pancerne i opancerzone, jest zdolny do działania w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Modułowa konstrukcja umożliwia zastosowanie innych systemów uzbrojenia lub urządzeń technicznych. Projekt został zrealizowany przez konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. (lider), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Wojskowa Akademia Techniczna (Wydział Inżynierii Mechanicznej), Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Warszawska, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o.o. i Rosomak S.A.
Z kolei system wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP został wyróżniony w kategorii wsparcie dowodzenia przez Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego.
Do walki z cyberzagrożeniami program komputerowy wykorzystuje sztuczną inteligencję. Gromadzony przez niego ruch sieciowy, analizowany jest pod kątem identyfikacji urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Dzięki możliwości graficznej prezentacji wyników wykrywa zagrożenia w trybie online, w szczególności na potrzeby Security Operations Center. Program został w pełni zaimplantowany i przetestowany, zarówno na symulowanym, jak i rzeczywistym ruchu złośliwym. System opracowano w ramach rozprawy doktorskiej oraz uczelnianego grantu badawczego Instytutu Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki.
Ewa Jankiewicz, Ry
fot. Straż Graniczna