W poniedziałek 11 września br. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, szef MON zatwierdził umowę ramową na pozyskanie 486 wyrzutni rakietowych M142 HIMARS na potrzeby systemu HOMAR-A. Razem z zamówionymi w 2019 roku wyrzutniami, Wojsko Polskie będzie dysponowało 500 wyrzutniami HIMARS. Ich zakup został określony jako Homar-A, po to aby rozróżnić go od zakupu koreańskich wyrzutni Chunmoo, który Polska ma zakupić do 290 ( Homar-K).
Przedmiotem umowy ramowej, zawartej między Agencją Uzbrojenia a Lockheed Martin, jest dostawa wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A, a także pakietów logistycznego i szkoleniowego. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2025 r.
Realizacja programu HOMAR-A zakłada również transfer technologii, który będzie realizowany w oparciu o współpracę przemysłową, zapewniając maksymalną, możliwą polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację elementów wyrzutni M142 HIMARS z podwoziami JELCZ oraz polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ. Planowane jest także pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS.
Według defence24.pl umowa obejmuje "kilkadziesiąt tysięcy pocisków rakietowych". To potwierdzenie planu ich budowy w Polsce, bo w trybie FMS Polska otrzymała zgodę na zakup mniej niż 10 tys. pocisków, w tym 45 ATACMS, około 3 tys. nowych GMLRS-ER (donośność 150-200 km) i około 6 tys. GMLRS. Zgoda FMS obejmowała 486 wyrzutni i wspomnianą liczbę pocisków oraz pakiet wsparcia, opiewając przy tym na maksymalnie 10 mld dolarów.
***
Aktualnie realizowana umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych HOMAR-A, w „konfiguracji amerykańskiej”, została podpisana w lutym 2019 r. W jej efekcie do Sił Zbrojnych RP trafi 18 wyrzutni M142 HIMARS bojowych i 2 do szkolenia wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej (LCRRPR). Zamówienie obejmuje również pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne oraz wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Dostawy elementów dla pierwszego dywizjonu HOMAR-A są obecnie realizowane i potrwają do końca bieżącego roku.
Wyrzutnie rakietowe HOMAR-A zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System HOMAR-A będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach do 70 km, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS.
Fot. Leszek Chemperek ( CO MON)