... ...

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z koreańskim premierem Han Duck-soo na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Szefowie rządów zobaczyli koreańskie samoloty FA-50, które są najnowszym wyposażeniem polskich Sił Powietrznych. Spotkanie premierów było również okazją do rozmów dwustronnych o gospodarce i obronności.

W Mińsku Mazowieckim odbyły się rozmowy dwustronne pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim, a premierem Republiki Korei Han Duck-soo. Szefowie rządów omówili kwestie związane z polsko-koreańską współpracą wojskową – przede wszystkim kolejne dostawy koreańskiego sprzętu wojskowego dla Polski oraz przeniesienie jego produkcji do naszego kraju.

– Dziś przed Polską wielkie zadanie budowy najsilniejszej lub jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie. Chcemy czerpać z technologii tych, którzy dziś mają ją na wysokim poziomie. Nasze strategiczne partnerstwo z Koreą temu również właśnie służy – zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że chcemy opierać się na najlepszych rozwiązaniach w dziedzinie wojskowości. Pierwsze czołgi K2, armatohaubice K9 przybyły do Polski w zeszłym roku, zgodnie z harmonogramem. W lipcu tego roku przybyły do nas pierwsze samoloty FA-50. Natomiast w sierpniu dostarczono pierwszą wyrzutnię Chunmoo. Wiele z tych konstrukcji mogliśmy podziwiać już w polskich barwach na defiladzie Wojska Polskiego 15 sierpnia 2023 r.

Polska i Korea podobnie patrzą na bezpieczeństwo – umożliwia to sprawną współpracę w zakresie obronności. Szef polskiego rządu zaznaczył, że nasze kraje choć oddalone od siebie mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Rosja jest naszym sąsiadem i to powoduje, że dzielimy te same refleksje, obawy, nadzieje dotyczące przyszłości.

– Polska i Korea są po dwóch stronach świata, ale po dwóch stronach Rosji również - jednak dzielimy jedną stronę obrony cywilizacji i pokoju. To bardzo nas łączy. To powoduje, że mamy coraz więcej wspólnych projektów gospodarczych i obronnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dzięki dobrej współpracy pozyskujemy najnowocześniejszy sprzęt wojskowy i przeniesiemy jego produkcję z Korei do Polski. Zapewni to jeszcze większe zaangażowanie polskiego przemysłu w modernizację naszej armii.

Wizyta premiera Republiki Korei, zaledwie 2 miesiące po wizycie Prezydenta tego kraju, jest kolejnym przykładem bliskiej współpracy między naszymi krajami.

Według wstępnych danych, obroty handlowe za 2022 r. między Polską a Koreą sięgnęły wartość ponad 10 mld dolarów. Na polskim rynku działa około 600 firm koreańskich w tym 100, które zajmują się produkcją przemysłową. Koreańskie firmy inwestują w naszym kraju – wśród nich to m.in. LG oraz SK Nexilis. Inwestycje koreańskie to przypływ zaawansowanych technologii i innowacji. KPRM

zdjęcie:  Krystian Maj ( KPRM)