header portal

 

 

 

wtorek, 10 wrzesień 2019 06:08

Obchody 100-lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu

Napisane przez kpt. Marek Baran
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

13 września 2019 r. mija 100 lat od utworzenia zegrzyńskiego ośrodka szkolenia kadr łączności Wojska Polskiego. W czwartek, 12 września br. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbędą się uroczyste obchody tej rocznicy.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę szkolenie łącznościowców przeniesiono z Warszawy do zegrzyńskich koszar formując 13 września 1919 roku w Zegrzu Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności. Na pamiątkę tego wydarzenia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbędą się obchody 100-lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu.

Rocznica „100-lecie szkolenia kadr łączności w Zegrzu” jest szczególnym jubileuszem. Te 100 lat to historia rozwoju szkolnictwa łączności w Wojsku Polskim, a współcześnie również informatyki. Zegrzyńskie ośrodki wojskowe wniosły duży wkład w rozwój wojsk łączności i całych Sił Zbrojnych RP, a szkoliło się w nich kilkadziesiąt tysięcy słuchaczy.

Program obchodów przedstawia się następująco:
• 07.15 – 07.40 - złożenie kwiatów pod pomnikiem patrona CSŁiI gen. bryg. Heliodora Cepy i mjr. Konstantego Radziwiłła;
• 08.00 – 16.00 – dzień otwartych koszar, pokaz statyczny sprzętu bojowego (plac apelowy);
• 08.00 – 09.00 – Msza święta w Kościele Garnizonowym w Zegrzu (ul. płk. Dwernowskiego 1A);
• 10.30 – 11.30 - uroczysty apel (plac apelowy CSŁiI);
• 12.00 – 13.40 - odsłonięcie Monumentu poświęconego 100-leciu szkolenia kadr łączności przed budynkiem Wydziału Dydaktycznego, zwiedzanie Sali Tradycji;
• 12.30 – 15.30 – występy artystyczne.

W ramach obchodów w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbędzie się Dzień Otwartych Koszar w ramach którego wszyscy przybyli będą mogli uczestniczyć w uroczystościach zgodnie z programem, zapoznać się ze zgromadzonym wojskowym sprzętem bojowym, obejrzeć wystawę pt.: „Ośrodki szkolenia kadr łączności Wojska Polskiego w Zegrzu”, występy artystyczne przedstawicieli wojskowych klubów czy też skosztować wojskowej grochówki.
                                                                      ***
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu jest jednostką wojskową przeznaczoną do szkolenia specjalistów wojsk łączności i informatyki Sił Zbrojnych RP, gdzie rocznie w szkoleniu uczestniczy ponad 5 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej, w zakresie łączności radiowej, radioliniowej, przewodowej, satelitarnej, walki elektronicznej, sieci informatycznych, zautomatyzowanych systemów dowodzenia, kryptografii, cyberbezpieczeństwa, poczty polowej i języka angielskiego.

W zegrzyńskim Centrum szkoli się także żołnierzy służby przygotowawczej, studentów Legii Akademickiej, uczestników organizacji proobronnych, uczniów klas mundurowych, słuchaczy kursów doskonalących, kwalifikacyjnych i specjalistycznych oraz szkół i akademii wojskowych.
Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

 

 

Czytany 274 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA