... ...

W szczecińskich koszarach, 12 bm.  odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej.  Z żołnierzami 12BZ pożegnał się gen. bryg. Roman Łytkowski,  natomiast dowodzenie błękitną brygadą objął płk. Dariusz Czekaj. 

We wtorek generał Łytkowski, który  był dowódcą 12. Brygady Zmechanizowanej przez dwa i pół roku pożegnał się ze swoimi żołnierzami podczas uroczystego apelu.  Teraz obejmie nowe obowiązki w Krakowie, jako zastępca szefa Sztabu ds. Planowania 2 Korpusu Polskiego. Podkreślił, że w tym  okresie „błękitna” brygada uczestniczyła  w najważniejszych ćwiczeniach, ochronie granicy polsko-białoruskiej, w kontyngentach wojskowych w Libanie i Rumunii, a także  w siłach odpowiedzi NATO, a ostatnio brała udział w operacji „Ryngraf” na wschodzie.

Nowym dowódcą szczecińskiej 12. Brygady Zmechanizowanej został pułkownik Dariusz Czekaj. W ostatnich latach był zastępcą dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, a następnie zastępcą szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Uczestniczył w 5 misjach zagranicznych, w Kosowie, Iraku i Afganistanie.

Brygada zawsze była postrzegana jako jedna z najlepszych jednostek w Wojsku Polskim. Chcę korzystać z jej doświadczenia, a jednocześnie dzielić się moim doświadczeniem, zdobytym podczas służby w wielu jednostkach i strukturach międzynarodowych – mówił pułkownik Czekaj.

zdjęcie: 12 BZ/FB