header portal

 

 

 

czwartek, 29 sierpień 2019 05:48

Upraszczanie naboru do Straży Granicznej

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Problemy z naborem do służb mundurowych powodują, że coraz łatwiej będzie rozpocząć służbę w tych formacjach. Po wojsku i zmianach w rekrutacji na uczelnie wojskowe i specjalsów , kolej przyszła na Straż Graniczna. Niedawno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA uzgodniło wewnątrz resortu warunki postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej i przesłało je do Rządowego Centrum Legislacji.

Na koniec 2018 r. w Straży Granicznej służyło 14 853 funkcjonariuszy, z tego aż 26,4 proc. stanowiły kobiety. To najbardziej sfeminizowana z dużych służb mundurowych, z tendencją rosnącą ( 25,6 proc. w 2017 r.). Na kandydatów czekało w tym roku 650 miejsc, czyli ponad 40 proc. więcej niż w 2018 r. To sporo jak na tak stosunkowo niewielką służbę
Jak wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia MSWiA, chodzi o uproszczenie zasady rekrutacji do służby w Straży Granicznej oraz utrzymanie dotychczasowego poziomu kryteriów doboru przyszłych funkcjonariuszy.

Kontakt za pomocą poczty elektronicznej

Jednym z usprawnień jest możliwość kontaktu z kandydatami za pomocą poczty elektronicznej, co jest trochę zaskakujące w dobie postępującej elektronizacji kraju.

Ponadto kandydaci z klas mundurowych o profilu Straż Graniczna mogą liczyć na dodatkowe dwa punkty wystawianie przez komisję podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W resorcie obrony narodowej takie preferencje mają kandydaci na uczelnie wojskowe, zaś absolwenci certyfikowanych wojskowych klas mundurowych mogą odbyć w czasie wakacji służbę przygotowawczą, trwającą miesiąc zamiast czterech miesięcy.

Nowe regulacje zakładają wyłączenie z pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego czynności związanych z przeprowadzaniem badania psychofizycznego. Chodzi o wprowadzenie zasady, że badanie to będzie przeprowadzane dopiero po uzyskaniu przez kandydata pozytywnej opinii z komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w SG.

MSWiA chce, aby drugi etap postępowania kwalifikacyjnego nie był przeprowadzany wyłącznie w jednym z ośrodków szkolenia. W rezultacie kandydat do służby będzie mógł przejść drugi etap rekrutacji w jednostce znajdującej się bliżej miejsca jego zamieszkania.

Nowelizowane przepisy wprowadzą też możliwość składania dokumentów aplikacyjnych w placówkach lub dywizjonach SG. Obecnie kandydaci do służby mogą składać dokumenty w komendach oddziałów Straży Granicznej.

Dwa podejścia z testu sprawności fizycznej

Ponadto projekt rozporządzenia daje kandydatowi dopuszczonemu do drugiego etapu postępowania, dotychczas niepraktykowaną możliwość udziału w teście sprawności fizycznej, który odbywać się będzie mógł w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, do której ów kandydat stara się o przyjęcie. O tym jakie to będą jednostki organizacyjne zdecyduje Komendant Główny Straży Granicznej.

Dodatkowo, jeżeli kandydat uzyska negatywną ocenę z testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w ramach tego samego postępowania, będzie mógł ponownie, przystąpić do tego testu, ale nie więcej niż dwa razy,

Do procesu rekrutacji wprowadzona zostanie również instytucja “obserwatora”, którego celem będzie monitorowanie i bezpośrednie nadzorowanie czynności realizowanych w ramach drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Według resortu ma się to przyczynić do wzmocnienia do wzmocnienia instytucji nadzoru Komendanta Głównego Straży Granicznej nad przebiegiem postępowania.

Nowelizowane rozporządzenie dopuści również możliwość zwolnienia kandydatów z zaliczenia testu ze znajomości języka obcego i automatycznego przyznania 6 punktów na podstawie złożonych, w toku pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego, dokumentów potwierdzających znajomość tego języka. Ry

Projekt rozporządzenia >>>

zdjęcie: ŚOSG ( ślubowanie)

 

Czytany 2151 razy

4 komentarzy

 • Link do komentarza * poniedziałek, 09 wrzesień 2019 04:27 napisane przez *

  26% kobiet ??? to już plaga. miałem taką koleżankę co się napracowała trochę wyżej niż 10 lat a potem 4.5 roku jej nie było powrót do służby i emka. pewnie z tych 26% 90 po studiach - no więc się należy jakieś stanowisko oczywiście na 7-ce (no bo jak inaczej), i to takie najlepiej przy statystykach, no i żeby mi dupy nie truli, że mam strzelać i biegać, no bo przecież mam zwolkę z w-f. Z przykrością stwierdzam, że praca w służbach została rozłożona na łopatki.

 • Link do komentarza Oficer czwartek, 29 sierpień 2019 10:39 napisane przez Oficer

  Baby to do garow, nie nadaja sie do niczego. Pozdrawiam oficer sil powietrznych

 • Link do komentarza Marco czwartek, 29 sierpień 2019 10:01 napisane przez Marco

  Haha teraz sie obudzili

 • Link do komentarza Pegas czwartek, 29 sierpień 2019 08:28 napisane przez Pegas

  Specjalna KASTA zastąpi funkcjonariuszy i żołnierzy. Buha ha....

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA