header portal

 

 

 

czwartek, 12 wrzesień 2019 05:22

SONDA – nowa szkoła podoficerska w Zegrzu i Toruniu

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Około 600 podoficerów rocznie ma kształcić się w nowotworzonej szkole podoficerskiej w Zegrzu i Toruniu pod nazwą SONDA. Powstanie ona od 1 października 2019 r. a pierwsze kursy mają rozpocząć się wiosną 2020 r.

Wczoraj do uzgodnień międzyresortowych trafiła nowelizacja rozporządzenia MON z 6 sierpnia 2010 r. w sprawie szkół podoficerskich. Dzisiaj szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o tym w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

W zegrzyńskim centrum szkolą się żołnierze łącznościowcy oraz informatycy Wojska Polskiego, a w ostatnim czasie także specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa. O zapowiedzi powstania szkoły podoficerskiej w Zegrzu informował minister obrony narodowej na początku tego roku w związku z powstaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni, powołaniem pełnomocnika oraz utworzeniem komponentu cybernetycznego w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatytcznego.

Okazją do wizyty szefa MON w Centrum jest także przypadająca 13 września setna rocznica szkolenia kadr łączności w Zegrzu. Równo sto lat temu sformowano w Zegrzu Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności, a miejscowość stała się centralnym miejscem szkolenia łącznościowców. Kształcenie podoficerów, w tym także na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej ma odbywać się w nowym Centrum Szkolenia Teleinformatyki i Obrony Cybernetycznej po przekształceniu z CSŁiI.

Z kolei w Toruniu ma być utworzona Szkoła Podoficerska Wojsk Obrony Terytorialnej – SONDA. Nazwa jest nawiązaniem do projektu Armii Krajowej – Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej (w skrócie SONDA). Została ona utworzona w czasie okupacji i kształciła dowódców oraz instruktorów na stanowiska nieoficerskie. Szkoła ma kształcić podoficerów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej o specjalności wojskowej – piechota.

Innymi słowy utworzenie Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu i Toruniu pozostaje w ścisłym związku z realizacją szkolenia kadr podoficerskich na potrzeby WOT, w tym terytorialnej służby wojskowej.  Powyższe przedsięwzięcia są zbieżne z decyzją nr 175/DWOT Ministra Obrony Narodowej z 6 czerwca 2019 r. w sprawie zmiany dyslokacji Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz nowym podporządkowaniu Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie bowiem z dniem 1 października przeniesione do Zegrza. Powodem przeniesienia Dowództwa WOT jest trwająca budowa gmachu Muzeum Historii Polski na Cytadeli, gdzie pierwotnie zostało zlokalizowane dowództwo. Nowa siedziba DWOT zostanie przygotowana z wykorzystaniem obiektów nowego Centrum Szkolenia Teleinformatyki i Obrony Cybernetycznej.

Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu i Toruniu powstanie 1 października 2019 r., co jest uzasadnione jak najszybszym rozpoczęciem zajęć dydaktycznych i szkolenia kadetów. Pierwsze kursy mają rozpocząć się wiosną 2020 roku Za zapewnienie warunków realizacji programów kształcenia w nowotworzonej szkole będzie odpowiadać m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak wynika z uzasadnienia projektu wprowadzenie tych zmian będzie kosztowało budżet MON w najbliższej dekadzie prawie 80 mln zł. W szkole podoficerskiej ma kształcić się ok. 600 kadetów rocznie.

                                                             ***
Do tej pory w resorcie obrony narodowej istnieją cztery szkoły podporządkowane szefom centrum szkolenia:
• Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu,
• Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie,
• Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce,
• Szkoła Podoficerska Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Obecne zasady rekrutacji do szkół podoficerskich przewidują w przypadku kandydatów wywodzących się z korpusu szeregowych zawodowych system egzaminów. Szkolenie trwa 6 miesięcy. Pierwszeństwo mają szeregowi zawodowi pełniący służbę wojskową co najmniej pięć lat i posiadający bardzo dobrą ocenę z ostatniej opinii służbowej. Decyzję o zakwalifikowaniu zainteresowanego żołnierza na egzamin na podoficera podejmuje dyrektor Departamentu Kadr MON na wniosek żołnierza, przesłany drogą służbową. R.Ch.
Zdjęcie: kpt. Marek Baran ( CSŁiI)

Czytany 10430 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 wrzesień 2019 06:01

9 komentarzy

 • Link do komentarza @Kali sobota, 14 wrzesień 2019 14:54 napisane przez @Kali

  Nie ma to jak Ubuntu pod Virtualbox :@

 • Link do komentarza szeregowy z wyzszym piątek, 13 wrzesień 2019 20:23 napisane przez szeregowy z wyzszym

  do tego co to napisal To nędza, takie podwyżki to kpina, więcej zapłacimy za prąd, więcej wydamy na żywność i oddamy w podatkach. Dziękuje za jałmużnę
  jak ci nie pasuje podwyżka 320 zl to sie zwolnij idz w cywilu zarobisz wiecej jak twoje popsl przez 8lat nic nie dalo wtedy sie cieszyłeś dla mnie jestes zerem (przez 4 lata rządu pis dostał 850zl podwyżki i nadal ma pretensje co za ludzie )

 • Link do komentarza Do Chrrupek piątek, 13 wrzesień 2019 19:11 napisane przez Do Chrrupek

  To nędza, takie podwyżki to kpina, więcej zapłacimy za prąd, więcej wydamy na żywność i oddamy w podatkach. Dziękuje za jałmużnę

 • Link do komentarza żołnierz piątek, 13 wrzesień 2019 16:37 napisane przez żołnierz

  Już znalezione w tekście dokładnie kwota dla
  żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy – w wysokości 1 614,69 zł,
  Projekt z dnia 26 sierpnia 2019 r.
  USTAWA BUDŻETOWA
  NA ROK 2020

 • Link do komentarza żołnierz piątek, 13 wrzesień 2019 15:57 napisane przez żołnierz

  Do Chrrupek można prosić źródło tej informacji google nic nie podpowiada

 • Link do komentarza Chrrupek piątek, 13 wrzesień 2019 06:11 napisane przez Chrrupek

  Przecież podwyżka już jest wpisana do budżetu! Od nowego roku kwota bazowa wzrośnie z 1523 do 1614 pln, a to wychodzi średnio 320 pln na żołnierza. Pozdrawiam

 • Link do komentarza Sp czwartek, 12 wrzesień 2019 15:54 napisane przez Sp

  Nie podniosa, bedziemy miec f35, tak wiec zajaczki skladac sie. Pozdrawiam pilot

 • Link do komentarza szeregowy z wyzszym czwartek, 12 wrzesień 2019 15:40 napisane przez szeregowy z wyzszym

  kiedy podniosa wskaznik na ta wiadomosc czeka kadra zawodowa a nie jakies pierdy o szkolach

 • Link do komentarza bob czwartek, 12 wrzesień 2019 07:01 napisane przez bob

  Nic się nie zmieniło .. poczytajcie info NIK z 2009 roku: Wojskowe szkoły podoficerskie kształcą zbyt mało absolwentów. Poziom nauczania w większości szkół jest niewystarczający w stosunku do potrzeb nowoczesnej armii. Nakłady na wojskowe szkolnictwo są za niskie, a w wielu szkołach wykładowcy posługują się przestarzałym sprzętem dydaktycznym. https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-wojskowych-szkolach-podoficerskich.html

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA