header portal

 

 

 

piątek, 06 wrzesień 2019 18:42

Dowódca WOT wyróżnił na MSPO karabin wyborowy MSBS GROT

Napisane przez ppłk Marek PIETRZAK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS GROT wpisuje się w potrzeby wojsk obrony terytorialnej. Jestem dumny, iż inżynierowie zaprojektowali go wsłuchując się w oczekiwania żołnierzy. Nasycenie pododdziałów taktycznych tym kalibrem i taką precyzją działania radykalnie zwiększy skuteczność takich formacji jak lekka piechota. Naszym celem jest zapewnienie naszym pododdziałom wielowymiarowej przewagi taktycznej. Ten karabinek z pewnością przyczyni się do niej – uzasadniał przyznanie wyróżnienia dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

 W dniu 6 września 2019 roku, podczas kieleckiego salonu przemysłu zbrojeniowego wręczone zostały nagrody DEFENDER. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej przyznał wyróżnienie specjalne dla Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o. o. oraz Wojskowej Akademii Technicznej im. gen. Sylwestra Kaliskiego za 7,62×51 mm samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS GROT.

Jest to pierwsza, całkowicie polska chroniona patentami i wzorami przemysłowymi konstrukcja samopowtarzalnego karabinu wyborowego na standardowy w NATO nabój 7,62x51 mm. Karabin został opracowany przez konstruktorów Fabryki Broni „Łucznik” oraz Wojskowej Akademii Technicznej na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP. Zachowano w niej wszystkie pozytywne cechy z MSBS GROT w zakresie modułowości, ergonomii, estetyki technicznej, a zwłaszcza bezpieczeństwa i niezawodności eksploatacji.

Dzięki temu broń z powodzeniem zastąpi w uzbrojeniu wyeksponowane karabiny SWD produkcji rosyjskiej. Karabin MSBS GROT występuje w dwóch odmianach do różnych zastosowań taktycznych na współczesnym i przyszłym polu walki.

ppłk Marek PIETRZAK

Foto: DWOT

 

Czytany 216 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA