... ...

Dokładnie 80 lat temu polscy żołnierze zdobyli wzgórze Monte Cassino. W rocznicę tej heroicznej bitwy, premier Donald Tusk wspólnie z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem uczestniczyli  na Krakowskim Rynku w ustanowieniu święta 2. Dowództwa Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego oraz wręczenia Chorągwi Wojska Polskiego. Prezes Rady Ministrów przekonywał, że bezpieczeństwo Polsce mogą zapewnić tylko cztery wymiary, które realizuje rząd: bezpieczeństwo geopolityczne, europejska obrona powietrzna, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz bezpieczna granica. Tylko na ten cel rząd przeznaczy dodatkowe 10 mld zł.

Pamięć o weteranach II Wojny Światowej

W 80 rocznicę bitwy o Monte Cassino 2 Korpus Polski otrzymał imię patrona generała broni Władysława Andersa, a  dowódca  korpusu  generał broni Adam Joks odebrał  z rąk dowódcy operacyjnego RSZ generała dywizji Macieja Klisza Chorągiew  Wojska Polskiego.

Nazwa Dowództwa 2 Korpusu Polskiego z Krakowa, wywodzi się od nazwy utworzonego 21 lipca 1943 roku 2 Korpusu Polskiego, który pod dowództwem gen. broni Władysława Andersa wsławił się zwycięskimi walkami o Monte Cassino (maj 1944r.), Anconę (lipiec 1944 r.) i Bolonię (kwiecień 1945 r.).   

Tego dnia oddano hołd weteranom, którzy udali się do Włoch na obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Donald Tusk nawiązał do niedawnego spotkania z weteranami w Kancelarii Premiera. Bohaterowie spod Monte Cassino mówili, że są bardzo dumni ze swojej Ojczyzny, „że jest taka, jak w ich marzeniach - wolna, bezpieczna i silna”.

Biorący udział w uroczystościach wicepremier W. Kosiniak – Kamysz, wspominając bohaterów bitwy o Monte Cassino i ich determinację w walce o wolność przypomniał, że odwaga, niezłomność i wspólnota to czynniki, które budują drogę ku wolności, ku bezpieczeństwu.

Szef rządu przytoczył słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, z którym odbył w czwartek telefoniczną rozmowę.

- Kilkadziesiąt godzin temu, w czasie długiej rozmowy, powiedział bardzo znaczące dla nas słowa: “my Ukraińcy, marzymy o tym, aby przynajmniej w części Ukraina była kiedyś tak bezpieczna, jak Wasza ojczyzna, jak Polska” – mówił Donald Tusk.

Cztery wymiary  bezpieczeństwa

Zapewnił, że Polska jest i będzie bezpieczna. Poinformował, że rząd realizuje obecnie cztery wymiary, dzięki którym Polki i Polacy będą mogli czuć się bezpiecznie.

  • Bezpieczeństwo geopolityczne. Jest to trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu. Dlatego ważne jest, aby Polska dobrze wywiązywała się z roli lidera Zachodu;
  • Bezpieczeństwo wewnętrzne. Premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu poinformuje o działaniach, które  wymierzone są w autorów prowokacji oraz aktów sabotażu i dywersji w naszym kraju;
  • Bezpieczne niebo nad Polską. Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tzw. kopuły europejskiej. Dlatego rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią kopuły, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi.  Donald Tusk zapowiedział, że Polska otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości pół miliarda zł;
  • Bezpieczna granica. Chodzi o wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga. Na ten cel rząd przeznaczył 10 mld zł.

Narodowy Plan Obrony i Odstraszania nazwany został kryptonimem “Tarcza Wschód”.

                                ***

Dowództwo 2 Korpusu Polskiego jest przeznaczone do realizacji zadań związanych z planowaniem użycia i dowodzeniem nowoczesnymi związkami taktycznymi przeznaczonymi do działań o wysokiej intensywności, wydzielonymi do operacji lądowej w środowisku wielodomenowym w czasie sytuacji kryzysowej i wojny w układzie narodowym i sojuszniczym.

Istotnym elementem w systemie dowodzenia jest posiadanie nowoczesnego 5 pułku dowodzenia, który umożliwia efektywne funkcjonowanie 2 Korpusu Polskiego w czasie pokoju i kryzysu a przede wszystkim stanowisk dowodzenia w czasie prowadzenia walki.  Ry

Zdjęcie: CO MON