header portal

 

 

 

piątek, 13 wrzesień 2019 05:55

Powstaną wojska obrony cyberprzestrzeni – jest koncepcja

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Po półtora roku od inicjatywy powstania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ( WOC), szef MON Mariusz Błaszczak podpisał decyzję zatwierdzającą koncepcję utworzenia nowej formacji. WOC mają rozpocząć służbę najpóźniej w 2024 roku, kiedy to zostaną przekazane szefowi Sztabu Generalnego WP.

W czwartek, 12 września szef MON w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu podsumował prace prowadzone przez resort w obszarze cyber oraz podpisał koncepcję utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Poinformował także o tworzonej Szkole Podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej – SONDA. Pisaliśmy o tym wczoraj w artykule "SONDA - nowa szkoła podoficerska w Zegrzu i Toruniu".

Ponad 2000 absolwentów do 2024 r.

Dowództwo wojsk powstanie do roku 2022, a formowanie tych wojsk ma zakończyć się w 2024. Szef MON zapewnił, że będą kadry na potrzeby Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC). zwiększył limity na uczelniach wojskowych na kierunkach związanych m. in. z informatyką, kryptologią czy cyberbezpieczeństwem. Jeszcze w 2015/16 roku na kierunku kryptologii i cyberbezpieczństwie w Wojskowej Akademii Technicznej było jedynie 15 miejsc. W tym roku jest już 107 studentów, z których większość trafi do WOC. . Poza WAT studia w tym obszarze prowadzi też Akademia Marynarki Wojennej. Są też plany, by do grona uczelni, które kształcą ekspertów w obszarze cyber dołączyła wrocławska Akademia Wojsk Lądowych.

Do 2024 r. resort obrony narodowej będzie miał do dyspozycji ponad dwa tysiące kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem.

Należy przypomnieć, że od marca 2018 r. na polecenie Mariusza Błaszczaka, powołano w ministerstwie zespół specjalistów od informatyki, teleinformatyki i cyberbezpieczeństwa.

Struktury zbudowane

Z informacji przekazanych przez wiceministra obrony narodowej Tomasza Zdzikota wynika, że jednym z najważniejszych zadań zespołu przy tworzeniu programu cyber.mil.pl było zbudowanie skutecznych struktur i zwiększenie zdolności sił zbrojnych w cyberprzestrzeni.

W ramach tego zadania zakończono konsolidowanie podległych ministrowi struktur. Z dniem 1 lipca powstawało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni ( NCBC). Na jego czele stanął gen. bryg. Karol Molenda, który jest także pełnomocnikiem MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Obecnie NCBR jest największą pod względem potencjału kadrowego, budżetowego i zdolności eksperckich tego typu jednostką nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy – pochwalił się wiceszef MON.

Skorzystać z doświadczenia terytorialsów

Ponadto powołano także komponent w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej złożony z żołnierzy, którzy są w cywilu informatykami i chcą podzielić się swoja wiedzą i doświadczeniami z wojskowymi specjalistami. W Zespole Działań Cyberprzesterzennych WOT służy obecnie 12 terytorialsów oraz 3 żołnierzy zawodowych, a 50 kolejnych jest na etapie powołania. Zespół będzie docelowo składał się z około 100 żołnierzy, z czego co dziesiąty z nich mają stanowić żołnierze zawodowi. Zespół początkowo będzie funkcjonował tylko w Warszawie. W dalszej części budowy będzie on uzupełniany o grupy regionalne a następnie wojewódzkie.

Szkolenie cyberkomponentu WOT podzielone zostało na trzy etapy. W pierwszym roku członkowie zespołu będą poddawani weryfikacji przez służby natomiast szkolenie będzie dotyczyło sieci komputerowych, inspekcji i ogólnych informacji o cyberbezpieczeństwie. Drugi rok szkolenia przewiduje kursy specjalistyczne, natomiast trzeci - ostatni przewiduje przeprowadzenie zaawansowanych wojskowych szkoleń specjalistycznych, także poza granicami kraju.

Podpisana wczoraj koncepcja przewiduje, że do 2024 roku wojska będą zdolne do prowadzenia w cyberprzestrzeni operacji. Wówczas zostaną przekazane pod komendę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

                                                             ***
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w towarzystwie Zofii Potkowskiej- córki patrona Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki gen. bryg. Heliodora Cepy i najmłodszego żołnierza Centrum odsłonił pomnik ufundowany w 100-lecie szkolenia kadr łączności w Zegrzu. Szef MON odznaczył także Zofię Potkowską Złotym medalem za zasługi dla obronności kraju
Zdjęcie: MON

Czytany 2244 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 wrzesień 2019 06:02

8 komentarzy

 • Link do komentarza Hunter21 czwartek, 19 wrzesień 2019 17:51 napisane przez Hunter21

  Cytat z artykułu: "Do 2024 r. resort obrony narodowej będzie miał do dyspozycji ponad dwa tysiące kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem." Czy autor był aby trzeźwy pisząc o 2000 kierunków? A na każdym z kierunków może po 100 żołnierzy. Razem 200 000?

 • Link do komentarza Oficer sobota, 14 wrzesień 2019 08:44 napisane przez Oficer

  Mamy co roku szkolic wie ej ppor. niz kaprali. Decyzja mon. Pozdrawiam

 • Link do komentarza DDR sobota, 14 wrzesień 2019 08:43 napisane przez DDR

  Jeszcze rok może dwa i jak płace w MON nie pójdą do góry to nie będzie żadnej armii .
  Jeśli ktoś myśli że złapie kierowcę informatyka czy innego specjalistę za miskę ryżu to się myli.

 • Link do komentarza tomasz sobota, 14 wrzesień 2019 05:49 napisane przez tomasz

  " I dobrze kazda armia stoi oficerami to oni buduja morale i sile walki" Mjr chyba o komunistycznej armii sprzed 40 lat piszesz pan w USA oficerów mało a armia swietna wiec nie fisiujmy pawiana mniej was a wiecej siły roboczej korpusu szeregowych i pdf ale u nas jak zwykle komedia

 • Link do komentarza Waldek sobota, 14 wrzesień 2019 04:54 napisane przez Waldek

  Obywatelu mjr poszanowanie języka się kłania oraz używanie znaków diakrytycznych.

 • Link do komentarza Mjr piątek, 13 wrzesień 2019 19:48 napisane przez Mjr

  I dobrze kazda armia stoi oficerami to oni buduja motale i sile walki. Pozdrawiam mjr

 • Link do komentarza czołgista piątek, 13 wrzesień 2019 19:13 napisane przez czołgista

  Stasiu a kogo to obchodzi że brakuje żołnierzy, najważniejsze że wydmuszka rośnie w siłę i ma etaty dla spadochroniarzy

 • Link do komentarza stasiu piątek, 13 wrzesień 2019 15:20 napisane przez stasiu

  Żołnierzy nie przybywa, ale przybywa kolejne dowództwo.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA