header portal

środa, 05 grudzień 2018 07:37

Opieka nad dzieckiem a emerytura wojskowa

Napisane przez Myk.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

 

 

Natalia. Czy zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem wlicza się do emerytury wojskowej? Czy jednostka wojskowa ma obowiązek przenosić małżenstwo żolnierzy razem?

 Od redakcji: Odpowiadając na pierwsze Pani pytanie, kwestie dotyczące okresów wliczanych do wysługi emerytalnej oraz wyjątków reguluje ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2017 r. poz. 2225). W dziale II rozdziale I ww. ustawy wskazano okresy, które podlegają uwzględnieniu przy obliczaniu wysługi emerytalnej. Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad dzieckiem jest wliczany do wysługi emerytalnej. 

Co do drugiego pytania, zgodnie z § 27 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 9 września 2014 r. w sprawie trybu wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe i zwalniania z tych stanowisk, żołnierzy zawodowych pozostających w związku małżeńskim z innym żołnierzem zawodowym wyznacza się na stanowiska służbowe, w miarę możliwości, w tym samym garnizonie lub w miejscowościach pobliskich, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to decyzja uzależniona od możliwości wyznaczenia na stanowiska służbowe i tym samym - od potrzeb Sił Zbrojnych RP. Myk.

 

Czytany 333 razy
Więcej w tej kategorii: « Opiniowanie po urlopie wychowawczym 

Skomentuj

Wyszukaj w artykułach

SONDA