... ...

Ponad 10 tys. osób miało okazję 17 września w Bemowie Piskim zobaczyć dynamiczny pokaz „Jesienny Ogień 23”. w pozorowanych akcjach prawie tysiąc żołnierzy i ich sprzęt. Scenariusz pokazu zakładał walkę w obronie o pobliski Orzysz.

Zachęcając Polaków do obejrzenia wyszkolenia Wojska Polskiego i nowego sprzętu, szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na konsekwentny i dynamiczny proces modernizacji.

W trakcie prezentacji  na poligonie w Bemowie Piskim pokazano się  w akcji  najnowocześniejszy sprzęt wojskowy zakupiony w ostatnich latach. Publiczność miała okazję  zobaczyć  m.in. czołgi Abrams i K2, wyrzutnie HIMARS, zestaw przeciwlotniczy HIBNERYT, zestaw przeciwrakietowy POPRAD, armatohaubice KRAB, K9, wozy bojowe różnych rodzajów, np. kołowy transporter ROSOMAK,  BORSUK  czy samochód dalekiego rozpoznania ŻMIJA, specjalistyczne roboty LRR i Talon  oraz bezzałogowce FlyEye.

Na zakończenie minister zwrócił się z apelem do wszystkich o szacunek i wdzięczność dla naszych żołnierzy, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa, strzegą naszych granic.

W ćwiczeniu „Jesienny Ogień 23”udział brali m. in. artylerzyści, jednostki specjalne i kawaleria powietrzna. Z samolotów CASA desantowali się krakowscy spadochroniarze. Łącznie w ramach ćwiczenia i programu statycznego zobaczyć można było ok. 70 różnych sztuk sprzętu wojskowego – w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakiet i innego sprzętu artyleryjskiego. Ry

Zdjęcie: Leszek Chemperek (CO MON)