header portal

 

 

 

wtorek, 13 sierpień 2019 19:29

Polskie BSP FT-5 ŁOŚ oraz FLYEYE podczas pokazów „GDYNIA AEROBALTIC AIRSHOW".

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dwa, całkowicie polskie, bezzałogowe systemy powietrzne – nazywane potocznie dronami - FT-5 ŁOŚ, opracowany przez polskich inżynierów zgodnie ze specyfikacją programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Orlik" oraz dobrze znany w Polsce i za granicą, mający za sobą misje bojowe na współczesnym polu walki bezzałogowy system powietrzny FLYEYE przelecą nad publicznością podczas „Gdynia Aerobaltic Airshow", jednego z największych pokazów lotniczych w Polsce, odbywającego się w dniach 16-18 sierpnia na gdyńskim lotnisku Kossakowo. Będzie to pierwsza publiczna prezentacja polskich dronów, dostępna dla każdego kto odwiedzi tegoroczne Gdynia BalticAirShow.

Samoloty bezzałogowe wykonają lot pokazowy, podczas którego przekażą na żywo obraz video z kamer obserwacyjnych bezpośrednio na telebimy.

FT5 ŁOŚ został zaprojektowany na potrzeby polskiej armii zgodnie z wymaganiami programu „Orlik". FT 5 ŁOŚ to samolot bezzałogowy klasy taktycznej krótkiego zasięgu cechujący się prostotą logistyki i obsługi a jednocześnie wysokimi walorami użytkowymi, jak zasięg i długotrwałość lotu. Dwusilnikowa konstrukcja znacznie zwiększa niezawodność i tym samym gwarancję wykonania misji. ŁOŚ może być wyposażony w głowice optoelektroniczne pozwalające – jak w przypadku „Gdynia Aerobaltic Airshow" - na rejestrację i transmisję obrazu najwyższej jakości. Może także przenosić uzbrojenie. Start odbywa się za pomocą specjalnie zaprojektowanej ergonomicznej i mobilnej rampy startowej. Zastosowana technologia zapewnia w pełni autonomiczny start oraz lądowanie. Modułowa konstrukcja Łoś ułatwia transport, a gotowość do startu osiągana jest ciągu ok 30 minut. Zastosowana technologia zapewnia w pełni autonomiczny start oraz lądowanie.

FLYEYE to bezzałogowa platforma latająca bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowana do prowadzenia obserwacji i zbierania informacji. Jego znakiem rozpoznawczym jest wyrzut „z ręki', dzięki czemu może być użytkowany nawet w trudno dostępnym terenie. FLYEYE jest systemem sprawdzonym w boju, którego najnowszej klasy kamera pozwala na rejestrację najwyższej jakości obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy oraz przekazywanie operatorowi dokładnych danych dotyczących lokalizacji celu.

GRUPA WB, jako jeden z największych polskich koncernów technologicznych projektuje zaawansowane rozwiązania w obszarach bezzałogowych statków powietrznych - dzięki autorskim technologiom jest liderem sektora systemów bezzałogowych, oferując obserwacyjne platformy bezpilotowe, amunicję krążącą oraz systemy sterowania  i specjalistyczne głowice obserwacyjne charakteryzujące się innowacyjnością na skalę światową.

„Misją Grupy WB jest kontynuowanie polskiej myśli inżynierskiej i dostarczanie armii najnowocześniejszych rozwiązań – tworząc bezzałogowe systemy powietrzne wprowadzamy polskie lotnictwo w przyszłość, dlatego „Gdynia Aerobaltic AirShow", jedno z najważniejszych wydarzeń sektora lotniczego, jest szczególnie ważne dla naszych działań" – mówi Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.

FT-5 ŁOŚ i MINI BSP FLEYE wykonają 15-minutowe loty po gdyńskim niebie w dniach 17 i 18 sierpnia - poinformował Tomasz Badowski, rzecznik Grupy WB.

 

Czytany 92 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 sierpień 2019 19:48

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA