... ...

Przyszły szczyt NATO w Wilnie to przyczyna rosnącej chęci Białorusi do zdestabilizowania sytuacji. Najwięcej powodów do obaw ma Litwa- organizator szczytu, ale w Polsce też rosną obawy. Białoruś może wykorzystać organizowany przez nich festiwal “Słowiański Bazar” do sprowadzenia nowej fali migrantów na granicę.

Poważny incydent na granicy

Przedstawiciel Straży Granicznej w Sejmie przedstawił informację na temat ostrzelania samochodu tej formacji przy granicy z Białorusią. Jest to jeden z najpoważniejszych incydentów w kryzysie relacji między oboma państwami. Nie wiadomo z czego pojazd został ostrzelany, ale pocisk leciał z dużą prędkością, która pozwoliła mu przebić szybę. W samochodzie znajdowali się funkcjonariusze SG co mogło narazić ich na niebezpieczeństwo.

Festiwal w Witebsku- służby graniczne Polski oraz państw bałtyckich pozostają w podwyższonej gotowości

Organizowany w Witebsku, festiwal “Słowiański Bazar” może zostać wykorzystany do eskalacji kryzysu migracyjnego w czasie szczytu NATO w Wilnie. Zaproszono na niego przedstawicieli wielu krajów, a na czas jego trwania zniesiony zostanie obowiązek posiadania wiz. Władze Białorusi będą chciały w ten sposób ściągnąć do siebie osoby szukające lepszego życia w Europie. 

Szczyt niezgody?

Nowa fala migracji to nie jedyny problem. Osłabły nadzieje na wstąpienie Szwecji do NATO jeszcze przed szczytem w Wilnie. Turcja dalej pozostaje nieugięta. Nie pomagają rozmowy przedstawicieli Szwecji oraz silne naciski ze strony Stanów Zjednoczonych.

Turecki Prezydent po wyborach dostał silniejszy mandat i widać, że próbuje go jak najlepiej i jak najdłużej wykorzystać. Trzymanie partnerów z NATO “twardą ręką” dalej trwa.

Autor: Mateusz Bartczak

zdjęcie: MSwiA