header portal

 

 

 

niedziela, 08 wrzesień 2019 09:48

Sztandar wojskowy dla 18 Dywizji Zmechanizowanej

Napisane przez CO MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotę 7 września br. szef MON Mariusz Błaszczak w Siedlcach wziął udział w uroczystości wręczenia sztandaru 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Minister przekazał sztandar dowódcy jednostki, generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu.

- Od dziś żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej są połączeni tym chwalebnym znakiem. Sztandar wojskowy jest symbolem wierności, honoru i męstwa. Sztandar wyróżnia żołnierzy. Jestem przekonany, że żołnierze 18. Dywizji, zasługują na miano tych obrońców Ojczyzny, którzy tak jak w 1920 roku żołnierze 18. Dywizji Piechoty, Żelaznej Dywizji wyróżniali się męstwem broniąc naszej Ojczyzny - mówił podczas uroczystości minister.

Przypominając sylwetkę patrona dywizji i jego służbę w Wojsku Polskim szef MON powiedział: - To jest to patron, który pokazuje, że w dzisiejszych czasach Wojsko Polskie może poszczycić się odważnymi dowódcami. Kiedy po raz pierwszy złożyłem wizytę w Białym Domu w styczniu ubiegłego roku, miałem sposobność rozmawiać z generałem McMasterem, który w Iraku służył ramię w ramię z generałem Bukiem. Pamiętał generała Buka i było to niewątpliwie dobre rozpoczęcia naszej rozmowy.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), oraz pułki: logistyczny (którego formowanie rozpocznie się we wrześniu tego roku), artylerii, przeciwlotniczy i batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów. Minister spotkał się również z żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej, którzy brali udział w pikniku wojskowym.

źródło: CO MON

 

 

 

 

Czytany 391 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA