header portal

 

 

 

środa, 18 wrzesień 2019 17:32

Wojsko kupi 820 pocisków rakietowych "Feniks"

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czwartek, 19 września br. w siedzibie MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej, odbyła się uroczystość  podpisania umowy na dostawy 820 szt. pocisków rakietowych 122mm o zwiększonej donośności „Feniks", które mogą być stosowane w wyrzutniach WR-40 „Langusta", RM-70 i BM-21. Wartość umowy między MESKO S.A. a MON wynosi ok. 25 mln zł. 

- Te pociski mają zasięg niemal dwa razy dłuższy od dotychczas wykorzystywanych. Dzięki temu procesowi, który dziś inaugurujemy, zostaną wzmocnione zdolności Wojska Polskiego. To jest pierwszy etap. To jest wstępny etap zamówień kierowanych do MESKO w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w te pociski. (...) W tym roku 6 mld 851 mln zł to wartość kontraktów lokowanych przez agendy MON w polskim przemyśle zbrojeniowym - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, obecny podczas uroczystości

 

 

Pocisk rakietowy odłamkowo-burzący 122 mm FENIKS HE przeznaczony do niszczenia umocnień, sprzętu wojskowego oraz siły żywej stanowi przebadaną modyfikację rakiety Grad. Pocisk wystrzeliwany jest nie tylko z wyrzutni WR-40 Langusta, ale również starszych wersji BM-21 i RM-70. Konstruktorzy z Mesko S.A. oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dwukrotnie zwiększyli zasięg tego pocisku, z 20 km do ponad 40 km. Spełniono przy tym wszystkie niezbędne wymagania w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności działania, dzięki czemu pocisk wyróżniono nagrodą DEFENDER na XXVI MSPO 2018  w Kielcach.

Prace nad zwiększeniem donośności amunicji do 122 mm wyrzutni noszącej nazwę FENIKS-Z rozpoczęły się prawie dwie dekady temu. Były prowadzone i nadal są realizowane w zakresie napędu rakietowego we współpracy z francuską firmą Roxel. Umowę na dostawę partii próbnej tysiąca 122 mm pocisków z głowicą odłamkowo-burzącą M-21 FENIKS HE o donośności ponad 40 km podpisano w 2013 roku.

Ulepszone rakiety miały mieć klasyczne głowice, ale za to nowocześniejsze napędy. Prace podzielono w taki sposób, że francuska spółka odpowiadała za dostawę paliwa i ulepszenie napędu rakietowego natomiast Mesko S.A. - za dostarczenie części metalowych, w tym korpusu silnika, wykonywanego technologią zgniatania obrotowego z materiałów o bardzo dużej wytrzymałości, zaś Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia za przeprowadzenie badań i opracowanie tabel strzelniczych dla zmodernizowanej amunicji.

Po wprowadzeniu zmian w zakresie parametrów wymiarowo-masowych, w kwietniu 2017 r. przeprowadzono badania zakładowe nowej konfiguracji pocisków rakietowych o wydłużonym zasięgu, składające się z: silnika rakietowego, głowicy odłamkowo-burzącej oraz zapalnika uderzeniowego MRW-U/T. W trakcie prób wykazano prawidłową wytrzymałość i funkcjonowanie pocisków. Rakiety spełniły również wymagane parametry skupienia zgodnie z dokumentacją techniczną dla partii próbnej.

Obecnie Mesko S.A. posiada przebadane i gotowe do produkcji pociski rakietowe, które mogą być wykorzystane nie tylko w wyrzutniach WR-40 Langusta, których na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP jest ok. 75 sztuk, ale też w starszych BM-21 i RM-70. Systemy artyleryjskie 122 mm nadal cechują się znacznym potencjałem modernizacyjnym, a przy tym są proste i relatywnie tanie w eksploatacji. Jednym z potencjalnych kierunków dalszych prac badawczo-rozwojowych nad pociskami rakietowymi FENIKS jest wprowadzenie zapalników zbliżeniowych, głowicy odłamkowo-burzącej w wykonaniu jedno lub co najmniej dwumodułowym z modułem korekcji toru lotu pocisku, a także pozyskanie amunicji z podpociskami kumulacyjno – odłamkowymi GKO. Ry
zdjęcie: MON i Mesko SA

Dane techniczne:
• Masa pocisku z zapalnikiem: ok. 65 kg,
• Długość uzbrojonego pocisku: 2797 mm,
• Maksymalna donośność pocisku: ≥ 40 km,
• Minimalna donośność pocisku: ≥ 10 km,
• Prędkość maksymalna pocisku: < 1150 m/s

 

 

Czytany 215 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 wrzesień 2019 18:35

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA