... ...
Współdziałanie z sojusznikami i wspólne pokonanie przeszkody wodnej było tylko pierwszym sprawdzianem wyszkolenia dla żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Teraz „Dwunastka” realizuje kolejne skomplikowane zadania na obiektach Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.
 
Patrząc na ćwiczenia 12 Dywizji niepisaną zasadą jest, że stale szuka ona innowacyjnych rozwiązań i pomysłów, aby szkolenie, a w szczególności ćwiczenia były możliwie jak najbardziej urozmaicone i realistyczne. Tak wygląda również tegoroczne ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-24.
 
Podczas tych manewrów  na szeroką skalę jest zastosowany niezwykle nowoczesny Kompleksowy System Symulacji Pola Walki. Jest to wręcz rewolucja w szkoleniu wojsk, ponieważ każdy żołnierz, wóz bojowy czy pojazd może być wyposażony w symulatory tego systemu.
 
Sam system jest gigantyczną bazą informacji przesyłanych dla dowódców  i sztabów w czasie rzeczywistym. Wszelkie położenie żołnierzy czy całych pododdziałów, wykonywane przez nich czynności, działania podgrywanego „przeciwnika” czy skuteczność laserowego strzelania – wszystko to widać 
na dziesiątkach komputerów oraz tabletów, będących w posiadaniu Zespołów Obserwująco – Kontrolnych (Observer Controller Trainer Team – OCT z ang.).  
 
Z kolei głównymi zadaniami żołnierzy OCT jest: zapewnienie kontroli, ocena wykonania zadania i przekazywanie żołnierzom merytorycznej informacji podczas ćwiczenia. 
 
Wykorzystując na szeroką skalę Kompleksowy System Symulacji Pola Walki „Dwunastka” szczegółowo sprawdza zarówno poziom wyszkolenia,  jak i planowanie oraz realizację zadań. 
 
Oprócz tego w dużym zakresie podgrywany jest „przeciwnik” w trakcie ćwiczenia. Żołnierze 2 Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca są odpowiedzialni  za te działania. Świetnie znają CSB Drawsko, więc radzą sobie z tym zadaniem wyjątkowo dobrze. 
 
Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-24 jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć 12 Dywizji i potrwa do 20 maja br.  
 
Tekst: mjr Błażej Łukaszewski 
Zdjęcia: mjr Błażej Łukaszewski, st. chor. Ireneusz Tomaszewski