header portal

 

 

 

czwartek, 05 wrzesień 2019 05:36

Etat instruktora WF w jednostce wojskowej – do zmiany

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(42 głosów)

Czy etat szefa kompanii powinień być wyżej zaszeregowany niż instruktura wychowania fizycznego w jednostce wojskowej? Na interesujący temat kadrowy zwrócili uwagę posłowie Kukiz’15 w interpelacji do szefa MON. 

Ostatnio do posła Pawła Szramki, st. szer. rez. i byłego żołnierza zawodowego 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego, zwrócił się podoficer z następującym problemem kadrowym. Żołnierz jest chorążym od ponad 10 lat, zatrudniony na etacie instruktora WF.

Zgodnie z rozporządzeniem MON z 16 czerwca 2014 roku w sprawie zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w komórkach organizacyjnych resortu obrony narodowej ( Dz. Dz. U z 2014 r., poz. 890) powinien on :
• posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny w zakresie wychowania fizycznego lub ukończone studia podyplomowe z zakresu wychowania fizycznego i sportu bądź
• ukończone szkolenie specjalistyczne w wymiarze co najmniej 126 godzin, lub
• świadectwo dojrzałości i być trenerem lub instruktorem sportu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715).”

Osoby zatrudnione na etacie instruktora wychowania fizycznego zaszeregowane są do grupy uposażenia 5,6,7. Dla porównania, etat szefa kompanii oraz dowódcy plutonu, gdzie wystarczy posiadać wykształcenie średnie, to grupa zaszeregowania 8,9,10.

Tymczasem chorąży nie może od dekady awansować, bo w jego batalionie - jak wynika z tłumaczenia – „musi znajdować się osoba o takim właśnie stopniu”.

W związku z tym Paweł Szramka, a także kilku innych kolegów z jego ugrupowania (Maciej Masłowski, Paweł Skutecki, Norbert Kaczmarczyk) zwróciło się do szefa MON o ustosunkowanie się do tego tematu , a także o ewentualną zmianę przepisów, by etat instruktora wychowania fizycznego mógł być zaszeregowany do grupy 8,9,10.

Odpowiedzi w imieniu szefa MON udzielił Wojciech Skurkiewicz ,wiceminister obrony narodowej. Poinformował on, że w MON trwają prace nad wdrożeniem zaakceptowanej przez Ministra Obrony Narodowej „Koncepcji rozwoju korpusu podoficerów zawodowych”. W założeniach koncepcji przewiduje się wprowadzenie nowych stopni etatowych przewidzianych dla podoficerów zawodowych, konsekwencją czego będzie ponowne zaszeregowanie stanowisk przeznaczonych dla podoficerów zawodowych do stopni etatowych.

Zajęcia fizyczne w jednostkach wojskowych prowadzą instruktorzy, którzy zajmują etatowe stanowiska w jednostce wojskowej albo w ramach powierzenia dodatkowych zadań.

W przypadku żołnierzy zajmujących etatowe stanowiska instruktorów wychowania fizycznego, należy podkreślić, że stanowiska te są zaszeregowane do stopni etatowych: podoficer młodszy, podoficer oraz podoficer starszy, w zależności od usytuowania stanowiska w strukturze organizacyjnej Sił Zbrojnych RP.

Tym niemniej wiceminister przypomniał, że żołnierze pełniący funkcje nieetatowe z odpowiednimi kompetencjami mogą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie, jak również nagrody uznaniowe, co - zdaniem wiceszefa MON - niewątpliwie rekompensuje trudności, jakie wiążą się z dodatkowymi obowiązkami służbowymi. Wysokość i zasady jego przyznawania są określone w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wypłacania żołnierzom zawodowym dodatkowego wynagrodzenia (Dz. U z 2004 r. Nr 108, poz. 1141 z późn. zm.). W § 3 pkt 9 tego rozporządzenia wskazano, że dodatkowe wynagrodzenie może być przyznane żołnierzowi w przypadku wykonywania czynności o charakterze stałym, związanych z zabezpieczeniem funkcjonowania jednostki wojskowej, jeżeli wykonywanie tych czynności wynika z innych przepisów, w których nie określono prawa do wynagrodzenia albo nie określono jego wysokości. Tak sformułowany przepis pozwala na przyznanie żołnierzowi dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie funkcji nieetatowego instruktora wychowania fizycznego.

Wiceminister Skurkiewicz przywołał także art. 84 ust. 1 pkt 1 ustawy pragmatycznej. Wskazano w nim możliwość przyznania żołnierzowi zawodowemu nagrody pieniężnej, w szczególności za przejawianie inicjatywy w służbie albo wykonywanie zadań służbowych wymagających szczególnie dużego nakładu pracy, w tym poza określonym czasem służby, w skróconych terminach lub warunkach szczególnie utrudnionych.

Oznacza to, iż żołnierze pełniący funkcje nieetatowe mogą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie, jak również nagrody uznaniowe, co ma rekompensować trudności, jakie wiążą się z dodatkowymi obowiązkami służbowymi. Jaka jest praktyka ich przyznawania, to już inna sprawa. R.Ch.

zdjęcie: Archiwum SPSP

Czytany 11309 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 wrzesień 2019 07:34

28 komentarzy

 • Link do komentarza dar czwartek, 12 wrzesień 2019 19:43 napisane przez dar

  Tragedia...takie u to za mało? Jestem oficerem z długim stażem służby dlatego takie argumenty i brednie wyprowadzają mnie z równowagi! Co robią pdf-instruktorzy wf w jednostkach? Szkolą? Mam pytanie kogo? Pan Poseł Szramka powinien się uważniej przyjrzeć problemowi! Gwoli ścisłości aby uniknąć hejtu i spekulacji...przeszedłem kolejne szczeble od dowódcy plutonu w górę i nie jestem oderwany od rzeczywistości. Jestem też sprawny fizycznie, reprezentowałem jw w zawodach, zdaję co roku pełny wf na 5, biegałem amatorsko do maratonów włącznie itd. Wracamy do tematu...poniewaz już jako dca plutonu musialem prowadzić zajęcia z wf, potem kilkukrotnie jako dca kompani ml rocznika w jw, dca mojej kompanii itd. kadra wf w jw od zawsze kojarzy mi sie z panami w dresikach i wysokim mniemaniu o sobie i to jest moje prywatne zdanie. Od kilkunastu lat znaczenia nabrały zawody różnych szczebli i pomoc kadrowiczom poprzez wciąganie ich w struktury (fajnie że trenują i reprezentują jw i kraj ale niestety często nawet nie wiedzą jakie stanowiska zajmują a nie są to etaty wirtualne wiec ktoś za nich zasuwa) przez co kadra wf koncentruje się na zgrupowaniach i zawodach (amatorzy nie uczestniczą bo nie mają szans...) oraz dzięki temu są najczęściej nagradzaną grupą a dobtego w pakiecie otrzymują wyjazdy kondycyjne i zgrupowania w roli koordynatorów czy trenerów (fikcja bo zawodowcy mają swój plan i tak naprawdę ich nie potrzebują). Studia, moze i są potrzebne, ale szefowie kompanii nawet bez studiów też nie mają lekko. Skoro panowie od wf-u mają pretensjie i jest im tak źle tobzawsze mogą zmienic stanowiska, ściągnąć dresy i asicsy .....

 • Link do komentarza fiat3 poniedziałek, 09 wrzesień 2019 18:21 napisane przez fiat3

  napisane przez żołnierz
  Święta prawda !!!!!!! Tylko to o czym piszesz to niestety nie dotrze do obecnego ROSZCZENIOWEGO pokolenia które mamy. Teraz to wszystko im się należy a jak nie to wielki płacz i lament. Jak by mogli to by chcieli wszyscy mieć U:10 a możne nawet U:30 jak by było takowe. Chodzić w adidaskach dresiku i rżnąć wielkiego Pana a najlepiej siedzieć na Teneryfie i czekać na przelew pierwszego.

 • Link do komentarza żołnierz poniedziałek, 09 wrzesień 2019 07:59 napisane przez żołnierz

  Ciekaw jestem ile pan poseł Szramka służył w tym wojsku, że teraz tak chętnie się wypowiada na tematy wojskowe i chce wprowadzać zmiany. Widać chyba niezbyt długo skoro jego zdaniem grupa uposażenia chorążego od WF jest za niska. Mam 25 lat służby, z czego większość przepracowałem na kompanii z wojskiem: dowódca plutonu, z-ca d-cy kompanii, dowódca kompanii i wiem jedno, że praca szefa kompanii nie jest lekką pracą. Ten chorąży ma na głowie całą logistykę pododdziału, całe mienie, broń i jeszcze rozkaz dzienny pisze. Ostatnia kompania na której byłem dowódcą liczyła prawie 130 żołnierzy i było około 150 jednostek sprzętowych. Dobry Szef kompanii to największy skarb dowódcy. Szanuję i zawsze będę szanował osoby, które nie boją się podjąć wyzwania i zostać szefem kompanii. A odnośnie panów w dresach? Pokażcie mi jednostkę w której Instruktor WF robi to co powinien robić, czyli prowadzi zajęcia z wojskiem... Jak mu nie pasuje grupa uposażenia to zawsze może przejść na kompanię na Szefa lub Dowódcę plutonu. No tak, tylko tam trzeba z wojskiem pracować... I tu jest problem. Odnośnie wykształcenia wyższego to wielu d-ców plutonów i szefów też ma wyższe wykształcenie, więc nie jest to moim zdaniem wyznacznik. Przez cały rok Instruktor chodzi sobie w dresie, siedzi na hali lub czasem w sztabie, kombinuje żeby służb nie pełnić a swoje 5 minut kiedy uważa się za nadczłowieka ma w maju w czasie egzaminów z WF.

 • Link do komentarza Gustaf sobota, 07 wrzesień 2019 19:17 napisane przez Gustaf

  Są jednostki, gdzie ludzie są na etacie na kompanii, a dowodca "oddelegowuje" ich do siedzenia na hali. Z akcentem na siedzenia.

 • Link do komentarza Gaciowy i wfmen za robote sie brac sobota, 07 wrzesień 2019 19:06 napisane przez Gaciowy i wfmen za robote sie brac

  Takich choronrzych (gaciowy i wuefmen) za dyszke to puscic trzeba za brame niech szlaban za 12zl za godzine otwierajo jak nie pasuje:) Wy bidoki

 • Link do komentarza DDR sobota, 07 wrzesień 2019 06:54 napisane przez DDR

  Do Marek
  Mówię marek myślę PIS myślę PIS mówię Marek ktory to dzieli ludzi w MON na sorty.
  Jesteś zwykly palant i czego byś nie napisał to i tak palantem zostaniesz.

 • Link do komentarza Mario sobota, 07 wrzesień 2019 06:34 napisane przez Mario

  Szanowny instruktorze wf. Proszę nie mieszać, a zmienić stanowisko na szefa kompanii lub dowódcę plutonu, poczuje pan co to znaczy służyć. Ogólnie wiadomo, że etat pana to ściema. Wykształcenie, jak to jest również w środowisku cywilnym, nie musi być odzwierciedleniem wysokości uposażenia.

 • Link do komentarza Marek piątek, 06 wrzesień 2019 20:40 napisane przez Marek

  Ddr to menda. Jeszcze nie oficer a już świnia he he. Poziom wypowiedzi godny najgorszego sortu w MONIE.

 • Link do komentarza SZEFO piątek, 06 wrzesień 2019 17:58 napisane przez SZEFO

  Do DDR. Podziela zdanie kolegi wiem ile ma szef kompanii na głowie bo sam jestem szefem kompanii z pełną wysługą. co roku zaliczam wf na 5 i się nie ociągam. Musze biegać i chodzić na siłownie bo samo się nie zrobi, więc niech Pan Monster się nie odzywa bo nic nie wie i tyle, a pewnie sam sra w gacie jak ma podejść do rocznego zaliczenia sprawności fizycznej.

 • Link do komentarza DDR piątek, 06 wrzesień 2019 11:19 napisane przez DDR

  Do MONSTER
  Jestem szefem kompanii i co roku zaliczam egzamin z WF choć szczupły nie jestem więc palancie przestań obrażać innych i pilnuj swojego dupska.
  Wracajac do tematu mam prawie pełną wysługe i od dwóch lat biore cz.p.o za które to otrzymuje 172 pln chętnie mogę to oddać bo za takie grosze to pierdole użerać się z podwładnymi i przełożonymi.

 • Link do komentarza Luluman piątek, 06 wrzesień 2019 07:38 napisane przez Luluman

  Etat wfmena to kapral i kropka. Łazi taki i szuka dziury... ?

 • Link do komentarza Q czwartek, 05 wrzesień 2019 22:11 napisane przez Q

  Mam jescze jeden pomysl. Kazdego żołnierza wyznaczmy nieetaowo na drugi etat. Za 100 zlotych x 100 000 mamy zapelnuone etaty 200 000 żołnierzy. W slupkach pieknie procenty pieniadz niewielki a 200 tys armia to jest moc.

 • Link do komentarza Q czwartek, 05 wrzesień 2019 22:05 napisane przez Q

  Rekompensuje trudnosci.....no rewelacja.Jak nasz Pan MON obejmie nieetatowo obowiazki np ministra zdrowia lub inne nawet na nizszym stanowisku .... i taka bym mial propozycje poco placic 2 ministrom jak mozna jednemu dodac ta 100 i oszczednosci w budżecie panstwa i MON zadowolony bedzie.
  100 przecież rekompensować trudności, jakie wiążą się z dodatkowymi obowiązkami służbowymi.

 • Link do komentarza Monster czwartek, 05 wrzesień 2019 20:08 napisane przez Monster

  Szef kompani to zawsze grubas co sra po gaciach jak widzi wfiste....i błaga o 3 z rocznego wf

 • Link do komentarza mario czwartek, 05 wrzesień 2019 18:48 napisane przez mario

  Jak Pan od w-fu uważa ,ze ma za niskie U i za mało zarabia, to zapraszam na etat szefa kompanii.Być może wtedy zobaczy co to znaczy praca i wróci na kolanach do tego swojego wfu. Nie pisze tego ze złością ,a raczej jestem zdegustowany aspiracjami i porównywaniem tych dwóch stanowisk służbowych.Nic nie stoi na drodze by zamiast stać w spodenkach założył mundur , ukończył kurs i już będzie "w niebie".

 • Link do komentarza fiat3 czwartek, 05 wrzesień 2019 18:29 napisane przez fiat3

  Wuefista beczy bo jest na 5,6,7 ojojoj jak przykro. To niech ruszy dupsko zmieni dresik na mundur, weźmie na garba sprawy logistyczne, przejmie mienie, magazyn broni, zajmie się sprawami mps, mundurowymi itd. itd. Po miesiącu się zesra, jebnie etat 8,9,10 i będzie błagał że chce z powrotem na swoją siudemeczkę w dresiku. Tyle w temacie.

 • Link do komentarza Warrior czwartek, 05 wrzesień 2019 16:11 napisane przez Warrior

  Świetna odpowiedź. Instruktorom nie podniosą za to dowódcom obniżą stopień. Bo to jest klu nowej ustawy o podoficerach

 • Link do komentarza quriosity czwartek, 05 wrzesień 2019 16:03 napisane przez quriosity

  prowadzący dowódca kompanii albo plutonu bez tych wszystkich wykształconych po awuefach czy kursach. Brak osób-proste dopóki coś się nie stanie, a i a jak się coś stało, taka skręcona kostka, to i tak behapowcy się nie dopatrzyli dlaczemu.

 • Link do komentarza WL, teraz MW czwartek, 05 wrzesień 2019 13:53 napisane przez WL, teraz MW

  Pan chor. się spłakal że nie może awansować? A na dowódcę plutonu, szefa komp. wyznaczyć, droga awansu otwarta, ...,ale nie bo trzeba będzie z wojskiem w mundurze...A nie W dresie całą służbę wojskową.. etatów w Polsce z gr pdf starszych mnóstwo

 • Link do komentarza Bambaryła czwartek, 05 wrzesień 2019 13:44 napisane przez Bambaryła

  Pan minister S. zapomina że jeśli coś można to nie trzeba. Np. żona żołnierza zawodowego na obiad może mu gotować rumsztyk z truflami natomiast podaje mu ziemniaki z kefirem. It różnica między można a trzeba.

 • Link do komentarza Eryk 340 czwartek, 05 wrzesień 2019 09:04 napisane przez Eryk 340

  Ja też jestem nieetatowym instruktorem wf i na pytanie do dowódcy czy mozna liczyć na jakąś nagrodę za pełnienie dodatkowej funkcji dostałem odpowiedź z wielkim oburzeniem pana nagrodą jest brak kary!!super motywacyjna odpowiedź.za rok do cywila dziękuję za docenienie

 • Link do komentarza Glock czwartek, 05 wrzesień 2019 09:02 napisane przez Glock

  Do Bruce,
  Skad masz takie info, narazie cisza i nic sie nie mowi na ten temat. Pozdro

 • Link do komentarza Tomasz czwartek, 05 wrzesień 2019 08:55 napisane przez Tomasz

  .... za pełnienie funkcji dodatkowej w JW dostaje dodatek 50 zł brutto - 33 zł netto he :)

 • Link do komentarza Bruce czwartek, 05 wrzesień 2019 07:50 napisane przez Bruce

  do Fiuta:

  w styczniu 2019 r.

  "Kiedy podniesienie kwoty bazowej ?"

 • Link do komentarza Zeus czwartek, 05 wrzesień 2019 07:03 napisane przez Zeus

  Dodatek 61 zł miesięcznie za dodatkowe funkcje, kur...a śmiech, a dymać trzeba na 2 etatach.

 • Link do komentarza Fiut czwartek, 05 wrzesień 2019 06:53 napisane przez Fiut

  Kiedy podniesienie kwoty bazowej ?

 • Link do komentarza ono czwartek, 05 wrzesień 2019 06:47 napisane przez ono

  Poczekajcie jeszcze chwilę, instruktor wuefu będzie cywilem z grupą inwalidzką ...

 • Link do komentarza Adam czwartek, 05 wrzesień 2019 06:34 napisane przez Adam

  dodatkowe wynagrodzenie, o czym oni piszą. W dupie mam te ich 61 zł.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA