... ...

- 25 lat od wstąpienia Polski do NATO, 75 lat od powstania NATO, z dumą, kolejny raz na polskiej ziemi i na polskim niebie są sojusznicze statki powietrzne. Są sojusznicy, są ci, z którymi wspólnie ćwiczymy w ramach amerykańskich ćwiczeń Astral Knight 2024 - powiedział, 15 bm  wicepremier W. Kosiniak Kamysz podczas spotkania w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu z żołnierzami – uczestnikami międzynarodowego ćwiczenia.

To jest 6. edycja tych ćwiczeń. W tym ćwiczeniu są m. in. F-35, F-16, F-15 czy FA-50,  które operują na terytorium Rzeczypospolitej, jak również państw bałtyckich.

Astral Knight 2024 to ćwiczenie Sił Powietrznych USA w Europie, które odbywa się w dniach 6-17 maja w Polsce, a także na obszarze krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Jego głównym celem jest rozszerzenie integracji systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz budowa architektury dowodzenia i kontroli w powietrzu. Dzięki temu siły sojusznicze zwiększą możliwości reagowania na wspólne zagrożenia. W ćwiczeniu bierze udział około 5 tys. żołnierzy z 6 państw oraz ponad 50 statków powietrznych. W ćwiczenie AK24 zaangażowani są, oprócz Sił Powietrznych Polski i USA, także lotnicy z Litwy i Wielkiej Brytanii, natomiast  Dania i Grecja biorą udział jako obserwatorzy AK24.

Astral Knight zakłada integrację wielonarodowych sił i środków IAMD (Integrated Air-and-Missile Defence) z jednoczesną realizacją ćwiczenia w formie FTX (Field Training Exercise) oraz LVC (Live Virtual Constructive). W procesie planowania oraz realizacji ćwiczenia kluczową role odgrywają oficerowie 183rd Air Operations Group (AOG) oraz Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego, którzy w ramach obustronnej współpracy systematycznie prowadzą działania integrujące „bratnie jednostki”, budując zdolności integracji oraz wzmacniając więzi interpersonalne.

Ćwiczenia Astral Knight 24 to z jednej strony ważna inicjatywa wojskowa, z drugiej wyraz interoperacyjności w ramach NATO. Polskie lotnictwo dziś jest ważnym elementem bezpieczeństwa NATO. Nie jesteśmy jednak tylko tymi, którzy dzięki NATO mogą się czuć bezpieczni - my to bezpieczeństwo również tworzymy, na przykład poprzez udział w takich ćwiczeniach jak Astral Knight 24. CO MON, Ry

 Fot. st. kpr. Wojciech król/CO MON