... ...
Szczyt NATO rozpoczęty. Turcja zgadza się na członkostwo Szwecji, Ukraina ma być przyjęta w przyszłości
Szczyt NATO rozpoczęty. Turcja zgadza się na członkostwo Szwecji, Ukraina ma być przyjęta w przyszłości

Dziś rozpoczął się pierwszy dzień, zaplanowanego na 11 i 12 lipca szczytu NATO w Wilnie. Oprócz oficjalnego powitania szefów państw i rządów oraz pamiątkowej fotografii, od razu rozpoczęły się rozmowy. Dobrą wiadomością jest zgoda Turcji na członkostwo Szwecji w NATO, jednak nie wiadomo czy poza ogólnymi deklaracjami uda się uzyskać jakieś jasne plany dla członkostwa Ukrainy. Na razie mamy mieć ustanowioną Radę NATO-Ukraina i deklarację, że kraj ten zostanie członkiem NATO - nie wiadomo tylko kiedy.

Zielone światło dla Szwecji

Pierwszy dzień szczytu NATO w Wilnie przyniósł już pierwsze nadzieje na jedność i zgodność Sojuszu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan po kilku miesiącach wahań i trzymania w niepewności partnerów, w końcu zgodził się na członkostwo Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim. Teraz zgoda musi zostać przypieczętowana uchwałą tureckiego parlamentu, ale z tym nie powinno być większych problemów biorąc pod uwagę, że większość mają tam politycy powiązani z tureckim prezydentem. Nie wiadomo, ile zajmie proces dołączania, jednak Szwecja już od ponad roku do tego się przygotowywała. Nie będzie trudno dokonać unifikacji szwedzkiego systemu dowodzenia wojskiem ze strukturami NATO.

Czy Ukraina w NATO powinna być naszym celem?

Jutrzejszy dzień szczytu NATO zapowiada się równie ciekawie. Zaproszenie otrzymał Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski, który zamierza pojawić się w Wilnie. Jak zapowiedziała, chce “krótkiej ścieżki” dołączenia jego kraju do Sojuszu. Czy jest to jednak w ogóle możliwe i potrzebne? Sprzeciw wobec Ukrainy w NATO wyraża kilka krajów Sojuszu, w tym Węgrzy, którzy wydają się chcieć jak najbardziej przypodobać Rosji.

Ponadto rozmowy w Wilnie mają dotyczyć dalszego wsparcia militarnego dla walczącego kraju i utworzenia z pomocą Zachodu pełnoskalowego systemu obrony powietrznej całego terytorium Ukrainy.

Tweeter

Należy się zastanowić czy celem większości krajów NATO jest przyjęcie Ukrainy w struktury Sojuszu. Gdyby kraj ten został pełnym członkiem NATO, istnieje obawa, że Rosja mogłaby próbować testować Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Tego obawiają się m. in. Niemcy i Francja, ale także Polska powinna o tym pomyśleć.

Prezydent USA ma zaproponować Prezydentowi Zełenskiemu rozwiązanie pomostowe: model Izraelski - gwarancję poparcia dla Ukrainy w razie konfliktu, wsparcie finansowe i militarne. Przy czym atak na Ukrainę nie byłby na razie automatycznie traktowany jak atak na cały Sojusz Północnoatlantycki.

Autor: Mateusz Bartczak

zdjęcie: www.nato.int

Napisane przez Autor: Mateusz Bartczak