- Szczegóły
- Kategoria: Slużby
- Odsłon: 32
Zakończyło się jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 planowanych na to półrocze, czyli ćwiczenie pk. „Northern Coasts 2023”. Przez ostatnie kilkanaście dni okręty SNMCMG1 wspólnie z sojusznikami z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.
Kolejna edycja ćwiczenia odbywającego się cyklicznie od 2007 roku dobiegła końca. W ćwiczeniach wzięło udział 30 okrętów, 19 samolotów i ponad 3200 żołnierzy z 14 państw NATO. Były to jednostki różnych typów. Od niszczycieli min i trałowców, które na co dzień biorą udział w działaniach SNMCMG1, przez okręty desantowe, aż po fregaty. Pod polskim dowództwem w trakcie ćwiczenia znalazły się trzy grupy okrętów, łącznie 14 jednostek skupionych na działaniach przeciwminowych oraz niemiecki okręt logistyczny FGS Elbe.
Northern Coasts 2023 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. Ćwiczenie umożliwia wspólne trenowanie w większych, międzynarodowych zespołach, tym samym zwiększając zdolność reprezentantów poszczególnych krajów do pracy w wielonarodowych inicjatywach. W ten sposób wzmacniane są relacje i poprawiana współpraca z sojusznikami oraz krajami partnerskimi.
Ćwiczenie rozpoczęło się 9 września od postoju w Rydze, gdzie jednym z etapów fazy portowej ćwiczenia była tzw. "Pre-Sail Conference", w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające realizację zadań na morzu.
„Wykryliśmy, zidentyfikowaliśmy i zneutralizowaliśmy 12 min morskich mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla żeglugi. Do neutralizacji użyliśmy podwodnych pojazdów oraz ładunków wybuchowych podkładanych przez nurków minerów. W relatywnie krótkim czasie zneutralizowaliśmy sporo zagrożeń, to świadczy o tym, że nasza praca ma sens i jako natowski zespół mamy realny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi w regionie, w którym operowaliśmy.” – powiedział, po zakończeniu ćwiczenia dowódca SNMCMG1 komandor porucznik Piotr Bartosewicz
***
Głównym zadaniem okrętów SNMCMG1, na czele którego stanęli w lipcu Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. Od lipca 2023 roku zespołem dowodzi polski sztab z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W trakcie ćwiczenia Northern Coasts 2023 w zespole operowało 8 okrętów: ORP Czernicki, ORP Hańcza, ORP Drużno, HMCS Shawinigan i HMCS Summerside z Kanady, BNS Crocus z Belgii, HNLMS Vlaardingen z Niderlandów oraz niemiecki FGS Bad Bevensen.
Tekst i zdjęcia: kpt. mar. Łukasz Koziarski (PKW Czernicki i SNMCMG1)
- Szczegóły
- Kategoria: Slużby
- Odsłon: 197
Od 25 do 29 września 2023 r. na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki odbędzie się wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem ROUTE 604.
Ćwiczenie ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowania nawet po zniszczeniu macierzystej bazy. Są to pierwsze wojskowe ćwiczenia na DOL od 20 lat.
Na DOL zadania lotnicze realizować będą samoloty z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29 i Su-22. Myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.
Zadania realizować będą nie tylko piloci ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC, a także WOT i ŻW.
25 września zadania realizować będzie 1 i 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 26 września działać będą załogi z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. 27 września DOL przejmą transportowce z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a 28 września piloci myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych wspólnie wykorzystają DOL do szkolenia lotniczego.
Wbrew pozorom nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych. Przeznaczeniem drogowych odcinków lotniskowych jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska. Drogowe Odcinki Lotniskowe powinny spełniać określone wymagania. Być drogą utwardzaną i przystosowaną do startów i lądowań samolotów wojskowych. Każdy taki odcinek ma po obydwu stronach poszerzenia tworzące miejsca postojowe, gdzie maszyny mogą być tankowane i uzbrajane.
***
Od 18 września do 3 października 2023 roku w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem ROUTE 604, odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 o długości ok 3 km pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (odcinek drogi Nidzica i Wielbark) w województwie warmińsko-mazurskim będzie całkowicie zamknięty dla ruchu.
Dojazd do miejscowości na odcinku zamkniętej drogi będzie możliwy zarówno od strony Nidzicy, jak i od strony Wielbarka, natomiast przejazd przez obszar pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki nie będzie możliwy. Zalecany jest objazd drogą wojewódzką nr 545 Nidzica – Jedwabno i drogą wojewódzką nr 508 Jedwabno – Wielbark.
źródło: DG RSZ
- Szczegóły
- Kategoria: Slużby
- Odsłon: 127
Dziś polska Policja w całym kraju prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”, których celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości.
W ramach działań przewidywane są statyczne punkty kontroli prędkości oraz pomiary wykonywane z wykorzystaniem pojazdów Policji wyposażonych w wideorejestratory, zwłaszcza w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym w szczególności w rejonach przejść dla pieszych.
W zaplanowane działania będą zaangażowane między innymi policyjne zespoły pn. „SPEED”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom w ruchu drogowym, w tym kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. W takim przypadku policjanci obligatoryjnie zatrzymają prawo jazdy kierującemu na okres 3 miesięcy.
Działania wpisują się w obchodzony w dniach 16-22 września 2023 r., Europejski Tydzień Mobilności, prowadzony pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), pod wymownym hasłem „Żyj i ratuj życie”, koordynowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.
Pamiętajmy! Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym limitów prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i własnych umiejętności.
źródło: policja.pl
- Szczegóły
- Kategoria: Slużby
- Odsłon: 587
W Czerwonym Borze, szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z kadrą 1. Dywizji Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tworzona obecnie 1. Dywizja Piechoty Legionów (DPL) im. marszałka Józefa Piłsudskiego będzie docelowo realizować zadania przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego pomiędzy obszarami odpowiedzialności 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej.
Szef MON przypomniał, że w Czerwonym Borze był wcześniej poligon wojskowy, który teraz zostanie przejęty na stan przez tę dywizję i będzie tam ośrodek szkoleniowy na potrzeby brygady wojsk pancernych wchodzących w skład dywizji.
Jak mówił, brygada pancerna będzie wyposażona m.in. w czołgi K2, armatohaubice Krab/K9 a także polskie bojowe wozy piechoty Borsuk i południowokoreańskie wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo.
Szef MON poinformował, że podjął decyzję o zwiększeniu do 30 tys. osób limitu miejsc w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Fot. Monika Dwulatek/WCEO
- Szczegóły
- Kategoria: Slużby
- Odsłon: 552
Ponad 10 tys. osób miało okazję 17 września w Bemowie Piskim zobaczyć dynamiczny pokaz „Jesienny Ogień 23”. w pozorowanych akcjach prawie tysiąc żołnierzy i ich sprzęt. Scenariusz pokazu zakładał walkę w obronie o pobliski Orzysz.
Zachęcając Polaków do obejrzenia wyszkolenia Wojska Polskiego i nowego sprzętu, szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na konsekwentny i dynamiczny proces modernizacji.
#JesiennyOgień23: #WojskoPolskie🇵🇱 musi być tak silne, żeby bronić każdego skrawka polskiej ziemi
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 17, 2023
17 września w #BemowoPiskie, z udziałem ministra @mblaszczak, odbył się dynamiczny pokaz #JesiennyOgień23. Po raz pierwszy, każdy mógł na własne oczy zobaczyć, zakupione w ostatnim… pic.twitter.com/rcULkCHpbO
W trakcie prezentacji na poligonie w Bemowie Piskim pokazano się w akcji najnowocześniejszy sprzęt wojskowy zakupiony w ostatnich latach. Publiczność miała okazję zobaczyć m.in. czołgi Abrams i K2, wyrzutnie HIMARS, zestaw przeciwlotniczy HIBNERYT, zestaw przeciwrakietowy POPRAD, armatohaubice KRAB, K9, wozy bojowe różnych rodzajów, np. kołowy transporter ROSOMAK, BORSUK czy samochód dalekiego rozpoznania ŻMIJA, specjalistyczne roboty LRR i Talon oraz bezzałogowce FlyEye.
Na zakończenie minister zwrócił się z apelem do wszystkich o szacunek i wdzięczność dla naszych żołnierzy, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa, strzegą naszych granic.
W ćwiczeniu „Jesienny Ogień 23”udział brali m. in. artylerzyści, jednostki specjalne i kawaleria powietrzna. Z samolotów CASA desantowali się krakowscy spadochroniarze. Łącznie w ramach ćwiczenia i programu statycznego zobaczyć można było ok. 70 różnych sztuk sprzętu wojskowego – w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakiet i innego sprzętu artyleryjskiego. Ry
Zdjęcie: Leszek Chemperek (CO MON)