header portal

 

 

 

poniedziałek, 02 wrzesień 2019 19:37

Kończy się budowa mostu pontonowego na Wiśle

Napisane przez CO MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami budującymi most, na którym zostaną ułożone rury do oczyszczalni "Czajka”. Od piątku, na wysokości dzielnicy Białołęka w Warszawie pododdziały 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia i Dęblina oraz 2. Pułku Saperów z Chełmna przygotowują budowę mostu pontonowego na Wiśle.

– Omawialiśmy podczas spotkania w sztabie kryzysowym postępy prac. We wtorek, 3 bm. most będzie gotowy. Jest to siedem elementów, a trzy z tych elementów są już połączone. W najbliższym czasie zostaną połączone kolejne i we wtorek most będzie gotowy – stwierdził minister. Minister poinformował, że most pontonowy ma długość 247 metrów i wojsko posiada kompetencje i możliwości, aby zbudować konstrukcję trwałą, a inne rozwiązania zajęłyby dużo więcej czasu.

Takie szybkie tempo działania wojskowych saperów umożliwi zdaniem ministra rozpoczęcie dalszych prac, których celem jest zatrzymanie degradacji Wisły i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom na północ od Warszawy. Szef MON wyraził wdzięczność żołnierzom za wsparcie w ochronie zagrożonej ludności i środowiska.

– Kieruję do żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych podziękowania za ich służbę. Rozpoczęli prace w piątek, od rekonesansu, w weekend pracowali, a dziś już kończą ostatni etap związany ze zrzuceniem mostu pontonowego na rzekę – mówił minister zwracając się do Inspektora Rodzajów Wojsk gen. brygady Sławomira Owczarka obecnego na odprawie.

W operacji bierze udział ponad 170 żołnierzy oraz ponad 100 jednostek sprzętu. Dzisiaj rozpoczęło się pierwsze spławianie elementów w miejscu budowy mostu. Pozostałe elementy dowożone są sukcesywnie i rozpoczęło się zgrzewanie rur awaryjnego rurociągu.

                                                        ***

O budowie alternatywnego rurociągu rząd zdecydował 29 sierpnia. Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło 27 i 28 sierpnia br. W efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.

 

 

 

Czytany 201 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA