header portal

 

 

 

piątek, 16 sierpień 2019 06:09

Emerytury wojskowe bez obniżki? - deklaracja prezydenta Dudy i co z niej wynika

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

W ostatnich godzinach prezydent RP Andrzej Duda dwukrotnie wypowiedział się na temat emerytur mundurowych. W przeddzień Wojska Polskiego podpisał nowelizację ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i funkcjonariuszy oraz ich rodzin, która znosi limit 55 lat. Następnego dnia podczas przemówienia przed defiladą zapewnił, że nigdy nie złoży podpisu pod ustawą obniżającą emerytury wojskowe. Czy to oznacza gwarancję, że przynajmniej przez najbliższe sześć lat, czyli do końca następnej kadencji zwierzchnika sił zbrojnych, w przypadku jego wyboru, świadczenia żołnierzy, a także funkcjonariuszy nie ulegną zmianie? 

Opóźnienie z podpisem ustaw emerytalnych

Jest to mało prawdopodobne, bo zmiany, co nie znaczy obniżenie emerytury lub renty mundurowej, będą zależały od wielu czynników - koniunktury gospodarczej, sytuacji budżetowej czy demograficznej kraju. Wydawać by się mogło, że tak prosta rzecz jak złożenie podpisu pod ustawami, które znoszą limit 55 lat, ale pozostawiają 25 lat służby jako wymóg konieczny do uzyskania emerytury mundurowej nie powinno stanowić problemu. A jednak w Pałacu Prezydenckim długo się zastanawiano czy przepisy są zgodne z konstytucją wobec żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli służbę po 1 stycznia 2013 r. Wcześniej prezydent Duda złożył podpis pod ustawą wprowadzającą pluralizm związkowy w Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej, chociaż oba dokumenty trafiły na biurko zwierzchnika sił zbrojnych w tym samym czasie.

Należy przypomnieć, że podczas prac nad tymi zmianami w Senacie, legislatorzy uznali, że może być ona niezgodna z ustawą zasadniczą, bowiem mówi ona wyraźnie o prawie do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego. A więc samo określenie stażu pracy (w tym przypadku 25 lat) nie jest wystarczające, gdyż konstytucja odnosi się do lat życia, a nie pracy. Trochę dziwią te wątpliwości, bowiem obecny system emerytalny dla żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli służbę przed 31 grudnia 2013 r. mówi wyraźnie o prawie do emerytury mundurowej po przesłużeniu co najmniej piętnastu lat. Po tym okresie żołnierz lub funkcjonariusz może, ale nie musi odejść na emeryturę. Zależy to od dobrej woli samego zainteresowanego czy też przełożonego, który w każdej chwili może posłać mundurowego na „zieloną trawkę” oraz zapisów ustalonych w pragmatyce (w przypadku żołnierzy jest to 60 lat oraz 63 lata dla najwyższych rangą generałów.).

Należy przypomnieć, że zmiany, które po dłuższym okresie zastanawiania się podpisał prezydent RP dotyczą mundurowych, którzy wstąpili do służby zawodowej po 1 stycznia 2013 r. Emeryturę uzyskają dopiero po przesłużeniu 25 lat, czyli najwcześniej w 2037 r. (pośpiech w tym przypadku nie był wskazany) oraz po ukończeniu 55 roku życia. W przypadku żołnierzy nie obejmą tych, którzy byli w służbie kandydackiej i po ukończeniu szkoły podpisali kontrakt lub wcześniej służyli w innych formacjach mundurowych.

Zniesienie limitu było jednak bardzo potrzebne, nie tylko z uwagi na zbliżające się wybory parlamentarne czy prezydenckie. W trakcie prac nad tą ustawą pojawiły również wątpliwości związane z nabywaniem uprawnień emerytalnych w różnych przypadkach przyjęć i odejść ze służby. Ci, którzy na ogół przygodę ze służbą rozpoczynają przygodę z mundurem w wieku 19-20 lat (od szkoły oficerskiej) , a chcieliby odejść po 25 latach, czyli niemal z pełną wysługą musieliby czekać na pierwsze świadczenie co najmniej dziesięć lat. Ten „drobny” fakt na razie nie dociera do młodych ludzi, bo o emeryturze nikt poważnie nie myśli na początku drogi zawodowej.

Ale pomyśleli o tym związkowcy z policji i wpisali zniesienie limitu 55 lat do swoich ubiegłorocznych postulatów, zaś kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji zaakceptowało to w porozumieniu z 8 listopada 2019 r. Później podobne zapisy zostały powielone w podobnych umowach ze służbą więzienną oraz służbą celno-skarbową. Dobrze się stało, że MON przychyliło się do propozycji Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP i włączyło się do prac legislacyjnych prowadzonych przez MSWiA. W rezultacie, w ostatniej chwili przed posiedzeniem rządu dodano do procedowanej wcześniej ustawy emerytalnej dla funkcjonariuszy zmiany w zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin. Ma to istotne znaczenie w działaniach promocyjnych resortu obrony narodowej i pozyskiwaniu ochotników do służby zawodowej, Wojsk Obrony Terytorialnej czy służby przygotowawczej.

Korzystne zmiany do ewentualnego uwzględnienia

Jak później ocenił Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów w wypowiedzi dla InfoSecurity24.pl, "zniesienie tego limitu było jedno z największych osiągnięć porozumienia z MSWiA". Szkoda tylko, że w zgłoszonych przez ten związek postulatach emerytalnych dotyczących emerytur mundurowych młodych stażem funkcjonariuszy i żołnierzy zapomniano o rozwiązaniu dwóch innych ważnych problemów. Jeden z nich dotyczy szczególnie wojska. Mamy spory nabór ochotników m.in. do Wojsk Obrony Terytorialnej w wieku czterdziestu lat, i więcej. Nie jest wykluczone, że część z nich będzie chciała przejść na zawodowego. I tu pojawia się problemem. Jeśli nie przesłużą wymaganych 25 lat, to będą pobierać emeryturę cywilną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ich kariera zawodowego wojskowego skończy się automatycznie po ukończeniu 60 lat, bo pragmatyka i PESEL na to nie pozwalają. Innymi słowy obecne przepisy nie zachęcają do służy ludzi młodych, co niedawno wyraźnie dał do zrozumienia komendant główny Państwowej Straży Pożarnej w odpowiedzi Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Ale problem ewentualnych zmian w pragmatykach służb mundurowych wisi w powietrzu i czeka na rozwiązanie,  być może w przyszłej kadencji parlamentu.

Druga kwestia, która bardzo dzieli żołnierzy i funkcjonariuszy, oprócz wymaganego stażu ( 15 i 25 lat) jest podstawa wymiaru emerytury lub renty. Ci którzy rozpoczęli służbę przed 31 grudnia 2012 r. będą pobierać świadczenie nie wyższe niż 75 proc. ostatniego uposażenia, ale dla młodszych stażem – będzie to średnie uposażenie z dziesięciu ostatnich lat. W tym okresie, można awansować kilkakrotnie i przeskoczyć o kilka stopni, co ma istotne przełożenie na wysokość uposażenia. Zapewne związkowcy przy ustalaniu ubiegłorocznych postulatów zdawali sobie sprawę z tych regulacji, ale musieli wybrać sprawy ważne i ważniejsze (np. zmiana art. 15 ustawy emerytalnej) i co jest możliwe do zaakceptowania przez kierownictwo resortu). Teraz będzie gorzej, bo po podpisaniu ustawy o pluralizmie związkowym trudniej będzie o kompromis.

Tym niemniej, próbować trzeba. Ponieważ są to rozwiązania korzystne dla żołnierzy i funkcjonariuszy, to na życzliwość prezydenta, a także szefa MON można raczej liczyć. Na zniesienie 25 lat służby i powrót do 15 lat raczej nie ma szans, bo nie ma akceptacji społecznej na „produkcję” młodych emerytów mundurowych. Nie wiadomo też jak zachowają się pierwsi szeregowi zawodowi po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Właśnie mija 15 lat od utworzenia tego korpusu. Jeśli wojskowi masowo będą odchodzić z wojska - po nabyciu minimalnej emerytury - to z pewnością zyska rezerwa mobilizacyjna kraju. Z drugiej strony  będzie to potwierdzeniem, że wymóg 25 lat służby jest konieczny i zgodny z podobnymi  rozwiązaniami w krajach członkowskich NATO, z zachowaniem praw nabytych.

Pogłoski medialne mają swoje źródła

Zaskoczeniem dla osób obserwujących wczorajszą defiladę wojskową w Katowicach było oburzenie prezydenta Dudy o pogłoskach dotyczących możliwości obniżenia  emerytury żołnierzom, a  także małżonkom wojskowym, którzy zginęli na misjach. Pogłoski medialne o ewentualnych, mniej korzystnych zmianach w ustawach emerytalnych dla służb mundurowych wynikają nie tylko z wyborczej walki politycznej, ale również z dotychczasowych doświadczeń. To w jaki sposób uchwalono w grudniu 2016 r. przepisy w radykalny sposób ograniczające po raz drugi zresztą wysokość emerytury i renty funkcjonariuszy byłych służb PRL, także zweryfikowanych po 1990 r. może być przykładem, że podobny los może spotkać żołnierzy. Chodzi o osoby, które rozpoczęły zawodową służbę wojskową przed 1990 r.  Należy pamietać, że w Lasce Marszałkowskiej nadal znajduje się projekt podobnej ustawy dla żołnierzy i mógł być w każdej chwili „odmrożony” ( można to sprawdzić - druk 1105).

Po drugie, przed Świętem Wojska Polskiego, „Gazeta Wyborcza” poinformowała o powracającym pomyśle PiS i ZUS - renty obywatelskiej w wysokości minimalnej emerytury ( ok. 1,1 zł). Jest to według ekonomistów koncepcja kosztowna dla budżetu i mało realna, a ponadto nie promująca oszczędzania.

Ponadto wymagająca gruntownej przebudowy systemu ubezpieczeniowego i zaopatrzeniowego w służbach mundurowych, ale niepokój pozostał. Tym bardziej, że spada aktywność zawodowa Polaków, a dane demograficzne są niepokojące. Pomimo programu 500 +, więcej Polaków umiera niż się rodzi. Obecnie na każdy tysiąc pracujących osób przypadają 862 osoby bezrobotne lub bierne zawodowo. W efekcie każdy pracujący legalnie człowiek ma na utrzymaniu coraz większą grupę tych, którzy są beneficjentami różnych świadczeń (500+, 300+, tzw. 13. emeryturę, obniżenie wieku emerytalnego i mnóstwo innych dodatków).

Jeśli do tego dodamy coraz liczniejszą grupę służb mundurowych oraz dodatkowe uprawnienia emerytalne dla pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, to może powstać wrażenie, że niebawem, zwłaszcza przy kryzysie gospodarczym, o czym świadczy coraz więcej sygnałów ze świata gospodarki, coraz trudniej będzie domknąć budżet. Zacznie się szukanie oszczędności w wydatkach publicznych.

W tym kontekście publiczna deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy przed defiladą wojskową zasługuje na szczególną uwagę i podziękowanie.
Wolin

Zdjęcie: Jakub Szymczuk (KPRP)

Czytany 8640 razy Ostatnio zmieniany piątek, 16 sierpień 2019 07:21

14 komentarzy

 • Link do komentarza Robin środa, 28 sierpień 2019 09:33 napisane przez Robin

  Nie można brnąć w niesprawiedliwość ,wszystkie służby państwa były zaangażowane w restrykcje za komuny; albo wszystkim obniżyć za to świadczenia ,albo wszystkim przywròcić, tylko takie rozwiązania gwarantują ròwność w odpowiedzialności za czyny minionej epoki ustrojowej.

 • Link do komentarza marko wtorek, 20 sierpień 2019 06:26 napisane przez marko

  PAD po raz kolejny dał popis emocjonalnego podejścia do sprawy, z jednoczesnym okłamaniem emerytów i rencistów wojskowych. Doskonale wie, że w sejmie leży Druk 1105, ale to nie on będzie podejmował decyzję tylko Kaczyński, który już raz powiedział, że ten projekt zostanie uruchomiony w stosownym czasie. Ponadto po wyborach premierem zapewne zostanie wódz na kocie, a MON Antoni Smoleński co może spowodować p[onowne - od nowa procesury dot obecnego Druku 1105. PAD zaś by być kandydatem PIS na kolejną kadencję zobowiąze się wobec biura politycznego KC PIS i samego wodza, że pospisze każdą ustawę, w tym dot. obnizenia emerytur wojskowych. Tona tyle :-(

 • Link do komentarza soldier niedziela, 18 sierpień 2019 17:40 napisane przez soldier

  a co z podwyżkami w 2020 roku? Całe MSWiA i Służba Więzienna ma ustalone podwyżki od 1 stycznia o 500zł a MON?

 • Link do komentarza olo sobota, 17 sierpień 2019 13:51 napisane przez olo

  Przed kim Duda broni emerytur żołnierzy? W Sejmie jest projekt PiS https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1919052,1,przed-kim-duda-broni-emerytur-zolnierzy-w-sejmie-jest-projekt-pis.read

 • Link do komentarza Falubaz piątek, 16 sierpień 2019 20:52 napisane przez Falubaz

  Ciekawe co z artykułem 15a ????

 • Link do komentarza robson piątek, 16 sierpień 2019 19:33 napisane przez robson

  Duda zaprzeczał, ale projekt ustawy jest w Sejmie: tak PiS chce dezubekizować żołnierzy http://wyborcza.pl/7,75398,25092933,duda-zaprzeczal-ale-projekt-ustawy-jest-w-sejmie-tak-pis-chce.html

 • Link do komentarza Mamona . piątek, 16 sierpień 2019 18:31 napisane przez Mamona .

  25 lat służby , może być faktycznie dość ciekawe dla tych co zaczynają od 20 roku służbę w formie szkół wojskowych , ale ...ale teraz to do MON przychodzą z cywila szeregowi , podoficerowie po 30 , 40 i to w znacznej ilości . Armia się starzeje i to bardzo . I to trzeba zmienić . Podwyżek będzie co raz mniej , gdyż MON podpisał drogie wieloletnie umowy na zakup sprzętu a to dopiero początek . Czas najwyższy . NIE da się " mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko " itp. itd . " Coś kosztem , czegoś " : ) Czeka Nas kryzys i to ostry , bo jako państwo , od dawna , przestaliśmy oszczędzać , ogarnęła Polskę mania ...rozdawnictwa kasy . Gorzej niż za Polski Ludowej . Amen .

 • Link do komentarza Piotr piątek, 16 sierpień 2019 16:10 napisane przez Piotr

  Piszesz bzdury kolego koko. Za komuny w armii dostałem 2/3 tego co zarabiałem w cywilu. Z drugim twierdzeniem, że naród nas nie szanuję w pełni się zgodzę. Czyja to jest wina niech każdy sobie sam odpowie.

 • Link do komentarza Józek Kowalczuk piątek, 16 sierpień 2019 11:07 napisane przez Józek Kowalczuk

  Panie PAD, już Pan obiecał zająć się frankowiczami. I co? I qwno. Obserwowałem Pana wczoraj bardzo uważnie, wysłuchałem (oglądałem) wszystkie wystąpienia i doszedłem do wniosku, że jeżeli Pan się zepniesz, zrobisz wytrzeszcz oczu oraz tę swoją głupawą minkę i podniesie głos to sprawiasz Pan wrażenie, jakbyś miał w tym kraju coś do powiedzenia. Szkoda, że to tylko złudzenie.

 • Link do komentarza mieszczuch piątek, 16 sierpień 2019 10:34 napisane przez mieszczuch

  obiecał coś, z czego i tak się już wycofali, bo widzą co dzieje się po obniżeniu emerytur w MSWiA, że każdy proces wytoczony przez rodziny lub byłych MO jest wygrywany przez stronę pozywającą i rządowcy muszą płacić to co zabrali plus odszkodowania...

  propozycja dla wojska jest zamrożona, ale pomysł był...

  szkoda tylko, że deklaracji podwyżkowej nie było, czyżby tym razem dla Żołnierzy zabrakło? Policjanci na święcie dostali obietnice, wraz z nimi zapewne całe MSWiA, w liście obiecali pRON - ale z obietnic wypada się wywiązać i stosowne decyzje podpisać PRZED a nie PO wyborach ...

  Najgorsze jest to, że wzrasta płaca minimalna, wzrastają koszty życia, zakupy, usługi .. ale średnie pensje pozostają te same.. niedługo tylko 500+ weźmie więcej dopłat socjalnych bez pracowania niż my jako żołnierze... paranoja.

 • Link do komentarza MIsiek piątek, 16 sierpień 2019 09:56 napisane przez MIsiek

  I dalej niech tak myśli, tylko jak trzeba będzie jej pomóc to powtórz to co Tobie mówi o żołnierzach.. że jesteś pijak i darmozjad...

 • Link do komentarza MIsiek piątek, 16 sierpień 2019 08:21 napisane przez MIsiek

  Bo widzisz Kolego jak to jest, służby mundurowe w Polsce są wtedy szanowane jak potrzeba pomóc przy np. klęskach żywiołowych, to wtedy jest ok, ale potem już nie koniecznie. Jakby wojsko i sam żołnierz tak był szanowany jak jest to np. w USA to by była inna bajka, ale jest jak jest i aby to zmienić to ktoś musi chcieć ten wizerunek przetworzyć na nowo. To musi za tym iść mega informacja i tak jak MON powiedział wczoraj im liczniejsze jest wojsko tym Państwo jest silniejsze i nie trzeba daleko szukać, bo wystarczy popatrzeć np. na Turcję, Rosję, kto zdrowy na umyśle będzie chciał zaatakować te dwa Państwa, nawet jeśli będą pewne rzeczy robić, które dla cywilizowanego Państwa nie mieszczą się w głowie. Mają tyle samego wojska, ze każdemu dać kij i kamień do ręki i to jest już połowa sukcesu. A za tym jeszcze idzie sprzęt..

 • Link do komentarza oficer piątek, 16 sierpień 2019 07:43 napisane przez oficer

  moja tsciowa tez twierdzi ze wojsko to darmozjady, nieroby i pijaki

 • Link do komentarza koko piątek, 16 sierpień 2019 06:58 napisane przez koko

  Bo to wszystko jest śmiech na sali... niby komuna była zła ale za komuny to wojsko zarabiało od 3x do 5x więcej niż rynek cywilny i to był porządny atut do tego aby w armii służyć, zobaczmy tak samo teraz na naszych sąsiadów gdzie widać że służba w armii jest dużo bardziej opłacalna a niżeli na rynku cywilnym.

  Poza tym jest jeden znaczący problem nasz własny naród nas nie szanuje i ma nas za nierobów i darmozjadów... ale współczesna mentalność hejterów i plotkarzy niestety jest zbyt mocno rozwinięta w Polsce...

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA