header portal

 

 

 

wtorek, 20 sierpień 2019 05:09

Co pokaże Grupa WB na MSPO

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na zbliżającym się Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach GRUPA WB zaprezentuje nową generację rodziny amunicji krążących, Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ oraz zaawansowane systemy do zarządzania kryzysowego.

Produkty, które będą prezentowane podczas targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2019 to:
Rodzina Systemów Amunicji Krążącej WARMATE – PREMIERA NOWYCH WERSJI
Amunicja krążąca WARMATE to przełomowy produkt Grupy WB - bezzałogowy statek powietrzny (BSP) dzięki połączeniu z różnego rodzaju głowicami bojowymi, jest precyzyjnym pociskiem uderzeniowym, a w połączeniu z głowicą rozpoznawczą stanowi efektywny system klasy ISTAR. Taka integracja dwóch funkcji – rozpoznania i zdolności niszczenia celów podczas samobójczego ataku – daje wykorzystującym go żołnierzom możliwości rozpoznania i identyfikacji celu, a następnie – jeśli będzie taka potrzeba – jego zniszczenia. System daje także możliwość odwołania misji bojowej i zniszczenia głowicy bojowej w powietrzu lub bezpiecznego lądowania platformy po wykonaniu misji obserwacyjnej.

Po ogromnym sukcesie rynkowym produktu, GRUPA WB wyprodukowała kolejne wersje systemu, z których każda spełnia funkcje rozpoznawcze i uderzeniowe w zależności od typu misji, terenu oraz rodzajów wojsk. Obecnie Grupa WB oferuje aż sześć wersji systemu - poinformował Tomasz Badowski, rzecznik Grupy WB.  Oprócz dobrze znanej pierwszej plecakowej wersji WARMATE oraz większej wersji pojazdowej WARMATE 2, która swoją premierę miała na ubiegłorocznym MSPO, GRUPA WB prezentuje po raz pierwszy:

WARMATE TL (Tube Launch) – wersja ta, w odróżnieniu od pozostałych została zaprojektowana tak, by do minimum ułatwić i skrócić czas rozkładania platformy. TL jest zamontowany w dedykowanej wyrzutni kasetowej, a rozłożenie płatowca odbywa się automatycznie podczas startu. Łatwość transportu i wyjątkowo szybka gotowość bojowa sprawiają, że wersja ta doskonale sprawdza się w warunkach współczesnego pola walki.

Każda z wersji bojowych WARMATE może być wyposażona w jedną z rodziny głowic: odłamkowo-burzącą HE, kumulacyjną HEAT termobaryczną FAE lub rozpoznawczą. Wybór głowicy odbywa się przed misją i zależy od typu obiektu przeznaczonego do niszczenia lub rodzaju wykonywanej misji.
WARMATE R ( wersja obserwacyjna) – wyposażona w stabilizowaną głowicę EO/IR umożliwiającą również określanie współrzędnych celu na potrzeby artylerii bądź bojowych odmian WARMATE.
WARMATE V – wersja ta przeznaczona jest do użytkowania na trudno dostępnym terenie, gdzie infrastruktura uniemożliwia identyfikację celu przez szybsze wersje produktu. W wersji VTOL, WARMATE występuje w postaci hexacoptera, dzięki czemu może poruszać się wolniej i dotrzeć do trudnych do penetracji lokalizacji celu. Pozwala to zarówno na bardzo precyzyjne uderzenie, jak i minimalizację błędu przy identyfikacji celu. Wersja VTOL może być wyposażoną w jedną z głowic bojowych, jak i w głowicę rozpoznawczą EO/IR.

TOPAZ ICMS – Zintegrowany System Zarządzania Walką na każdym Szczeblu Taktycznym umożliwia optymalizację wszystkich dostępnych środków ogniowych i dowodzenia zapewniając odpowiednią siłę rażenia we właściwym czasie i miejscu. System umożliwia kompleksowe zarządzanie wszystkimi niezbędnymi na współczesnym polu walki środkami prowadzenia działań. Od systemów rozpoznawczych, przez systemy łączności i dowodzenia C4I aż po systemy uderzeniowe i kierowania ogniem oraz wsparcia logistycznego. TOPAZ ICMS pozwala na efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Wobec pojawiających się coraz to nowych zagrożeń stanowi narzędzie, dzięki któremu użytkownik zyskuje całkowicie nowe zdolności technologiczne.

Dodatkową unikalną cechą systemu TOPAZ – ICMS jest jego modułowość i skalowalność. Dzięki temu, że system może wspierać zarządzanie polem walki na każdym szczeblu dowodzenia i jest zintegrowany ze wszystkimi wyrobami oferowanymi przez Grupę WB oraz może być integrowany z systemami oferowanymi przez innych producentów, pododdziały na szczeblu drużyny czy plutonu zyskują zdolności do rażenia przeciwnika, które dotychczas były dostępne na wyższych szczeblach dowodzenia.

ROZWIĄZANIA W OBSZARZE BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
SYSTEM AMSTA - Innowacyjny, zdalnie zarządzany system monitoringu rozległych obszarów i obiektów infrastruktury krytycznej, pozwalający na monitorowanie i ochronę obszarów rozległych lub oddalonych oraz pozwalający rozpoznawać, zależnie od zastosowanych sensorów, różne zjawiska zachodzące na rozległych terenach.
System wyposażony jest w szereg inteligentnych czujników wykrywających obecność intruzów poruszających się zarówno pieszo, jak i na kołach. Adresowany jest do monitorowania rozległych obszarów lub ważnych obiektów infrastruktury. Może być również wykorzystany do monitorowania bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, ważnej infrastruktury gospodarczej takiej jak elektrownie, rafinerie, gazociągi oraz rozległych obiektów wojskowych, jak bazy, lotniska, poligony czy miejsca czasowej dyslokacji wojsk.

PLATFORMA INTEGRACJI KOMUNIKACJI PIK – kompletny Dyspozytorski System Łączności, pozwalający na komunikację z użytkownikami w terenie, zarządzający użytkownikami zmieniając ich przypisanie do grup rozmównych bez ingerencji w radiotelefony, czy w przypadku zaistnienia takiej konieczności modyfikuje zdalnie parametry radiowe bram PIK-GAT znajdujących się w terenie.
Dotyczy to zarówno łączności głosowej, jak i łączności IP na potrzeby różnego rodzaju aktywności użytkownika. Dodatkowo pozwala on na łączenie w jeden spójny, zarządzany centralnie system radiołączności głosowej różnych technologicznie i wzajemnie niekompatybilnych systemów łączności (np. DMR, Analog, TETRA, radiostacje wojskowe IP, a także standardowych telefonów z zainstalowana autorską aplikacją „Przyciśnij i Mów” ).
WINES (Wireless Network Shield) – Pasywny system bezpieczeństwa antypodsłuchowego sieci telefonów komórkowych.
WINES to technologicznie zaawansowane, kompaktowe rozwiązanie zapewniające wykrywające nieuprawnione manipulacje w sieciach GSM/ UMTS/ LTE w czasie rzeczywistym; dzięki temu zapewnia bezpieczeństwo wszystkich pasm telefonii komórkowej, zapewniając przy tym detekcję i analizę sygnału IMSI Catcherów oraz wykrywanie podsłuchów Man in the Middle. Dzięki możliwości namierzenia lokalizacji podsłuchu, WINES to rozwiązanie o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i kluczowych osób.

Wyroby Grupy WB zostaną zaprezentowane w dniach 3-6 września w hali F, pawilon  F-05 i ZF-3. 

Czytany 1157 razy

1 komentarz

  • Link do komentarza I o to chodzi . poniedziałek, 26 sierpień 2019 12:29 napisane przez I o to chodzi .

    WARMATE TL i to faktycznie w warunkach bojowych może powstrzymać przeważającego liczebnie a może i jakościowo przeciwnika . Z takim prawdopodobnie przyszło by się nam ..mierzyć ?? W dzisiejszych czasach.... nie duże i opancerzone , a małe , szybkie i " kąśliwe " : ) Najlepiej... nie zbyt drogie , w dużej ilości , łatwe w obsłudze . Dostępne prawie dla każdego żołnierza . I ten produkt takim wydaje się być . Brawo !

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA