... ...

Uniwersalny transporter gąsienicowy AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) ma w tym tygodniu swoją światową premierę na targach DSEI 2023. Sojusznikom USA i partnerom z NATO zostaną zaprezentowane możliwości wozu i potencjał jego przyszłego rozwoju.

Jako fundament przyszłości armii amerykańskiej, AMPV zapewnia znaczną przyrost mocy, mobilności, interoperacyjności i przeżywalności. Zatwierdzona do masowej produkcji rodzina pojazdów AMPV powstała, aby zaspokoić potrzeby żołnierzy na współczesnym polu walki.

AMPV zaprojektowano tak, aby był platformą elastyczną, wszechstronną i zwrotną. Pięć obecnie produkowanych wariantów wozu gwarantuje większą przeżywalność i osiągi w porównaniu ze starszą rodziną pojazdów M113, a także wykorzystuje już dziś technologie przyszłości, w tym sieciowe. Platformę tę cechuje również podobieństwo rozwiązań stosowanych na poziomie Zespołu Bojowego Brygady Pancernej (ABCT), aby minimalizować koszty operacyjne i obciążenia logistyczne w miarę ewolucji potrzeb w zakresie zdolności. DCh