header portal

 

 

 

poniedziałek, 09 wrzesień 2019 06:59

Macierewicz – najbardziej cenionym ministrem obrony wśród żołnierzy?

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z ministrów obrony narodowej trzech ostatnich kadencji parlamentu, najbardziej cenionym wśród żołnierzy jest Antoni Macierewicz,  na którego głosowała jedna trzecia użytkowników naszego portalu. Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Siemoniak ( 27,4 proc. poparcia), a na trzecim - obecny szef MON Mariusz Błaszczak (16,6 proc.). Bogdan Klich zyskał jedynie 1,7 proc. spośród 1272 oddanych głosów.

W sobotę zakończyło się glosowanie w sondzie na stronie portal-mundurowy.pl. Okazją były zbliżające się wybory parlamentarne. Postanowiliśmy zapytać użytkowników portalu, którego z czterech ministrów obrony narodowej poprzednich kadencji parlamentu cenisz najbardziej. Należy przypomnieć, że w latach 2007-2011 na czele resortu obrony narodowej stał Bogdan Klich ( PO), a w okresie od 2011-2015 r. – Tomasz Siemoniak w randze nawet wicepremiera (PO). Przez kolejne dwa lata ( do stycznia 2018 r.) rządził Antoni Macierewicz ( PiS) a obecnie Mariusz Błaszczak ( PiS).

Struktura osobowa użytkowników portalu i wojska

Wyniki naszej sondy nie stanowią zaskoczenia, zważywszy na fakt, kto zagląda na nasz portal i jaka jest struktura osobowa sił zbrojnych. Ok. 70 proc. użytkowników portalu stanowią bowiem żołnierze zawodowi, z tego ok. 20 proc. to szeregowi zawodowi, ponad 40 proc. – podoficerowie a prawie 15 proc. - oficerowie. Pozostali to funkcjonariusze, pracownicy wojska, kandydaci do służby oraz cywile. Należy przypomnieć, że struktura osobowa naszej armii zawodowej składa się w ok. 44 proc. z szeregowych, ok. 37 proc. – podoficerów oraz 19 proc. – oficerów.

Głosowanie w formie wyboru jednego z czterech ministrów obrony odbyło się w okresie od 7 sierpnia do 7 września br. Aplikacja pozwala na oddanie jednego głosu z jednego IP dziennie.

Zaważyły sprawy socjalne

Były szef MON Antoni Macierewicz zyskał poparcie 32,5 proc. użytkowników portalu. Wydaje się, że przy tej ocenie zaważyło kilka spraw, głównie socjalno-bytowych, które udało się rozwiązać za kadencji tego ministra. Prze wszystkim było to likwidacja limitu 12 lat w służbie kontraktowej, co umożliwia nabycie częściowej choćby emerytury mundurowej szeregowym i podoficerom, a w przyszłości wypłatę odprawy mieszkaniowej. Po drugie, zniesienie tak zwanych limitów awansowych w korpusach od szeregowych zawodowych do oficerów młodszych, dzięki czemu w ciągu 2 lat wyższe stopnie dostało ponad 31 tys. żołnierzy, z wyjątkami. Po trzecie nastąpiły znaczące podwyżki uposażeń żołnierzy i pracownikom wojska. O ile decyzje płacowe w 2015 r. były podjęte przez poprzednią koalicję PO i PSL, to minister Macierewicz wprowadził znaczące zmiany. W rezultacie w 2016 r. uposażenia od starszego chorążego sztabowego do generała zwiększono o 210 zł, to dla żołnierzy od szeregowego do starszego chorążego od 100 zł do 200 zł.

To jednak niejedyna korzystna zmiana. Antoni Macierewicz zdecydował, że przyznana 1 lipca 2012 r. podwyżka dla wszystkich wojskowych po 300 zł nie będzie już wypłacana w formie dodatku stażowego, ale zostanie włączona do uposażenia zasadniczego. Od stycznia 2017 r. uposażenie wzrosło o kolejne 300-550 zł, zależnie od stopnia wojskowego. Ponadto za jego kadencji tego ministra zwiększono liczbę kandydatów na uczelniach wojskowych, wprowadzono pilotażowy program „Legia Akademicka” oraz zadbano o uczniów klas wojskowych w szkołach średnich.

Po czwarte utworzono Wojska Obrony Terytorialnej i nastąpiło duże nagłośnienie tej sprawy w mediach. Nie bez znaczenia na sytuację finansową armii miała decyzja o nowelizacji ustawy o finansowaniu i modernizacji sił zbrojnych, co skutkuje zwiększeniem nakładów na obronę narodową z 2 do 2,5 proc. PKB w 2030 r.

Te działania, głównie w sferze socjalno-bytowym widocznie przeważyły nad mocno kontrowersyjnymi działaniami ministra Macierewicza. Dotyczą one m.in. spraw kadrowych ze swojego bliskiego otoczenia , pozbywanie się dowódców z doświadczeniem w misjach bojowych, konfliktu ze zwierzchnikiem sił zbrojnych, nietrafionych decyzji zakupowych czy też składanych obietnic bez pokrycia. Konto Macierewicza obciąża też przygotowana tak zwana ustawa degradacyjna, zawetowana przez prezydenta czy też leżący w Sejmie projekt tzw. ustawy o deubekizacji w wojsku , obniżającej emerytury i renty ( druk 1105).

Wysoka ocena Siemoniaka

Zaskakująca jest też wysoka ocena działalności Tomasza Siemoniaka, który zyskał przychylność 27,4 proc. głosujących. W zakresie poprawy warunków służby żołnierzy zawodowych należy przypomnieć, że w okresie jego kadencji nastąpiła znacząca nowelizacja ustawy pragmatycznej (październik 2013). Wśród prawie 70 poprawek najważniejsze są: odejście od zasady tożsamości stopnia wojskowego i stanowiska, zniesienie liczby kadencji w korpusach podoficerskim i oficerskim, umożliwienie awansu bez konieczności zmiany stanowiska. Wprowadzono też nowe zasady dotyczące opiniowania żołnierzy − co roku,  a nie co trzy lata i wprowadzenie dodatkowej oceny – „wzorowy”, dla szczególnie wyróżniających się żołnierzy.

Ponadto wprowadzono premię za wydłużoną służbę oficerów i podoficerów (obecnie po 15 latach służby dodatek wzrasta rokrocznie, wcześniej − co pięć lat) oraz wydłużono go do 35 lat służby. Na uwagę zasługuje zachowanie praw nabytych przy reformie emerytalnej dla wojska, wprowadzonej od 1 stycznia 2013 r. (po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy kolejny rok ma rosnąć o 3 proc. a maksymalna emerytura będzie wynosić 75 proc. uposażenia).

Za kadencji Tomasza Siemoniaka uhonorowano weteranów w ustawie, która 30 marca 2012 roku weszła w życie. Ponadto zreformowano struktury dowodzenia i kierowania siła zbrojnych, które są krytykowane przez obecną ekipę rządzącą oraz wzmocniono Wojska Specjalne,  a także zintensyfikowano system szkolenia rezerwistów. Na uwagę zasługuje fakt, że w maju 2015 roku w czasie wizyty ministra obrony narodowej w Waszyngtonie Polska i USA ustaliły, że na terenie naszego kraju stworzone zostaną bazy ciężkiego sprzętu armii USA (w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie).

Błaszczak na trzecim miejscu

Dobiegająca kadencja ministra Mariusza Błaszczaka, który zyskał 16,6 proc. poparcia zostanie zapewne zapamiętana z kilku powodów. Za jego kadencji zaczęto głośno mówić o zwiększeniu liczebności armii do 200 tysięcy, odbudowywaniu potencjału obronnego na wschodzie kraju ( tworzona jest 18 dywizja), wojskach cyberobrony, w odpowiedzi na nowe zagrożenia w cyberprzestrzeni, a także odtworzonie pułku przeciwpancernego w Suwałkach.

W okresie półtora roku rządów Mariusza Błaszczaka nastąpiły także podwyżki uposażeń żołnierzy obrony i pracowników wojska. W przypadku kadry zawodowej powodów do zadowolenia nie mają oficerowie starsi, którzy najmniej kwotowo i procentowo skorzystali z tegorocznej podwyżki. Kwota podwyżki była podobna jak w innych służbach mundurowych (ok. 655 zł brutto), ale tylko wojsko najbardziej uhonorowało szeregowych i podoficerów. Minusem tej kadencji ministra jest niedopilnowanie, by najniższej uposażeni żołnierze mogli otrzymać podwyżkę w maju 2018 r., jaką uzyskali  funkcjonariusze MSWIA oraz Służby Więziennej. W rezultacie mnożnik żołnierzy zawodowych należy do najniższych w służbach mundurowych.

Szef MON zdecydował także o podwyższeniu wynagrodzeń pracowników wojska, dzięki czemu płace w 2018 r. wzrosły średnio o 200 zł, a w 2019 roku - o ponad 300 zł plus nagrody jednorazowe ( 500 zł w sierpniu 2019 r. oraz po 200 zł od września do grudnia). Nie zaakceptował on podwyżek w podobnej wysokości jakie w tym roku otrzymali pracownicy cywilni w innych resortach, ale obiecał im podwyżki w 2020 ( 500 zł brutto).

Problemem resortu obrony są braki kadrowe. Stąd rozpoczęta w ubiegłym roku kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Po raz pierwszy też – jak zwrócili uwagę związkowcy ZPW „Tarcza” - przesunięto w tym roku środki w wakatów żołnierskich na podwyżki pracowników służby cywilnej w MON.

22,1 proc. nieprzekonanych do ministrów obrony

Na ministra obrony Bogdana Klicha oddano tylko 21 głosów ( 1,7 proc.). Złożył on dymisję 28 lipca 2011 r. Okres kierowania MON przez niego był krytykowany przez część prasy fachowej i określany wręcz jako najgorszy do tej pory w III RP. W szczególności zarzucano ministrowi brak planowania rozwoju i przypadkowe zakupy niepotrzebnego sprzętu. 

Prawie 22 proc. uczestników naszej sondy nie miało w tej sprawie zdania. To oznacza, że żaden z wymieniowych ministrów nie zdołał przekonać swoimi działaniami użytkowników naszego portalu. To dobrze o nich świadczy, bo nie eksponują swoich poglądów politycznych.
Wolin
Zdjęcie: ppor. Robert Suchy ( CO MON)

                                                ***

Pytanie w sondzie brzmiało: Zbliżają się wybory parlamentarne. Którego z ministrów obrony poprzednich kadencji cenisz najbardziej?

Bogdan Klich - 1.7%
Tomasz Siemoniak - 27.4%
Antoni Macierewicz - 32.5%
Mariusz Błaszczak - 16.6%
Nie mam zdania - 21.9%

Głosów ogółem: 1272

Czytany 6254 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 wrzesień 2019 11:40

15 komentarzy

 • Link do komentarza dolo środa, 11 wrzesień 2019 20:33 napisane przez dolo

  Marko, masz całkowitą niestety rację co muszę z bólem przyznać jak już były podoficer... Po długich latach gnębienia przez oficerów, blokady awansowej, degradacji zawodowej szeregowi i pododficerowie nagle dostali dużo za dużo od człowieka który powinien dowodzić na sali w jakimś miejscu odosobienia.. I to ich przydusiło, zaćmiło umysły. W pewnym sensie nie dziwię się tylko szeregowym. Wielu z nich miało być kopniętych w 4 litery po 12 latach, wielu zdążyło nawet już wylecieć. A tu zjawia się Antonio i ratuje im życie...Więc jaki ma być wynik sondażu?

 • Link do komentarza tomasz środa, 11 wrzesień 2019 07:37 napisane przez tomasz

  napisane przez Do tomasza "do roboty nieroby a nie ściema w wojsku" to zapraszam pana do wojska sie przekonamy kto nierób ale zapewene nawet rekrutacji pan nie przejdziesz bo w gębie to wszyscy mocni buahahaha

 • Link do komentarza olo środa, 11 wrzesień 2019 06:37 napisane przez olo

  Wojsko przegrywa walkę o lepszy sprzęt. Kupujemy za mało, bez pomysłu i w afekcie. W kampanii poszedł przekaz: unowocześniamy armię. Jeśli jednak spojrzy się za zasłonę PR, to w walce o lepszy sprzęt wojsko zdecydowanie przegrywa - pisze w opinii Maciej Miłosz. https://forsal.pl/artykuly/1429581,wojsko-przegrywa-walke-o-lepszy-sprzet-kupujemy-za-malo-bez-pomyslu-i-w-afekcie-opinia.html

 • Link do komentarza Do tomasza środa, 11 wrzesień 2019 03:36 napisane przez Do tomasza

  Jak ci się nie podoba to do biedronki na kasę za ukraińca i nie płakać, do roboty nieroby a nie ściema w wojsku

 • Link do komentarza tomasz wtorek, 10 wrzesień 2019 17:53 napisane przez tomasz

  marko o patriotyzmie to pogadamy jak nadejdzie czas W (nie daj Boze) a teraz jest czas P i kazdy chciał by godnie zyc i zarabiac wiec te czce gadanine wsadz se pan w ....

 • Link do komentarza marko wtorek, 10 wrzesień 2019 16:52 napisane przez marko

  wniosek jest przykry, kadra zawodowa głownie szeregowi i podoficerowie mają gdzieś mowy o patriotyzmie, ofiarności, czy praworządności, liczy się dla nich tylko kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Nie dacie kasy nie będą walczyć, no cóż to się nazywa Patriotyzm standardów wg PIS :-(

 • Link do komentarza kwinto wtorek, 10 wrzesień 2019 12:21 napisane przez kwinto

  Jeżeli dla Was najlepszym ministrem jest człowiek, który dał Wam podwyżkę i awanse (czasem wręcz wątpliwe). Wydał pieniądze na nieistotne rzeczy a nie na sprzęt wojskowy. To nasuwa się taka myśl, że " Żyjemy w czasach gdzie ku...stwo wzbudza zachwyt a cnota śmieszność".

 • Link do komentarza Marek wtorek, 10 wrzesień 2019 09:05 napisane przez Marek

  Najlepszym Ministrem Obrony był Pan Jarosław Gowin!

 • Link do komentarza Warto iść do kina żeby otworzyć ślepia poniedziałek, 09 wrzesień 2019 18:04 napisane przez Warto iść do kina żeby otworzyć ślepia

  "Zła wiadomość dla wykupionych hejterów: 'Polityka; po pierwszym weekendzie ma 933 tyś widzów‼️" https://film.wp.pl/polityka-juz-wiadomo-ilu-widzow-odwiedzilo-kina-wyniki-sa-imponujace-6422713005287041a

 • Link do komentarza Józek Kowalczuk poniedziałek, 09 wrzesień 2019 15:32 napisane przez Józek Kowalczuk

  Do adam. Adaś, chłopie, jak miło znowu przeczytać Twoje myśli nieuczesne. Prawda to prawdziwa, myśl bolesna bywa.

 • Link do komentarza Mietek poniedziałek, 09 wrzesień 2019 10:44 napisane przez Mietek

  Jak Błaszczak chce być najlepszym Ministrem to niech sie zainteresuje swoimi Żołnierzami swoją Armią i zobaczy że żołnierze mają najniższy wskaźnik. Niech da podwyżkę od 2020 roku tak zeby wszyscy byli zadowoleni. Inne służby dostały a co wojsko jest gorsze od innych służb!

 • Link do komentarza lukasz poniedziałek, 09 wrzesień 2019 08:31 napisane przez lukasz

  Nie rozumiem sensacji. Wiadomo, że żołnierze zawsze będą popierać tego co dla nich najwięcej zrobił pomimo tego jakim jest człowiekiem. Reszta wymienionych ministrów nie dorastała mu do pięt A o obecnym za wcześnie się wypowiadać.

 • Link do komentarza adam poniedziałek, 09 wrzesień 2019 08:23 napisane przez adam

  Weteran wez sie rozpedz sciana sama Cie znajdzie

 • Link do komentarza Weteran poniedziałek, 09 wrzesień 2019 08:16 napisane przez Weteran

  Jak PiS podzielił społeczeństwo tak i wojsko. Podwyżki ostatnie 500+ czyli wszystkim równi dobry socjal jak za komuny. Kupowanie młodych bez doświadczenia i pamięci historycznej jaki było w wojsku. A podwyżki dopiero przed nami i nieważne jaki będzie minister, niedługo braknie żołnierzy i funkcjonariuszy ... Siatka płac od lat jest spłaszczona i nie warto awansować o te 50 zł najlepiej być szeregowym ... Macierewicz i spółka rozwalił wojsko, ładuje kasę w WOT czyli takie wojsko co gniecie unitarkę weekendowo trzy lata... wszystkie przetargi rozwalone i do tej pory problemy chociażby z mundurami nie mówiąc o zakupach sprzętu ... Kasa leje się na pikniki, ławeczki i wszelkiej maści uroczystości ... A tak naprawdę najlepszym ministrem był Radek Sikorski co mówił o tym by świra odwołać ... https://wiadomosci.wp.pl/sikorski-prosilem-zeby-swira-macierewicza-odwolac-6223762630252161a

 • Link do komentarza NRD poniedziałek, 09 wrzesień 2019 07:20 napisane przez NRD

  Dzięki Antoniemu w końcu awansowałem dzieki Antoniemu wzrosło moje uposażenie.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA