... ...

Żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie każdego dnia podejmują szereg działań, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim przygotowują do bezpiecznego i skutecznego wykonywania zadań w przypadku zagrożenia.

Większość zadań wykonywanych przez żołnierzy realizowana jest za bramami jednostek wojskowych, na poligonach oraz placach ćwiczeń. Jednak w czasie pokoju, żołnierze muszą się szkolić i przygotowywać do ekstremalnie trudnych warunków, które mogłyby ich spotkać na wypadek konfliktu. Dlatego też żołnierze WZZ Podlasie przechodzą nieustanne, permanentne szkolenie, aby być zdolnymi do działań w nieprzyjaznym środowisku, w trudnych warunkach atmosferycznych, klimatycznych i na nieznanym terenie.

Po przemieszczeniu wojsk na wschodnią granicę Polski, do województw podlaskiego i lubelskiego, żołnierze przez tydzień szkolili się w warunkach polowych. Odbywali zajęcia taktyczne i ogniowe w dzień i w nocy. Wojsko rozbijało obozowiska w lasach, w terenie przygodnym - tam gdzie aktualnie się szkoli. W takich okolicznościach żywienie odbywa się z wykorzystaniem suchych racji żywnościowych oraz w oparciu o kuchnie polowe. Szkolenie i bytowanie odbywa się w warunkach ekstremalnych, takich które jak najbardziej przygotują do ewentualnych, przyszłych działań. Po tygodniu takiego działania, żołnierze wrócili do baz, w których zakwaterowani są w namiotach, kontenerach oraz w oparciu o dostępną infrastrukturę, gdzie mają do dyspozycji stołówki czy pralnie.

"Po raz pierwszy dowodzeni przez mnie żołnierze WZZ Podlasie wyszli ze strefy komfortu. Sprawdzamy siebie samych, testujemy naszą wytrzymałość, zdolności psychofizyczne, odporność na stres, rozłąkę z rodziną w ekstremalnie trudnych warunkach. Bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę, bo jestem tutaj na miejscu z moimi żołnierzami. Każdy z nas, każdego dnia, musi przekraczać swoje granice wytrzymałości i przesuwać granice komfortu. Ale jest to jedyny sposób na to, aby dziś w warunkach pokojowych sprawdzać siebie i nowoczesny sprzęt, którym operujemy. Testujemy także wyposażenie, które jest potrzebne do funkcjonowania w warunkach polowych. Tego nie da się zrobić w jednostce wojskowej, w warunkach laboratoryjnych" - podkreślił gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, dowódca WZZ Podlasie.

Nowością dla żołnierzy szkolących się wzdłuż wschodniej granicy Polski jest teren. Dla większości to okolica nowa, mało znana. Jednak dzięki temu, istnieje możliwość rozwijania kolejnych umiejętności i zdolności. Szkolenie poza kompleksem wojskowymi daje zupełnie inne, nowe możliwości. Łatwo jest poruszać się "na swoim terenie", gdzie wszystkie ścieżki są znane. Tutaj na Podlasiu, dla większości żołnierzy tereny stanowią nowość i są nie lada wyzwaniem.

Jak podkreślił dowódca WZZ Podlasie, atmosfera i morale wśród żołnierzy są budujące i motywujące i powinny być przykładem dla młodych ludzi. Wszystkie podejmowane przez WZZ Podlasie działania mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli Polski oraz uzyskanie efektu odstraszania potencjalnego wroga, a także przygotowanie się na ewentuanie zagrożenie z jego strony. DGRSZ

Foto:DGRS