... ...

W czwartek, 20 kwietnia 2023 r.  został  uruchomiony punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie. 

 

Punkt jest połączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie paszportu w przypadku jego utraty.  Tu na miejscu obywatel będzie mógł także zrobić zdjęcie do paszportu. - Cała procedura będzie trwała około 15 minut - zapewnił   szef MSWiA Mariusz  Kamiński.  Jest to  projekt  pilotażowy wynikający ze  spływających do MSWiA i wojewodów próśb o przyspieszenie wydawania dokumentów paszportowych.

Punkt paszportowy i paszporty tymczasowe

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Do złożenia wniosku konieczne będzie okazanie ważnego biletu lotniczego. Na miejscu, w punkcie sprawdzana będzie tożsamość osoby ubiegającej się o paszport tymczasowy i wykonane zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy będzie ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez rok), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego zostanie wygenerowany elektronicznie, a następnie podpisany przez wnioskującego na urządzeniu.

Paszport tymczasowy będzie wyrobiony w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna będzie zgoda obojga rodziców.

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Jest  otwarty  od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie będzie możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:
- utracono/zapomniano paszportu/ dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Więcej informacji na temat paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie można znaleźć pod linkiem https://www.gov.pl/web/mswia/uzyskaj-paszport-tymczasowy-w-punkcie-na-lotnisku-chopina-w-warszawie