header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
środa, 14 sierpień 2019 05:14

Kursy podoficerskie i oficerskie - MON wyjaśnia i zmienia strategię

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przyjęta przez MON strategia naboru zakłada, że podstawowym źródłem pozyskiwania młodych kadr oficerskich będą absolwenci studiów stacjonarnych w uczelniach wojskowych. Dodatkowym zaś - „absolwenci” szkolenia wojskowego na oficerów, ale z ograniczeniem naboru ze środowiska cywilnego – poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w jednej z dwóch odpowiedzi na interpelacje trzech posłów dotyczące kursów oficerskich i podoficerskich.

Trzech posłów z ugrupowania Kukiz’15: Paweł Szramka, Maciej Masłowski, Paweł Skutecki zaniepokoiły doniesienia dotyczące nieprawidłowości przy kwalifikowaniu szeregowych zawodowych na kursy podoficerskie w Dowództwie Generalnym RSZ oraz malejąca liczbą miejsc na takowych kursach. W związku z zwrócili się oni do MON z pytaniami o system rekrutacji na te kursy. A konkretnie o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
• Ile miejsc było przygotowanych na kursach podoficerskich dla szeregowych zawodowych we wszystkich ośrodkach w latach 2016, 2017, 2018 oraz w roku bieżącym?
• Według jakich kryteriów Dowództwo Generalne RSZ kwalifikuje na kursy podoficerskie szeregowych zawodowych?
• Dlaczego Dowództwo Generalne, sporządzając listy kandydatów kierowanych na egzaminy wstępne nie udziela informacji pozostałym kandydatom dotyczącym odmowy ich skierowania?
• Czy są odnotowywane przypadki, gdzie szeregowi zawodowi, posiadający zgody od dyrektora Departamentu Kadr MON od 2015 roku nie zostali ani razu skierowani przez DG RSZ na egzaminy wstępne, podczas gdy są osoby, które uzyskały zgodę później i są natychmiast kierowani.

Dwie trzecie szeregowych poddanych kwalifikacji dostaje się na kurs podoficerski

Kilka dni temu wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w imieniu szefa MON poinformował, że na kursach podoficerskich dla szeregowych zawodowych we wszystkich ośrodkach w latach 2016-2019 szkolenie rozpoczęło 5433 żołnierzy (na 8674 szeregowych zawodowych, poddanych postępowaniu kwalifikującemu). Do rozpoczęcia nauki w szkołach podoficerskich nie dopuszczono 3241 szeregowych zawodowych, którzy nie uzyskali niezbędnego minimum gwarantującego przyjęcie na kurs.

Zdaniem Skurkiewicza, jedynym kryterium kierowania szeregowych zawodowych na egzaminy wstępne jest potrzeba ukompletowania jednostek wojskowych. Kwalifikowanie na kurs odbywa się na podstawie list egzaminacyjnych, według rankingu kandydatów, którzy zdali egzamin i uzyskali największą liczbę punktów.

Na etapie zgłaszania kandydatów na egzaminy wstępne dowódcy jednostek wojskowych są informowani o tym, że – ze względu na ograniczone możliwości logistyczne szkół podoficerskich – nie wszyscy zgłoszeni kandydaci zostaną skierowani na egzaminy. Przesyłane do jednostek wojskowych wykazy zawierają dane tych szeregowych, którzy są kierowani na egzaminy. Tym samym jest to również informacja, że pozostali nie będą kierowani na egzaminy wstępne.
Z wyjaśnień wynika, że proces naboru na kurs podoficerski przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie szeregowy zawodowy z własnej inicjatywy składa, drogą służbową, wniosek do Departamentu Kadr MON, którego dyrektor wyraża zgodę (lub nie) na udział żołnierza w egzaminie, po ukończeniu stosownego szkolenia w szkole podoficerskiej. Ze sposobem rozpatrzenia wniosku szeregowy jest zapoznawany w jednostce wojskowej. W drugim etapie dowódca jednostki wojskowej, mając na uwadze aktualne potrzeby ukompletowania według określonych specjalności, wskazuje kandydatów na egzaminy wstępne do szkół podoficerskich.

Czy na kursach oficerskich są preferowani kandydaci z zewnątrz?

Ci sami posłowie zwrócili się w tym samym terminie do szefa MON z interpelacją (nr 32360) dotyczącą kursów oficerskich. Ich zdaniem niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że nadal chętniej korzysta się z zewnętrznego źródła naboru niż z posiadanych zasobów kadrowych. Zgodnie z bowiem z decyzją nr 101 szefa MON z 9 sierpnia 2018 r., w tym roku limit miejsc przeznaczony dla podoficerów wynosi – 296, w tym dla osób ze środowiska zewnętrznego – 115. Tymczasem liczba miejsc dla szeregowych zawodowych wyniosła 41. Niezrozumiała jest praktyka, zgodnie z którą chętniej pozyskuje się kandydatów ze środowiska cywilnego zamiast - realizując racjonalną politykę kadrową – korzystać z doboru wewnętrznego. Dlaczego zatem posiadanie statusu żołnierza zawodowego jest negatywnie postrzegane, co odwzorowuje podział miejsc na poszczególne studium?

Z taka oceną nie zgodził się wiceminister Skurkiewicz. Jego zdaniem przyjęta przez MON strategia naboru zakłada, że podstawowym źródłem pozyskiwania młodych kadr oficerskich będą absolwenci studiów stacjonarnych w uczelniach wojskowych. Źródłem dodatkowym będą „absolwenci” tzw. studium oficerskiego, którego głównymi beneficjentami są podoficerowie zawodowi, dla których jest to jedna z dróg rozwoju zawodowego.

Wygaszony program pilotażowy dla szeregowych

Ograniczony natomiast będzie nabór do studium oficerskiego osób ze środowiska cywilnego. Tą drogą będą pozyskiwani przede wszystkim ochotnicy do służby w tych korpusach osobowych (grupach osobowych), w których są wymagane specyficzne kwalifikacje (np. korpus osobowy prawny, duszpasterstwa, itp.). Żołnierze zawodowi korpusu szeregowych stanowią z kolei podstawowe źródło zasilania korpusu podoficerskiego (zasadniczą ścieżką rozwoju szeregowych zawodowych jest promocja do korpusu podoficerów zawodowych).

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy korpusu szeregowych, dotyczącym możliwości przepływu tej grupy żołnierzy do najwyższego korpusu kadry (oficerów), kierownictwo resortu obrony narodowej podjęło decyzję o wygaszeniu programu pilotażowego. Polegał on na kwalifikowaniu z korpusu szeregowych zawodowych na szkolenie jedynie na potrzeby korpusu osobowego wojsk lądowych, grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej, poprzez określanie limitu dla tej grupy na poziomie dziesięciu żołnierzy. W sumie przez wiele lat limit wynosił 15 szeregowych na kursach oficerskich.

Dlatego też w decyzji nr 108 szefa MON z 16 lipca 2019 r. w sprawie naboru na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów w 2020 r. (Dz. Urz. MON, poz. 134) zwiększono limit miejsc dla szeregowych z 41 do 71 w przyszłym roku. Ponadto wskazano nowe korpusy osobowe, na potrzeby których będą przeprowadzane kwalifikacje, tj. rozpoznania i walki radioelektronicznej, inżynierii wojskowej oraz logistyki. Jednocześnie ograniczono limit miejsc przeznaczony kandydatom ze środowiska cywilnego, który w przyszłorocznej edycji szkolenia wynosić będzie jedynie niespełna 14 proc. ogólnego limitu miejsc.

Postępowanie kwalifikacyjne na kurs oficerski

Z odpowiedzi MON wynika, że w ramach postępowania kwalifikacyjnego na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów w 2019 r. w korpusie osobowym logistyki w Akademii Marynarki Wojennej do Departamentu Kadr MON wpłynęły 92 wnioski żołnierzy zawodowych i 105 wniosków ze środowiska cywilnego. Spośród nich zostały pozytywnie rozpatrzono odpowiednio: 80 i 102 wnioski.

Z kolei na szkolenie w Akademii Wojsk Lądowych w korpusie osobowym wojsk lądowych 20B wpłynęło 380 wniosków od żołnierzy zawodowych i 559 od osób cywilnych (pozytywnie zaopiniowanych było odpowiednio: 300 i 557); w korpusie osobowym sprawiedliwości i obsługi prawnej 46C – 8 żołnierzy zawodowych i 60 osób cywilnych (pozytywnie zaopiniowanych było odpowiednio: 7 i 59); w korpusie osobowym finansowym 50A – 3 żołnierzy zawodowych i 35 osób cywilnych (pozytywnie zaopiniowanych było odpowiednio: 3 i 34).

Na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów w 2019 r. w korpusie osobowym sprawiedliwości i obsługi prawnej wnioski złożyło 3 podoficerów zawodowych i 5 szeregowych zawodowych. Zgodę Departamentu Kadr na udział w kwalifikacjach w Akademii Wojsk Lądowych otrzymało 2 podoficerów i 5 szeregowych zawodowych.

Wiceminister Skurkiewicz poinformował posłów, że postępowanie kwalifikacyjne na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów ma charakter konkursowy. Na potrzeby korpusu osobowego sprawiedliwości i obsługi prawnej, grupy osobowej obsługi prawnej, kandydaci ze środowiska cywilnego legitymowali się dyplomami prestiżowych uczelni krajowych oraz posiadali bogate doświadczenie związane z wykonywaniem zawodu. R.Ch.

zdjęcie: Archiwum LAW (egzamin do SPSP w Dęblinie)

Czytany 9693 razy

18 komentarzy

 • Link do komentarza chorąży czwartek, 29 sierpień 2019 03:50 napisane przez chorąży

  No cóż. Przyjmujcie więcej kobiet. Zróbcie roszczeniowe przedszkole! Bartek napisał że najlepszy narybek na oficera to ktoś z mgr? Co za czasy.

 • Link do komentarza aldo niedziela, 18 sierpień 2019 10:17 napisane przez aldo

  Do Keeery
  Nie jesteś wyjątkiem, przecież to nasza szara rzeczywistość.

 • Link do komentarza Keeery sobota, 17 sierpień 2019 13:07 napisane przez Keeery

  Zobaczcie jak jest w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego - bo tam młody podporucznik - były chorąży - jest teraz szefem kadr i robi co chce. Daje swoich na awans i szkoły- oszukując dowódcę. Daje swoich i rodzinę konkubiny - śmiech na sali. Nawet ukrywa tych co mają dwóję z wf!!!

 • Link do komentarza bartek sobota, 17 sierpień 2019 09:10 napisane przez bartek

  Do Przemek
  Skoro jesteś taki zaj....ty to dlaczego nie skorzystasz z możliwości jakie daje armia, zostań oficerem i dalej się rozwijaj . Pisanie postów nic ci nie pomoże. Mój kolega skorzytał z możliwości i jest majorem. Nie użalaj się zrób coś dla siebie. Życzę powodzenia w dalszej karierze..

 • Link do komentarza Przemek czwartek, 15 sierpień 2019 18:23 napisane przez Przemek

  a co z podoficerami, którzy posiadają 6 z opinii studia podyplomowe i nieujawnione doktoraty ?

 • Link do komentarza Hej czwartek, 15 sierpień 2019 15:47 napisane przez Hej

  Do Maryi
  Można prosić mirror

 • Link do komentarza Matti czwartek, 15 sierpień 2019 13:35 napisane przez Matti

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2599141910150016&id=605775442820016

  Proponuje zajrzeć tutaj, jak się kursy robi.
  Pozdrawiam

 • Link do komentarza bolo czwartek, 15 sierpień 2019 10:49 napisane przez bolo

  Najważniejszy jest WF

 • Link do komentarza user czwartek, 15 sierpień 2019 10:02 napisane przez user

  Chyba od zawsze tak jest niestety, ze nie tylko kwalifikacje danej osoby brane sa pod uwage, nawet jesli spelnia ona inne wymagania. Nie tylko przy naborze, przy wyznaczaniu na wyzsze stanowiska rowniez. Przykre

 • Link do komentarza Marco czwartek, 15 sierpień 2019 07:35 napisane przez Marco

  Bartek ale gowno studia z socjologii czy bezpieczenstwa narodowego sie nie licza i takiego bym nie wyslal na oficera.

  Pewnie ledwo stanag 2222 zdany haha kpina takiego wyslac na oficera

 • Link do komentarza No cóż .. środa, 14 sierpień 2019 21:38 napisane przez No cóż ..

  Tak , powiem krótko czy taki , czy owaki po kursie , czy bez . Zauważa się jedno.. Wchodzi do MON , co raz bardziej pokolenie roszczeniowe , które chce służyć po 8 godz itp.itd . Za jak największe pieniądze . Z tej mąki.. chleba nie będzie .

 • Link do komentarza Bartek środa, 14 sierpień 2019 20:25 napisane przez Bartek

  a co z Podoficerami posiadającymi mgr, doktoraty i studia podyplomowe ?
  jest to najlepszy narybek oficerski !!!!

 • Link do komentarza bolo środa, 14 sierpień 2019 19:32 napisane przez bolo

  DO Bartka masz całkowitą rację,tak dzieje się we wszystkich jednostkach uzupełnić na siłę wakat,a jak lalunia się nie nadaje na zajmowanym stanowisku robi się z niej kolejnego adiutanta,kolejnego pisarczyka.

 • Link do komentarza fiat3 środa, 14 sierpień 2019 18:49 napisane przez fiat3

  Zamiast wysyłać szeregowych na podoficerów biorą ponad 100 osób z cywila ! Tak jest w Dęblinie . PARANOJA jakaś. Skończy taki podoficerke i bez doświadczenia dadzą gamonia na sprzęt. A po drugie to tak jak przedmówcy piszą na szkoły idą Ci lub Te co dobrze dają albo mają żagiel jak Dar Młodzieży. Właśnie niedawno się dowiedziałem że szeregowi z wysługą ponad 10 lat nie mają możliwości nawet napisania o zgdodę na kurs podoficerski a dziunia z ich kompanii co ma zaledwie 3 lata służby właśnie kończy w Dęblinie kurs . Taka to musi mieć pierdolnięcie.
  Temat rzeka są lepsi i gorsi aż się nie chce komentować.

 • Link do komentarza Znajomy środa, 14 sierpień 2019 17:51 napisane przez Znajomy

  Córki generałów coś o tym wiedzą?

 • Link do komentarza bartek środa, 14 sierpień 2019 11:52 napisane przez bartek

  Armia pada na "RYJ",przyjmowanie kobiet na stanowiska na których nie mogą pełnić obowiązków/ anatomia,warunki fizyczne /, bunty podchorążych, robienie oficerów na siłe, przyjmowanie żolnierzy aby uzupełnić wakaty. Kiedyś ktoś powiedział , że nie każdy może być oficerem i nie każdy może być podoficerem.

 • Link do komentarza Gif środa, 14 sierpień 2019 08:00 napisane przez Gif

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy zawodowych, wprowadzono konkursy w kategoriach, kto ma większe plecy, gładko wchodzi w d......, wybitnie denoncjuje oraz dogrywka w dziedzinie lizanie przełożonemu.

 • Link do komentarza Xyz środa, 14 sierpień 2019 07:20 napisane przez Xyz

  Konkurs kto ma lepsze p.......niecie

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA