header portal

 

 

 

poniedziałek, 02 wrzesień 2019 19:30

Inauguracja pierwszego roku Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego

Napisane przez Ewa Jankiewicz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowy rok szkolny rozpoczęło 2bm. 50 uczniów pierwszego w Polsce liceum dla przyszłych cyber żołnierzy.

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne zostało utworzone w tym roku pod nadzorem Ministra Obrony Narodowej i patronatem Wojskowej Akademii Technicznej. Zainteresowanie uczniów ostatnich klas gimnazjów i szkół podstawowych wojskowym liceum o rozszerzonym programie nauczania matematyki, fizyki i informatyki było bardzo duże. Nowo przyjęci uczniowie (25 absolwentów gimnazjum i 25 szkoły podstawowej) zostali wyłonieni w procesie rekrutacji spośród ponad 500 kandydatów z całej Polski. Podczas czterech lat edukacji będą przygotowywani do rozpoczęcia studiów w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunkach: informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo, a po ich ukończeniu staną się ekspertami w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Uroczystość w Klubie WAT otworzyła dyrektor szkoły Ewa Kacprzyk. „Nasza szkoła to miejsce wyjątkowe. Będziemy uczyć i wychowywać ambitną i pracowitą młodzież z całej Polski, kładąc nacisk na kształcenie w zakresie przedmiotów nauk ścisłych. Będzie to szkoła wychodząca naprzeciw potrzebom współczesnego, dynamicznie rozwijającego się społeczeństwa informatycznego. Pragniemy, aby absolwenci naszej szkoły byli bardzo dobrze przygotowni do podjęcia studiów w Wojskowej Akademii Technicznej” – mówiła dyrektor liceum.

Pierwszą inaugurację roku szkolnego w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym swoją obecnością zaszczycili: sekretarze stanu MON ministrowie Wojciech Skurkiewicz i Tomasz Zdzikot, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa dr hab. Paweł Hut, zastępca dyrektora DEKiD Michał Wiater oraz zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego Łukasz Jędrzejczak.

 

Podczas uroczystości uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, plecaki oraz przepustki do Wojskowej Akademii Technicznej. Uroczystość uświetnił występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Przed inauguracją uczniowie wraz z komendą Akademii i kadrą liceum uczestniczyli we Mszy Świętej z okazji rozpoczęcia roku, która odbyła się w Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. Matki Bożej Ostrobramskie na Boernerowie.

                                                                        ***

O przyjęciu do liceum, podobnie jak w przypadku innych szkół ponadpodstawowych, decydowały wyniki egzaminu ośmioklasisty/gimnazjalisty oraz oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka obcego, jak również indywidualne osiągnięcia (olimpiady, konkursy, zawody wiedzy, aktywność społeczna). Dodatkowo każdy kandydat musiał zdać próbę sprawności fizycznej. Zajęcia będą odbywały się przy ścisłej współpracy z Wydziałem Cybernetyki WAT i z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, instytucjami czuwającymi nad cyberbezpieczeństwem Polski. Uczniowie liceum będą odkrywać swoje pasje badawcze pod opieką doświadczonych nauczycieli akademickich oraz specjalistów informatyki, informatyki technicznej i telekomunikacji, jak również będą współpracować ze studentami WAT, laureatami licznych konkursów dla programistów, w tym międzynarodowych. Ponadto wykładowcy akademiccy zapoznają uczniów z najnowocześniejszym sprzętem kryptologicznym w udostępnionych dla nich laboratoriach uczelni. Oprócz rozszerzonego program nauczania matematyki, fizyki i informatyki w szkole prowadzone będą także zajęcia z edukacji wojskowej oraz w zwiększonym wymiarze zajęcia z wychowania fizycznego. Pierwszym językiem obcym, nauczanym w zwiększonej liczbie godzin, będzie język angielski, natomiast drugim – język niemiecki. Podczas całego okresu nauki, bez względu na miejsce zamieszkania, uczniowie są zakwaterowani w internacie, obowiązkowe jest także umundurowanie. Zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz opieka lekarska są nieodpłatne.

źródło: WAT
fot. Grzegorz Rosiński, Sebastian Jurek

Czytany 553 razy

2 komentarzy

  • Link do komentarza Do antek wtorek, 03 wrzesień 2019 09:53 napisane przez Do antek

    Tu nie chodzi o pokolenie, a o to co wojsko oferuje.

    Nic.

    W dobie dobrego cyklu koniunkturalnego nie iplaca sie służyć. W trj glupiznie, betonie spedzilem 3 lsta i żałuję.

  • Link do komentarza antek poniedziałek, 02 wrzesień 2019 20:31 napisane przez antek

    Gimbaza w rurkach zaczyna zabawę w "wojsko" ale jak przyjdzie im pójść na zawodowego to uciekną do cyca mamusi takie mamy teraz pokolenie.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA