header portal

 

 

 

wtorek, 13 sierpień 2019 19:03

System AMSTA Grupy WB wspomoże Straż Graniczną

Napisane przez R.Ch
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Spółka Mindmade | GRUPA WB podpisała ze Strażą Graniczną umowę na dostawę sześciu zestawów urządzeń perymetrycznych AMSTA, z opcją rozszerzenia o kolejne 4 zestawy.

Umowę podpisali w siedzibie Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej przedstawiciele Grupy: Roman Musiał - prezes Mindmade | GRUPA WB oraz Jan Jakub Szczyrek - Członek Zarządu, a ze strony Zamawiającego:  ppłk SG Sebastian Zwoliński- Naczelnik Wydziału Techniki Specjalnej i Optoelektroniki Biura Techniki i Zaopatrzenia oraz  płk SG Zbigniew Bartnicki- Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia.

Celem dostawy jest doposażenie jednostek organizacyjnych SG w zestawy urządzeń perymetrycznych zwiększających funkcjonalność monitorowania i wykrywania przekroczeń granicy państwowej przez osoby i pojazdy. W skład zestawów wchodzą czujniki sejsmiczne, kamery, przenośne odbiorniki alarmowe, dedykowane systemy łączności oraz stacjonarna stacja kontroli wraz z aplikacją zarządzającą.

Podpisanie umowy jest ukoronowaniem wieloletnich prac nad opracowaniem całkowicie polskiego, kompleksowego systemu perymetrycznego. Dostarczane w ramach zestawów urządzenia to innowacyjne i autorskie opracowania inżynierów Grupy WB. Zastosowane w sensorach sejsmicznych rozwiązania techniczne bazują na własnych, unikalnych i opartych o sieci neuronowe algorytmach obróbki sygnałów. Ponadto do przesyłania danych i informacji o przekroczeniach stref chronionych wykorzystywane są niskomocowe, najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu łączności.

„Cieszymy się z tego kontraktu; umowa ta dowodzi, że kolejne technologie Grupy WB trafiają do polskich służb mundurowych, które dzięki nam rozszerzają kompetencje i zdolności obserwacji, ochrony granic i infrastruktury krytycznej. To również dowód zaufania, jakim od lat darzy nas Straży Graniczna" – skomentował podpisanie umowy Prezes Grupy WB,  Piotr Wojciechowski.

Pozyskanie przez spółkę Mindmade | GRUPA WB kompetencji w obszarze systemów ochrony perymetrycznej to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na nowoczesne i niezawodne systemy do ochrony infrastruktury krytycznej, jak również obiektów rozległych takich jak: lotniska, duże zakłady przemysłowe, ujęcia wody pitnej, magazyny, elektrownie, rafinerie, rurociągi, gazoporty, itp.

System AMSTA to kolejne rozwiązanie Grupy WB, po bezzałogowym systemie obserwacyjnym FLYEYE oraz Platformie Integracji Komunikacji PIK, które trafia do służby w Straży Granicznej - poinformował Tomasz Badowski, rzecznik Grupy WB

                                                        ***
Nowy system ochrony rozległych obszarów AMSTA tworzy sieć inteligentnych sensorów zdolnych do wykrywania osób i pojazdów tzw. każdy komponent pracuje niezależnie od pozostałych, a ponadto posiada własne źródło zasilania i odbiornik GPS.

Składa się z:
• centrum zarządzania MC (Management Center), które zapewnia zdalne zarządzanie wieloma różnymi urządzeniami końcowymi rozlokowanymi w jednym lub wielu odległych obszarach. Jest to aplikacja uruchomiana na wzmocnionym laptopie czy tablecie. W skład aplikacji wchodzą moduły umożliwiające m.in. konfigurację systemu czy też analizę danych otrzymywanych od sensorów, a następnie wizualizację w formie komunikatów, ostrzeżeń lub zdjęć,
• systemu łączności odległej SOCS (Stand Off Communication System), który pozwala na wymianę informacji za pośrednictwem serwera pomiędzy odległymi monitorowanymi obszarami a centrum zarządzania. Łączność prowadzona jest za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej lub z wykorzystaniem komunikacji militarnej (radio Perad). W czasie kryzysu lub wojny mogą być także wykorzystane systemy radiowe proponowane przez WB Group pracujące na częstotliwościach: 350 - 430 MHz i 1,3-1,45 GHz,
• system łączności lokalnej LCS (Local Communication System), który zapewnia wymianę danych pomiędzy komponentami rozmieszczonymi w poszczególnych obszarach monitorowanych. Maksymalny zasięg transmisji między dwoma urządzeniami sięga 1000 m w terenie otwartym,
• urządzeń końcowych zintegrowanych z terminalnymi komponentami LCS. Są to takie urządzenia jak sensor akustyczno-sejsmiczny ASS (Akustic and Seismic Sensor), przeznaczony do ukrycia w gruncie w pobliżu granic chronionego obszaru i rozpoznający ruch człowieka w odległości do 150 m a pojazdu ciężkiego – do 600 m czy też sensor obrazowy VPS ( Video Picture Sensor), który rozpoznaje osoby na odległość do 400 m z kamery dziennej i 200 m - z termalnej.

Cechą systemu AMSTA jest otwarta architektura, pozwalająca na prostą rozbudowę i dowolną konfigurację w razie powstania dodatkowych potrzeb o nowe komponenty np. o bezpilotowce.  System podlega modyfikacji dostosowanej do potrzeb klienta. Przykładem jest opracowanie na potrzeby Straży Granicznej mobilnej czujki sejsmicznej, która może być płytko zakopana, pracować przez 4 lata ( zamiast 2,5 roku) i po kilku minutach jest gotowa do pracy czy też nowego sensora dla wojsk rozpoznania o niższej masie i krótszym okresie działania.

Nowością świadczącą o rozbudowie systemu są prowadzone w spółce MindMade prace rozwojowe nad mini radarem MR 10 G, który przeznaczony jest do wykrywania obiektów ruchomych w wybranym sektorze. Ze względu na aktywny rodzaj pracy, MR włączony jest tylko w sytuacjach szczególnych na krótki czas pracy. Radar o zasięgu do 500 m weryfikuje informacje z pozostałych sensorów oraz pozwala na śledzenie ruchu obiektów w sytuacjach wysokiego zagrożenia.

- Pracujemy nad systemem, który pozwala na ograniczenie błędów w identyfikacji ludzi lub sprzętu do 5 proc. fałszywych alarmów oraz integracją z innymi systemami BSP – informuje Ryszard Jeruzalski ze spółki MindMade. W rezultacie, operator będzie mógł bardzo szybko wysłać np. płatowiec FlyEye firmy Flytronic lub inny wiropłat w miejsce zdarzenia.

System może być adresowany zarówno do monitorowania rozległych obiektów wojskowych, jak bazy, lotniska, poligony czy też miejsca czasowej dyslokacji wojsk, jak i kompleksów leśnych, zagrożenia przeciwpożarowego, ochrony wałów przeciwpowodziowych, ważnej infrastruktury czy też granicy państwowej.

Grafika: MindMade

 

 

Czytany 56 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 sierpień 2019 19:29

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA