... ...

Święto Wojska Polskiego za nami. W Warszawie odbyła się defilada, która po kilkuletniej przerwie zrobiła wrażenie. Przypomniały się obchody z lat ubiegłych, jednak nie było zupełnie tak samo. Pojawiło się wiele nowego sprzętu, który został zakupiony po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Był to bodziec do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski.

Święto Wojska Polskiego to tradycyjnie okazja do pokazania wojska z innej strony. Lato to już tradycyjnie czas pikników wojskowych. Tak też miało to miejsce w tym roku.

Wojsko lokalnie

W wielu, zwłaszcza mniejszych miastach w okolicy święta wszystkich żołnierzy odbyły się właśnie takie wydarzenia. Była to okazja na zapoznanie obywateli z formacjami mundurowymi. Na piknikach wojskowych coraz szerzej prezentowany jest nowoczesny sprzęt będący na wyposażeniu polskiej armii. Czołgi Leopard, samobieżny moździerz Rak to nie lada gratka dla miłośników wojska. Nie każdy może taki sprzęt oglądać codziennie, to też na takie wydarzenia ściągają tłumy. Ojcowie, którzy kiedyś służyli zabierają swoje dzieci i w ten sposób przekazują pasję, bo wojsko to właśnie w dużej mierze pasja.

Jeden z takich pikników odbył się 6 sierpnia 2023 roku w Wadowicach. To wydarzenie, mimo złej pogody (uczestników wydarzenia mocno “podlał” deszcz), odbyło się w świetnej atmosferze. Stawiło się na niego naprawdę wiele osób dla których przygotowano masę atrakcji. Tradycyjna grochówka wojskowa, pokazy sprzętu i umundurowania to tylko część wydarzenia. Ważna była sama obecność żołnierzy Wojska Polskiego. Dla osób młodych, zastanawiających się czy dołączyć do służby była to okazja do rozmowy ze zwykłymi żołnierzami. Co usłyszeli mieszkańcy, tego nie wiem, ale na pewno w wojsku mamy wiele problemów. Nie oznacza to, że wstąpienie do służby musi być czymś złym.  Należy uświadamiać jakie są bolączki i na co muszą się przygotować kandydaci, bo wojsko to nie tylko piękne obrazki widoczne na stronach MON-u. Wadowicki piknik wojskowy był okazją do zaprezentowania się orkiestry wojskowej z Krakowa, a całość wydarzenia uświetniła rekonstrukcja historyczna.

Pikniki wojskowe stały się także miejscem zaprezentowania się innych służb strzegących bezpieczeństwa państwa. Nie dziwi obecność Policji, Straży Pożarnej, a nawet Służby Więziennej - jak to miało miejsce w Wadowicach.

Nie upolityczniajcie nam służb!

Dużym echem odbiły się ostatnie wydarzenia z przedednia Święta Wojska Polskiego. 14.08. W Uniejowie Wicepremier i zarazem Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie. Wszystko miało miejsce podczas pikniku wojskowego. Przemówienie było zdecydowanie polityczne. J. Kaczyński wzywał do głosowania na własną partię w najbliższych wyborach. Wszystko na tle żołnierzy Wojska Polskiego, którzy nie powinni być mieszani w bieżącą walkę polityczną. Wierzę, że środowisko służb jest zgodne, że takie wydarzenia nie powinny mieć miejsca. Wojsko oraz inne służby nie powinny być wiązani z polityką. Oczywiście Prezes PiS jest członkiem władz państwowych. Jako wicepremier i poseł na Sejm ma prawo brać udział w takich wydarzeniach, jednak zachęcanie do głosowania na własną partię polityczną jest potężnym objawem upolitycznienia służb mundurowych w Polsce. Żołnierze także mają głos, ale ich głos jest wolny. Każdy we własnym sumieniu powinien przemyśleć na kogo chce głosować.

Święto Wojska Polskiego to doskonały czas dla miłośników wojska. Wyjście żołnierzy do obywateli to świetna reklama munduru. W czasach, kiedy władza bardzo chce zbudować 300 tys. armię takie wydarzenia są niezbędne, aby przyciągnąć nowe osoby.

Autor: Mateusz Bartczak

zdjęcie: CO  MON