header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
czwartek, 25 lipiec 2019 07:06

27 lipca rozpoczną się XIX Światowe Igrzyska Polonijne w Gdyni

Napisane przez kmdr por. Wojciech Mundt
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dniach 27 lipca – 3 sierpnia odbędą się po raz pierwszy w Gdyni XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Igrzyska rozpoczną się oficjalną Ceremonią Otwarcia, która odbędzie się w dniu 27 lipca o godz. 19:00 na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (wjazd od ul. Grudzińskiego). Po raz pierwszy w historii współorganizatorem jest wojsko, stąd uroczystość będzie nietypowa, gdyż jej pierwsza część odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Igrzyska zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ceremonia będzie transmitowana na żywo przez TVP Polonia. Ze względu na transmisję prosimy stawić się najpóźniej do godziny 18:30.

Uroczystość rozpocznie się od wybicia „szklanek” dzwonem okrętowym. Następnie zostanie złożony meldunek przez dowódcę uroczystości, przywitanie ze sztandarem Akademii Marynarki Wojennej oraz podniesienie flagi państwowej wraz z odegraniem hymnu narodowego. Ważnym punktem będzie zapalenie Zniczy Olimpijskiego, który będzie przedstawiał historyczną latarnię morską Gdynia Oksywie. Uczestnicy reprezentujący drużyny z 27 krajów przejdą w uroczystej paradzie. Nastąpi złożenie przysięgi Sędziów i Zawodników oraz oficjalne przemówienia zaproszonych gości i partnerów. W części artystycznej odbędzie się koncert Zespołu Pectus i Haliny Frąckowiak.


Mecenasem Igrzysk jest Senat RP, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Partnerem Strategicznym jest Miasto Gdynia i Akademia Marynarki Wojennej. Parterem Głównym wydarzenia jest Grupa LOTOS.S.A.


Do uczestnictwa w Igrzyskach zgłosiło się ponad 1000 zawodników, z następujących krajów: Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania. Będą oni rywalizować w 22 dyscyplinach sportowych, które odbędą się na terenie Akademii Marynarki Wojennej, Gdyńskiego Centrum Sportu, oraz w Tokarach, Rumii i Redzie.
Lista dyscyplin sportowych podczas XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych:
- Badminton
- Bieg na 5 km (do udziału zaproszeni zostaną również mieszkańcy Trójmiasta)
- Brydż
- Ergometry
- Futsal
- Golf
- Kolarstwo MTB
- Koszykówka
- Lekkoatletyka - konkurencje biegowe (bieg na 100 m, bieg na 400 m, bieg na 1000 m,
bieg na 3000 m, sztafeta)
- Lekkoatletyka – konkurencje techniczne (skok w dal, skok w zwyż, rzut ciężarkiem, pchnięcie kulą, rzut oszczepem)
- Nordic Walking
- Pływanie (50 m styl dowolny / klasyczny, 100 m styl dowolny/ klasyczny, 50 m styl motylkowy / grzbietowy, 100 m styl motylkowy / grzbietowy, sztafeta)
- Ringo
- Strzelanie (karabin pneumatyczny / pistolet pneumatyczny)
- Szachy
- Tenis stołowy
- Tenis ziemny
- Turniej Piłki nożnej im. Marszałka Macieja Płażyńskiego
- Piłka ręczna
- Piłka siatkowa
- Siatkówka plażowa
- Turniej Dziecięcy
- Turniej Rodzinny (do udziału zostaną również zaproszeni mieszkańcy Trójmiasta).

Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie:  >>>

kmdr por. Wojciech Mundt

Czytany 217 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA