header portal

 

 

 

środa, 04 wrzesień 2019 05:38

Otwarcie MSPO w Kielcach, z amerykańskim akcentem

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(1 głos)

- Ważne, aby jak najwięcej środków wydawanych na uzbrojenie pozostawało w kraju i napędzało gospodarkę – powiedział we wtorek w Kielcach prezydent Andrzej Duda, który obok szefa MON Mariusz Błaszczak, uczestniczył w otwarciu XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Prezydent podkreślił znaczącą pozycję polskiego przemysłu zbrojeniowego. – Chcę, by nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni, bo Polska jest krajem ambitnym i chcemy by bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy zapewniane było w jak najdoskonalszy sposób – dodał zwierzchnik sił zbrojnych. .

Jak powiedział Andrzej Duda, kieleckie targi to "wielka przemysłowa impreza" z udziałem 600 wystawców z 31 krajów całego świata i wystawa narodowa, przygotowaną w tym roku przez USA. Jej gościem honorowym jest astronauta, pułkownik United States Air Force, uczestnik misji Apollo 15, Alfred Merrill Worden. Pułkownik wręczył Andrzejowi Dudzie flagę, którą miał ze sobą podczas lotu na Księżyc w lipcu 1971 roku.
To są trzecie co do wielkości targi przemysłu zbrojeniowego w Europie. Paryż, Londyn, Kielce.

Firmy prywatne mają też co pokazać

- Można tutaj obejrzeć wiele nowoczesnego polskiego sprzętu, jak chociażby armatohaubice Krab, moździerze Rak, czy też prototypowy bojowy wóz piechoty Borsuk, który, mam nadzieję, niedługo wejdzie do produkcji – dodał.

Prezydent wyraził radość, że "polskie firmy, takie jak chociażby WB Electronics SA czy Lubawa SA, które produkują już w tej chwili wyposażenie na absolutnie światowym poziomie". Wiele z tych produktów powstaje także w kooperacji z partnerami zagranicznymi.

- Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mieli nowe produkty, w których udział będzie miał także nasz przemysł, że będą prowadzone działania badawczo-rozwojowe i że te pieniądze, które w najbliższych latach zamierzamy przeznaczać na modernizację, będą pozostawały także w Polsce - powiedział prezydent.

Za ważną kwestię uznał to, żeby jak największa część środków wydawanych z budżetu na obronność, "zostawała i napędzała polską gospodarkę".

Jeszcze w tym roku program modernizacyjny do 2035

O możliwościach polskiego przemysłu zbrojeniowego mówił także minister obrony Mariusz Błaszczak, który towarzyszył prezydentowi na kieleckich targach. Dodał, że prezydent przyjął już główne kierunki rozwoju sił zbrojnych na kolejną, piętnastoletnią perspektywę, a rząd omawia szczegółowe kierunki tego rozwoju. "Zakładam, że jeszcze jesienią będę miał sposobność podpisania planu modernizacji technicznej na okres 15 lat, do 2035 r." - zapowiedział szef MON. Zaznaczył, że program modernizacji technicznej armii do 2026 r. opiewa na najwyższą w historii naszego kraju wartość 185 mld zł i jest o 45 mld większy niż wartość poprzedniego programu.

Zapewnił, że perspektywy rozwoju armii i bezpieczeństwa kraju są dobre. Jego zdaniem, polski przemysł zbrojeniowy okrzepł i rozwija się bardzo dynamicznie. W rozmowach z nim żołnierze chwalą "flagowe produkty spółek" PGZ takie jak transportery Rosomak, samobieżne moździerze Rak i armatohaubice Krab, a do światowej czołówki należą także wyroby PIT-Radwar. W tym wyliczeniu szef MON nie pominął też prototypowego, nowego bojowego wozu piechoty Borsuk, opracowany przez HSW SA.

Szef MON dodał, że we wtorek na MSPO Polska złożyła zapytanie ofertowe dotyczące zakupu od USA ręcznych przeciwpancernych rakiet Javelin, które mają uzupełnić możliwości bojowe polskich żołnierzy, w tym żołnierzy WOT. Polska chce kupić 60 wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Podobne pociski są produkowane przez „Mesko” SA w Skarżysku Kamiennej. MON wystąpiło także do USA o przygotowanie oferty pięciu samolotów transportowych Hercules.

Inaugurację MSPO uświetnił przelot amerykańskich statków powietrznych. Nad halami, w których odbywają się targi, przeleciały dziś dwa myśliwce F-15, samolot wielozadaniowy Boeing P-8 Poseidon, a także cysterna KC-135, która umożliwia tankowanie samolotów w powietrzu.

W sobotę Dzień Otwarty

MSPO odbywa się po raz 27. W tegorocznej edycji targów uczestniczy ponad 600 firm z 31 państw, z tego 65 z USA. Targi odwiedzają także przedstawiciele resortów obrony i sił zbrojnych blisko 40 krajów. Impreza potrwa do piątku. Wystawę uzupełnią konferencje, seminaria i spotkania branżowe.

XXVII MSPO został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas targów wręczona zostanie także Nagroda Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP, a także cenione przez branże Defendery.

Na sobotę zaplanowano Dzień Otwarty, podczas którego będzie można zwiedzać m.in. ekspozycję Sił Zbrojnych RP. R.Ch.

Zdjęcia Eliza Radzikowska-Białobrzeska ( KPRP) i R.Ch. 

Wideo z I dnia targów >>>

MSPO w oczach przedstawicieli USA >>>

Czytany 1279 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 wrzesień 2019 21:40

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA