header portal

 

 

 

poniedziałek, 09 wrzesień 2019 21:09

Nagroda Prezydenta RP na MSPO za system amunicji krążącej WARMATE

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas zakończonego w piątek Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Specjalną Nagrodę Prezydenta RP zdobyła Grupa WB za system amunicji krążącej WARMATE.

Nagroda jest przyznawana od 2009 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego za najlepsze produkty służące obronności i bezpieczeństwu, które wyróżniają się walorami eksploatacyjnymi, nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej oraz oryginalnością. To pierwszy w historii tej nagrody laureat nie będący podmiotem należącym w 100 procentach do skarbu państwa. Nagrodę wręczył prezesowi Piotrowi Wojciechowskiemu minister w Kancelarii Prezydenta RP, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Należy przypomnieć, że system amunicji krążącej WARMATE 2, opracowany przez spółki Grupy WB: WB Elektronics SA  i Flytronic sp. z o.o. zdobył w tym roku II miejsce w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ocenie podlegały 44 projekty opisane w najnowszym katalogu: Innowacje-Wdrożenia- Bezpieczeństwo- Obronność na 2019 r., wydawanym przez redakcję portal-mundurowy.pl. Katalog w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie portalu.

Amunicja krążąca WARMATE to przełomowy produkt Grupy WB. Bezzałogowy statek powietrzny (BSP) dzięki połączeniu z różnego rodzaju głowicami bojowymi, jest precyzyjnym pociskiem uderzeniowym, a w połączeniu z głowicą rozpoznawczą stanowi efektywny system klasy ISTAR. Taka integracja dwóch funkcji – rozpoznania i zdolności niszczenia celów podczas samobójczego ataku – daje wykorzystującym go żołnierzom możliwości rozpoznania i identyfikacji celu, a następnie – jeśli będzie taka potrzeba – jego zniszczenia. System daje także możliwość odwołania misji bojowej i zniszczenia głowicy bojowej w powietrzu lub bezpiecznego lądowania platformy po wykonaniu misji obserwacyjnej.

Po raz pierwszy spółka z Ożarowa Mazowieckiego ujawniła projekt bojowego bezzałogowego aparatu latającego WARMATE w 2015 r. zaś premiera gotowej wersji systemu amunicji krążącej na MSPO odbyła się trzy lata temu. Obecnie ten produkt stał się jednym z produktów flagowych Grupy WB, rozpoznawalnym na całym świecie. W grudniu 2017 roku zamówienie na tysiąc bezzałogowców złożyło także polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Do tej pory system trafił także na wyposażenie sił zbrojnych Turcji, Ukrainy i jednego z państw Bliskiego Wschodu. 

Zaprezentowana w 2018 r. i opisana w najnowszym katalogu wersja WARMATE 2 powstała w wyniku zapotrzebowania klientów na system o większej sile rażenia oraz doświadczeń uzyskanych przy wykorzystaniu poprzedniego systemu WARMATE w warunkach bojowych. Jest efektem współpracy Grupy WB i firmy Tawazun ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wkładem partnera z Bliskiego Wschodu była integracja systemu z pojazdem. Pozostała cześć z elektroniką i wyrzutną została opracowana przez konstruktorów Grupy WB, zaś cięższe głowice bojowe powstały w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia.

Udoskonalona konstrukcja ma aż 2,5 metra długości i podobną rozpiętość skrzydeł. Platforma może wzbić się na wysokość do 500 m a jej lot może trwać nawet dwie godziny (w poprzednim systemie do 50 min), przy zasięgu do 20 km. Dzięki większej masie dron może przenosić ładunki wybuchowe o wadze nawet do 5 kg (poprzednia wersja do 1,5 kg). WARMATE 2 zapewnia siłę uderzenia i precyzyjne trafienie w cel przy użyciu różnego rodzaju głowic. W zależności od rodzaju realizowanej misji operator ma do wyboru głowicę przeciwpiechotną (zawierającą do 3 kg ładunku wybuchowego o 100 metrowym promieniu rażenia), odłamkowo-burzącą, przeciwpancerną (umożliwiającą przebicie 400 mm pancerza RHA – Rolled Homogenous Armour), termobaryczną, a także treningową.

Po ogromnym sukcesie rynkowym produktu, Grupa WB wyprodukowała kolejne wersje systemu, które zaprezentowano na tegorocznym MSPO w Kielcach. Firma z Ożarowa Mazowieckiego oferuje aż sześć wersji systemu. Oprócz dobrze znanej pierwszej plecakowej wersji WARMATE oraz większej wersji pojazdowej WARMATE 2, która swoją premierę miała na ubiegłorocznym MSPO, GRUPA WB zaprezentowała po raz pierwszy:

WARMATE TL (Tube Launch) – wersja ta, w odróżnieniu od pozostałych została zaprojektowana tak, by do minimum ułatwić i skrócić czas rozkładania platformy. TL jest zamontowany w dedykowanej wyrzutni kasetowej, a rozłożenie płatowca odbywa się automatycznie podczas startu. Łatwość transportu i wyjątkowo szybka gotowość bojowa sprawiają, że wersja ta doskonale sprawdza się w warunkach współczesnego pola walki. Każda z wersji bojowych WARMATE może być wyposażona w jedną z rodziny głowic: odłamkowo-burzącą HE, kumulacyjną HEAT termobaryczną FAE lub rozpoznawczą. Wybór głowicy odbywa się przed misją i zależy od typu obiektu przeznaczonego do niszczenia lub rodzaju wykonywanej misji.

WARMATE R ( wersja obserwacyjna) – wyposażona w stabilizowaną głowicę EO/IR umożliwiającą również określanie współrzędnych celu na potrzeby artylerii bądź bojowych odmian WARMATE.

WARMATE V – wersja ta przeznaczona jest do użytkowania na trudno dostępnym terenie, gdzie infrastruktura uniemożliwia identyfikację celu przez szybsze wersje produktu. W wersji VTOL, WARMATE występuje w postaci hexacoptera, dzięki czemu może poruszać się wolniej i dotrzeć do trudnych do penetracji lokalizacji celu. Pozwala to zarówno na bardzo precyzyjne uderzenie, jak i minimalizację błędu przy identyfikacji celu. Wersja VTOL może być wyposażoną w jedną z głowic bojowych, jak i w głowicę rozpoznawczą EO/IR.

Zapewne nie jest to ostatnie słowo Grupy WB w sprawie systemu amunicji krążącej.  Wersja WARMATE 2 została zgłoszona do nagrody Defender, ale specjalna nagroda Prezydenta  dotyczy trzech systemów R.Ch.

Zdjęcia: Grupa WB i R.Ch.

 

Czytany 110 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 wrzesień 2019 04:30

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA