header portal

 

 

 

wtorek, 17 wrzesień 2019 17:10

PZL Świdnik zmodernizje 4 śmigłowce W-3 wraz z doposażeniem SAR

Napisane przez MON
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Śmigłowce W-3 zostaną m. in. wyposażone w sprzęt ratowniczo-medyczny przeznaczony do podnoszenia poszkodowanych z miejsca katastrofy. To efekt podpisanej dziś umowy na modernizację 4 śmigłowców do wersji W-3WA SAR wraz z przekazaniem pakietu logistycznego. Umowę z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. zawarł Inspektorat Uzbrojenia. Zgodnie z umową terminy dostaw zmodernizowanych śmigłowców zostały określone na lata 2021-2022.

W uroczystości podpisania umowy brał udział Marek Łapiński, sekretarz stanu w MON. Wiceminister podkreślił, że jest to kolejna umowa zawarta z firmą w Świdniku i na pewno nie ostatnia. Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie podpisanej dziś umowy, której wartość wynosi 99,5 mln złotych brutto.

Przeznaczone do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych śmigłowce W-3WA SAR trafią do Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych znajdujących się w strukturach Sił Powietrznych RP.

Modernizowane do wersji W-3WA SAR śmigłowce zostaną wyposażone w sprzęt ratowniczo-medyczny przeznaczony do podnoszenia poszkodowanych z miejsca katastrofy, udzielania niezbędnej pomocy przy ratowaniu zdrowia i życia (włącznie z pomocą medyczną), transportu poszkodowanych do miejsc bezpiecznych oraz czytelnego oznaczania miejsca katastrofy przy słabej widoczności w ciągu dnia oraz w nocy.

                                             ***

Modernizacja obejmować będzie wykonanie biuletynów technicznych dotyczących:

- unifikacji śmigłowca W-3 do standardu W 3WA SAR i doposażenia do zadań poszukiwawczo-ratowniczych,
- zabudowy cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego,
- zabudowy sygnalizatora oblodzenia,
- wymiany wskaźnika w układzie paliwomierza PPS-21,
- zabudowy na śmigłowcu instalacji płukania sprężarek silników PZL-10W,
- zabudowy ratunkowego automatycznego nadajnika radiowego ELT,
- modernizacji momentomierza.

żródło: MON 

Czytany 146 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA