header portal

 

 

 

wtorek, 13 sierpień 2019 22:10

Bunt podchorążych wojskowej uczelni. W ruch poszły petardy i słoiki z moczem

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tegoroczna promocja oficerska w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu wisiała na włosku – dowiedział się Onet. Patenty oficerskie, które musi podpisać prezydent Andrzej Duda, na wiele tygodni utknęły w kancelarii premiera, wysłane tam do kontrasygnaty. Do Wrocławia dowieziono je w ostatniej chwili. Ten bałagan wywołał ostrą reakcję podchorążych. Nocą, w przeddzień promocji w kampusie zapłonęły ogniska, wybuchały petardy, z okien leciały słoiki z moczem.

Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. Tadeusza Kościuszki jest największą i najważniejszą uczelnią wojskową w Polsce. Kształci przyszłych dowódców polskiej armii. Do 30 czerwca 2017 r. funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, słynny "Zmech".

Kiedy ministrem obrony został Antonii Macierewicz, zmieniły się władze uczelni. Rektorem – komendantem został wówczas pułkownik, dziś generał Dariusz Skorupka.

Jego kandydatura od razu wzbudziła spore kontrowersje. Zarzucano mu przede wszystkim brak doświadczenia w służbie liniowej.

Źródło: www.wojskonews.pl  
Więcej  >> https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/promocja-oficerska-w-akademii-wojsk-ladowych-we-wroclawiu-wisiala-na-wlosku/96cftq5 

 

Czytany 235 razy

2 komentarzy

  • Link do komentarza Oficer środa, 14 sierpień 2019 12:12 napisane przez Oficer

    Pusty śmiech ogrania. Rozpacz już przeżyłem wcześniej. Na ZMECH-u dokładnie widać zderzenie PR PIS-u z brutalną rzeczywistością. Oczekiwań nowoczesnej młodzieży z realizmem wojskowego życia. Prawdopodobnie na innych uczelniach wojskowych mają przynajmniej poczucie że mają szansę zaistnieć na rynku cywilnym jak im się nie spodoba w wojsku. Po ZMECH-u nie jest to takie oczywiste.

  • Link do komentarza Józek Kowalczuk środa, 14 sierpień 2019 09:41 napisane przez Józek Kowalczuk

    Panie, niestety, ministrze ON Błaszczak. Z kim i z czym Pan chce budować 200-stu tys. armię? Z tymi "elytami" Akademii wojskowych gdzie , jak wynika z relacji samych słuchaczy, poziom nauczania nie odbiega od poziomu telewizyjnego technikum rolniczego (z całym szacunkiem dla TTR)? Z tym uzbrojeniem, które ma 50 i więcej lat, albo go zwyczajnie nie ma? A może z tekturowym WOT? Na przykład na nowy sprzęt dywizjony rakietowe OP czekają 30 lat!!! Co prawda, w 1990 roku już prawie sfinalizowano zakup radzieckich S-300. Wszystko było gotowe, ale ... po co mamy płacić ruskim, skoro amerykanie nam "dadzą". I tak nam dają już 30 lat. 30 zmarnowanych lat udawania, że mamy skuteczną OP (w tym samym czasie rosjanie gotowi byli sprzedać nam 100 nowych MIG-ów 29 za przysłowiowe kartofle, ale liczyliśmy, że amerykanie też nam dadzą. Skutkiem tego od połowy lat 90-tych przez ok. 10 lat piloci latali głównie na ... Iskrach. No i w końcu "przyjaciele" nam dali ..., i jeszcze nam dadzą. Za ile?). 30 lat rozpieprzania armii, kadr, infrastruktury, szkolnictwa wojskowego przez Onyszkiewiczów, Dobrzańskich, Szmajdzińskich, Klichów itd. Efekt mamy jak wyżej. A może komuś na tym zależało? Piszę trochę chaotycznie, ale czy można być spokojnym jak się to wszystko analizuje? A 200-stu tys. dobrze wyszkolona (przez absolwentów AWL?), a przede wszystkim WYPOSAŻONA W NOWOCZESNY SPRZĘT WOJSKOWY armia? Za marzenia się nie płaci. Boże, chroń Polskę!

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA