header portal

 

 

 

środa, 11 wrzesień 2019 20:39

F-35 dla Polski za maksymalnie 6,5 mld USD?

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Departament Stanu zgodził się w środę, 11 bm. na potencjalną sprzedaż 32 myśliwców F-35A dla Polski za kwotę maksymalnie 6,5 mld USD.

 - Decyzja Departamentu Stanu USA zatwierdzająca sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F35 oznacza, że jesteśmy bliżej zrealizowania tego kontraktu. To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę. To jest stworzenie zdolności dla sił powietrznych, których dotychczas nie posiadały – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Jak podkreślił szef MON, procedura zakupu przez Polskę samolotów piątej generacji wymaga jeszcze m. in. uzyskania zgody od Kongresu Stanów Zjednoczonych, który w ciągu maksymalnie 15 dni ostatecznie zatwierdzi kontrakt.

Minister Błaszczak poinformował, że podobnie jak w przypadku zakupu systemu PATRIOT, podana dziś cena jest ceną maksymalną i obecnie trwają negocjacje na temat kosztów kontraktu. - Ta cena, która została już podana przez Departament Stanu to cena maksymalna. Rok temu kiedy kupowaliśmy system PATRIOT maksymalna cena była 10,5 mld dolarów. W negocjacjach osiągnęliśmy cenę niespełna 5 mld dolarów – przypomniał szef MON.

Głównymi wykonawcami ewentualnego kontraktu będą Lockheed Martin (producent F-35) oraz Pratt & Whitney (dostawca silników). 

***

W maju br. Polska wysłała zapytanie ofertowe do USA w sprawie zakupu na wyposażenie polskich sił powietrznych samolotów F35. Zakup samolotów piątej generacji jest priorytetem w Planie Modernizacji Technicznej. Ry

zdjęcie: Model F-35 na MSPO w Kielcach 

Czytany 137 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA