header portal

 

 

 

niedziela, 01 wrzesień 2019 19:35

„Pamięć i przestroga” – w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej

Napisane przez Opr. Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Warszawie, z udziałem przedstawicieli 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenta Niemiec i wiceprezydenta USA, odbyły się centralne uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Pochylam głowę przed bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi rodakami, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i Waszą – dziękujemy Wam – powiedział Andrzej Duda na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Mówiąc o współczesnych konfliktach i agresjach prezydent podkreślił, że II WŚ powinna być nadal wielką lekcją. – Musimy być zdecydowani i zrobić wszystko - bo to jest nasza odpowiedzialność - by nigdy więcej nie powtórzył się ten dramat – podkreślił. Jak dodał: – Przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju, to sposób, by dać przyzwolenie na kolejne ataki, to się dzieje: 2008 - Gruzja, 2014 - Ukraina.

– Chylę czoła przed cierpieniem ofiar, proszę o wybaczenie za historyczną winę Niemiec, przyznaję się do nieprzemijającej odpowiedzialności – nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu – mówił Frank-Walter Steinmeier, dodając po polsku: Nigdy nie zapomnimy.

Biorący udział w uroczystości wiceprezydent USA M. Pence mówiąc o historii Polski i świata przypomniał o poświęceniu i oddaniu Polaków. - Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków. Ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał. Charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły. (…) Nigdy nie pozwoliliście się owładnąć rozpaczy, nigdy nie wyrzekliście się swojej tysiącletniej historii – mówił wiceprezydent.

- Dzisiaj w sercu Warszawy, stojąc pokornie pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, zebraliśmy się tutaj, żeby dać świadectwo odwagi Wielkiego Narodu, wielkiego ducha Wielkiego Narodu – powiedział wiceprezydent Mike Pence.

Głównym punktem rocznicowych uroczystość, podczas których upamiętniono ofiary II wojny światowej była ceremonia uderzenia w dzwon „Pamięć i przestroga” - dar prezydenta RP dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jako pierwszy uderzył w niego dziś Andrzej Duda, następnie Frank-Walter Steinmeier oraz Mike Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Dzwon zostanie podarowany miastu Wieluń. Wojsko oddało także salut narodowy – 21 salw armatnich.

Słowa "pamięć i przestroga" stały się motywem przewodnim uroczystości. Znalazły się też na szarfie wieńca, który został złożony na Grobie Nieznanego Żołnierza wspólnie przez przedstawicieli delegacji z całego świata. Wpisali się oni także do przygotowanej specjalnie na tę okazję okolicznościowej księgi. Opr. Ry na podstawie CO MON, prezydent.pl.

Zdjęcie: CO MON

Czytany 760 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 01 wrzesień 2019 19:48

4 komentarzy

 • Link do komentarza ZEUS78 poniedziałek, 02 wrzesień 2019 16:24 napisane przez ZEUS78

  Do Józek Kowalczuk panie weź sobie modlitewnik i udaj się do kościoła, może grzechy będą wybaczone. Komuna już nie żyje, ostał się tylko sznur. Ostatki jeszcze sapią i motają się przed kamerami, lecz to tylko duch przeszłych dekad zła. Tak to taka właśnie prawda co w oczy kole komunistów i ich następców.

 • Link do komentarza adam poniedziałek, 02 wrzesień 2019 13:37 napisane przez adam

  Józek Kowalczuk kolejny pan któremu nic nie pasuje plujacy jadem z lewej na prawa strone smutny załosny człowieczek

 • Link do komentarza Józek Kowalczuk poniedziałek, 02 wrzesień 2019 04:06 napisane przez Józek Kowalczuk

  Do Chorąży. Pan, niestety, Prezydent mówił to, co już dawno zostało powiedziane. Chwilami, kiedy się nakręcał obawiałem się, że pójdą mu zwieracze. Ale wytrzymał. Wyjątkiem było mocniejsze plucie na Rosję, ale tak mu zapewne kazano. I to w obecności przedstawiciela jusa terrorystów. Pan Dorian, albo Adrian (albo jakoś tak), pierwszy podnóżek muppeta zna swoje miejsce w szyku i nawet może stać na baczność przed muppetem, kiedy ten siedzi. Ot, taki wyraz szacunku (sic!) dla człowieka, który wolał pograć w golfa, niż wysłuchiwać nadętego PP. I jeszcze jedno. Mówiąc o agresorach 1939 r. Pan PAD zapomniał wymienić Słowację. Może dlatego, że rządził tam wtedy katolicki zbrodniarz ks. Tiso.

 • Link do komentarza Chorąży niedziela, 01 wrzesień 2019 21:22 napisane przez Chorąży

  Piękne przemówienie Pana Prezydenta RP. A także przygotowane wzorowo obchody 80 rocznicy II wojny światowej. Część i chwała bohaterom.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA