... ...

GRUPA WB dostarczyła system analizy bezpieczeństwa komórkowych sieci telefonicznych WINES. Rozwiązanie to służy ochronie kontrwywiadowczej spotkań wysokiego szczebla. WINES natychmiast po odbiorze został z sukcesem wykorzystany podczas jednej z operacji. 

WINES to pasywny system monitoringu bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych. Analizuje stacje bazowe sieci 2G, 3G, 4G/LTE i 5G, wykrywa aktywność fałszywych urządzeń tego typu (podszywających się pod prawdziwe stacje bazowe), jak również aktywne zagłuszarki. System ujawnia także inne nieuprawnione manipulacje na sygnale sieci komórkowej. 

WINES to rozwiązanie całkowicie bezpieczne dla użytkowników sieci. Działa pasywnie i nie pozyskuje żadnych danych na ich temat. Nie ma nawet takiej potencjalnej możliwości. System pozwala jednak uzyskać pełny obraz aktywności wszystkich stacji bazowych w okolicy, przy jednoczesnym braku możliwości sprawdzenia danych smartfonów lub innych terminali korzystających z sieci komórkowych. 

WINES umożliwia wykrywanie prób przechwytywania informacji za pomocą rozwiązań wyszukujących smartfon po niepowtarzalnym numerze IMSI (karty SIM przypisywanej do użytkownika). System alarmuje o próbach taktycznego namierzania telefonów komórkowych, czyli potwierdzenia obecności danego urządzenia i jego użytkownika w określonym miejscu (tzw. IMSI Catching). Dzięki temu jest elementem bezpieczeństwa spotkań z osobami podlegającymi szczególnej ochronie. 

WINES to rozwiązanie taktyczne działające lokalnie. Odbiera sygnał na standardowych zasięgach stacji bazowych. Wykorzystane zaawansowane algorytmy kontrolujące wykrywają ataki na sieci komórkowe i ich użytkowników alarmując o aktywności przenośnych lub przewoźnych systemów podsłuchowych.

WINES prezentuje w czasie rzeczywistym manipulacje zmierzające do nieuprawnionego podsłuchu sygnału komórkowego. Sieć kilku urządzeń może umożliwić lokalizację miejsca z którego prowadzony jest atak i przejąć zasoby użyte do jego realizacji. 

źródło: Grupa WB