header portal

 

 

 

piątek, 13 wrzesień 2019 09:49

Defender dla WITU i AC za mobilny, modułowy symulator dla załogi czołgu LEOPARD 2A5

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na niedawno zakończonym XXVII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, prestiżową nagrodę Defender otrzymał Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (lider) i AUTOCOMP MANAGEMENT za mobilny, modułowy symulator dla załogi czołgu LEOPARD 2A5 (Table Top Trainer-TTT-Leo 2A5). Jest to system łatwy w adaptacji, zaś jego modułowa budowa zapewnia możliwość szkolenia polskich załóg czołgów Leopard 2A5, dowódców i operatorów samobieżnych mostów towarzyszących oraz rozpoczęcia w krótkim okresie czasu szkolenia bojowego załóg modernizowanych czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL.

Wśród użytkowników czołgów Leopard 2A4/5 i kolejnych wersji wciąż aktualne jest pytanie w jaki sposób szkolić załogi czołgów, tak aby osiągnąć maksymalne efekty szkoleniowe przy racjonalnych wydatkach. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów szkolenia załóg jest wykorzystanie szeroko stosowanego w batalionach pancernych Bundeswehry systemu Table Top Trainer (TTT).

Przeznaczenie systemu

System TTT współpracuje z czołgami Leopard. Przeznaczony jest do szkolenia ogniowego oraz taktycznego załóg czołgów Leopard 2, a w szczególności wersji L2A5. Szkolenie może być prowadzone indywidualnie dla dowódcy, kierowcy, działonowego, ładowniczego (opcjonalnie) lub całej załogi czołgu, plutonu czołgów lub kompanii czołgów Leopard 2. Obejmuje nauczanie i doskonalenie umiejętności w zakresie prowadzenia czołgu  w dowolnych warunkach terenowych, atmosferycznych, o dowolnej porze doby przy wykorzystaniu dostępnych systemów wspierających jazdę, prowadzenia skutecznego ognia  z armaty i broni pokładowej w realistycznym odwzorowaniu pola walki oraz prowadzenia działań taktycznych na współczesnym polu walki.

- Szczególnie istotną cechą jest to, że system zapewnia pełną realizację ćwiczeń i strzelań zawartych w programie strzelań z wozów bojowych realizowanych przez polskie załogi czołgów - wyjaśnia Roman Haberek, dyrektor zarządzający Autocomp-Management sp. z.o.o.

Należy podkreślić, że wszystkie ćwiczenia w obserwacji, przygotowawcze do strzelań z czołgu, strzelania szkolne z czołgu, ćwiczenia w kierowaniu ogniem plutonu i kompanii czołgów oraz szkolenie taktyczne są zgodne obowiązującymi programami strzelań, szkolenia oraz wymaganiami ćwiczących dowódców.

Budowa zestawu szkoleniowego

TTT stanowi zintegrowany zestaw składający się z 4 lub 5 modułów, zależnie od konfiguracji (z ładowniczym lub bez). Każdy moduł posiada zintegrowaną ramę transportową, umożliwiającą szybkie przygotowanie go do pracy lub transportu, a także zintegrowane komputery, wyświetlacze, urządzenia elektroniczne i wykonawcze niezbędne do jego funkcjonowania.

W skład zestawu wchodzą następujące moduły:

• Moduł IOS (instruktora – operatora systemu)
• Moduł CMDR (dowódcy pojazdu)
• Moduł DRV (kierowcy pojazdu), z dołączanym modułem pedałów
• Moduł GNR (działonowy)

Całość wyposażenia dodatkowego zawarta jest w skrzyni z akcesoriami, które są niezbędne do uruchomienia systemu. Zawiera ona okablowanie i urządzenia zewnętrzne (zestawy słuchawkowe, mysz i klawiaturę instruktora, moduł pedałów kierowcy i okablowanie). Stelaże z ramą stalową zapewniają solidną ochronę transportu i łatwą konfigurację. Nie są przy tym wymagane żadne specjalne narzędzia ani dodatkowe skrzynki transportowe. Zasilanie odbywa się za pośrednictwem pojedynczego połączenia zasilania ze standardowymi sieciami elektroenergetycznymi.

TTT można skonfigurować do pracy lub przygotować do transportu w bardzo krótkim czasie. Kompletny system może zostać przygotowany do działania z trybu transportowego do rozpoczęcia szkolenia w 30 minut przez 4 operatorów.

Realizacja szkolenia ogniowego jest możliwa w różnych, generowanych przez oprogramowanie porach dnia, warunkach atmosferycznych przy zmiennym ukształtowaniu terenu zgodnie z decyzją ćwiczącego dowódcy. Ry
Zdjęcie: AC

Czytany 117 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA