... ...

Koniec wyborów może oznaczać odprężenie w relacjach Turcja-Szwecja. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan wygrał kolejne wybory i pozostanie na stanowisku przez kolejne 5 lat. Jego niezgoda na wstąpienie Szwecji w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego była czysto polityczna i obliczona na wzrost poparcia przed zbliżającymi się wyborami.

Konflikt między krajami tyczy się przede wszystkim poparcia Szwedów dla Partii Pracujących Kurdystanu, czyli politycznych wrogów Erdoğan, a także według wielu organizacji terrorystycznej.

                Szwedzki potencjał

Koniec kampanii otwiera pole na nowe negocjacje, a Turcja zapewne w końcu zgodzi się na kolejne rozszerzenie Sojuszu. Dla NATO to zadecydowane wzmocnienie. Szwecja została kolejnym krajem, który zrezygnował z polityki neutralności w obliczu agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej. Jest to wielki krok naprzód w osiągnięciu w Europie względnie trwałego bezpieczeństwa, co jednak nie będzie możliwe bez ujarzmienia imperialistycznych zapędów Moskwy.

Szwecja od dawna rozwija swój przemysł zbrojeniowy oraz wzmacnia siły zbrojne odczuwając rosnące zagrożenie. Ponadto dołączenie nowego członka czyni z Morza Bałtyckiego właściwie morze wewnętrzne NATO co ogranicza pole działania Federacji Rosyjskiej. Petersburg został już odcięty od ewentualnych działań zaczepnych w przypadku wojny dzięki Finlandii. Jedynym morskim zagrożeniem, o którym trzeba pamiętać pozostaje Obwód Królewiecki, w którym Federacja Rosyjska zgromadziła wielki arsenał.

              Polska bezpieczniejsza, ale nie bezpieczna

Nie zwalnia to z odpowiedzialności Polskę co do wzmacniania potencjału morskiego. Nowe okręty podwodne to zdecydowana konieczność. Nie da się budować kompleksowego systemu obronnego bez rozwijania wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a ostatnie lata pokazały, że Marynarka Wojenna została wpisana na margines.

Nawet jeśli Szwecja prędko wstąpi do NATO co zdecydowanie wzmocni nasze bezpieczeństwo, dalej pozostajemy na pierwszej linii. Rosja już nie raz pokazywała, że potrafi działać nieracjonalnie, dlatego w przypadku tego kraju powinniśmy spodziewać się niespodziewanego.

Autor: Mateusz Bartczak

zdjęcie: Joethu-swenex