header portal

 

 

 

piątek, 20 wrzesień 2019 04:59

Czy zarośnięty żołnierz wyjedzie na misje?

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W czerwcu br. do jednostek wojskowych trafiło pismo gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego, dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ostrzegające żołnierzy, że z zarostem nie będą kwalifikowani do służby poza granicami kraju. - To nieprawda. Własnych regulacji nie było. Chodzi o rygorystyczne przestrzeganie regulaminów dotyczących noszenia umundurowania, odznaczeń oraz zarostu - poinformował portal-mundurowy.pl ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy DO RSZ.

Niezrozumiała decyzja

Sprawą niezrozumiałych decyzji wobec żołnierzy posiadających zarost zajął się poseł Paweł Szramka ( Kukiz’15), były żołnierz zawodowy 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego. Znany z licznych wystąpień do ministra obrony narodowej w obronie kadry zawodowej WP. Ostatnia interpelacja skierowana do szefa MON pochodzi z początku września br. i dotyczy pisma z czerwca br., które zostało rozesłane do jednostek wojskowych przez dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego. Informuje on żołnierzy, którzy posiadają zarost, że nie będą kwalifikowani do służby poza granicami kraju. We wspomnianym piśmie czytamy: „W zakresie wyglądu zewnętrznego natychmiast wyeliminować przypadki posiadania zarostu oraz fryzur (w tym żołnierze kobiety), niezgodnych z regulaminowymi zasadami. Zakazuję również wprowadzania zasady wyrażania zgody przez przełożonego na noszenie zarostu. […] Pragnę też poinformować, iż żaden żołnierz posiadający zarost niezgodny z regulaminem oraz wykazujący się wskazaniami lekarskimi do noszenia zarostu, ze względów bezpieczeństwa oraz higienicznych, nie zostanie zakwalifikowany do składu PKW.”

W interpelacji (nr 33586) do szefa MON poseł przypomina, że w Regulaminie Ogólnym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (decyzja nr 445 szefa MON z 30 grudnia 2013 r.) widniej punkt, mówiący iż: „ Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą dowódcy jednostki wojskowej”.

Zdaniem posła, pismo wysłane przez dowódcę Operacyjnego Sił Zbrojnych „ stoi w sprzeczności z obowiązującym od 2014 roku regulaminem”. W związku z tym prosi on o wyjaśnienie tejże sprzeczności i ustosunkowanie się do przytoczonego problemu. A także odpowiedź na kilka innych pytań:

• Dlaczego dyskryminuje się żołnierzy noszących zarost, uniemożliwiając im wyjazd na misje zagraniczne?
• Czy schorzenia stanowiące medyczne przeciwwskazania do golenia, znajdują się w wykazie chorób dyskwalifikujących do udziału w misjach zagranicznych?
• Co rozumie się pod pojęciem „względy bezpieczeństwa” w kontekście zakazu udziału w Polskim Kontyngencie Wojskowym żołnierzy noszących brody?
• Co konkretnie rozumie się w tym kontekście pod pojęciem „względy higieniczne”?

Nie było własnych regulacji

Na odpowiedź kierownictwo resortu ma trzy tygodnie, ale często ten termin nie jest dotrzymywany. Ponadto zbliża się koniec kadencji parlamentu i wszystkie nieudzielone odpowiedzi na interpelacje czy zapytania poselskie, a także niechwalone projekty ustaw są kasowane. Dlatego zwróciliśmy się z zapytaniem do rzecznika Dowództwa Operacyjnego RSZ o wyjaśnienie tej sprawy.

Dowódca Operacyjny RSZ nie wydawał rozkazu dotyczącego noszenia zarostu przez żołnierzy dowództwa i podległych jednostek (w tym PKW). Natomiast w korespondencji skierowanej do podległych struktur zwrócił uwagę na rygorystyczne przestrzeganie obowiązujących przepisów (regulaminów) normujących sprawy wyglądu zewnętrznego żołnierzy. W szczególności zapisów dotyczących noszenia umundurowania, odznaczeń oraz zarostu. Dowódca nie wydawał własnych regulacji w tym zakresie – zapewnił portal ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy DO RSZ.

Wygląd kobiety – żołnierek też ważny

To druga w ostatnich dniach sprawa dotycząca próby interpretacji regulaminu przez dowódców wojskowych. Niedawno Onet.pl ujawnił szczegóły rozkazu dowódcy 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego o wyglądzie żołnierzy . Zawierał on wiele szczegółów, niezgodnych z regulaminem takich jak: dopuszczalna długość paznokcia (maksymalnie 2 mm), jaki kolor mają mieć usta ( naturalny, a do ich malowania można użyć jedynie pomadek ochronnych lub szminek bezbarwnych) oraz jak mają wyglądać fryzury żołnierek.

Rozkaz wywołał spore oburzenie, zwłaszcza w środowisku kobiet żołnierzy. Obawiały się one, że stworzono system karania ich za drobiazgi, by pod byle pretekstem usunąć je z szeregów wojska.

W tej sytuacji, dowódca 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego wycofał się z tego rozkazu nie bez nacisku ze strony dowódcy Generalnego RSZ gen. broni Jarosława Miki. Jego zdaniem zapis w regulaminie ogólnym dotyczący wyglądu żołnierzy jest wystarczający i nie trzeba go uszczegóławiać.

Należy przypomnieć, że punkcie 20 regulaminu ogólnego SZ RP jest zapis, że "żołnierz – kobieta, na czas wykonywania zadań służbowych ma mieć włosy krótkie lub krótko upięte i nie może stosować wyrazistego makijażu oraz jaskrawo pomalowanych paznokci”.

Tym niemniej - jak informuje Onet.pl - w Sztabie Generalnym trwają prace, by podobne uregulowania, jak te z wycofanego rozkazu wprowadzić niebawem w całym wojsku. Na razie póki nie ma nowego regulaminu, dowódcy nie powinni wychodzić przed szereg i wprowadzać swoich przepisów. A swoją drogą, zapowiada się gruba księga, bo przed uszczegółowieniem, dotychczasowy regulamin liczy 116 stron. R.Ch.
Zdjęcie: Archiwum DO RSZ ( PKW w Afganistanie)

Czytany 15716 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 wrzesień 2019 06:56

19 komentarzy

 • Link do komentarza Przemek piątek, 27 wrzesień 2019 09:22 napisane przez Przemek

  Dowódca JW w której służę jest taki marny że już zdążył wszystko wszystkim zakazać bo tak jest bezpieczniej. Zakaz bród, wąsów, wypuszczonych nogawek, okularów, zakaz wyjazdów na misję, zakaz dawania urlopów nagrodowych, zakaz przenosin do innej JW. Upadek przywództwa, szkoda że takimi się nikt nie zajmie.

  Pozdrowienia znad jeziora.

 • Link do komentarza Kobieta sobota, 21 wrzesień 2019 18:31 napisane przez Kobieta

  Z tego co się orientuję, powołano nieetatowych pełnomocników ds kobiet. Nawet panie miały już spotkanie. Okazało się, że większość tych Pan miało zbyt krótką spódnice czy własne, dużo wyższe buty, pomijam kwestie makijażu czy włosów. Wg mnie takie osoby od razu powinny zostać pozbawione tego "tytułu" i do jw organizator spotkania powinien wysłać info, że dana pani sama nie potrafi zaprezentować się zgodnie z regulaminem, więc nie może pełnić tak istotnej funkcji. Niestety skończyło się na tekście w stylu Panie zacznijmy od siebie. Gdyby odpowiednie kobiety były na danym stanowisku, mogłyby zwracać uwagę pozostałym kobietom. Temat molestowania zostałby zamknięty. Mobbing, hmm, gdyby do mnie wydzwaniali mężowie, kochankowie, wujkowie to właśnie ich oskarżyłabym o mobbing... Niestety, tworzenie nowych procedur, jest krzywdzące dla normalnych kobiet, szanujących mundur i regulamin.

 • Link do komentarza Sven sobota, 21 wrzesień 2019 06:59 napisane przez Sven

  Wojsko opiera się na Regulaminach i dla każdego dowódcy Regulamin powinien być świętością. Jeśli Regulamin mówi że żołnierz może mieć wąsy i brodę tzn że może z jakichś względów ja mieć i kropka. Jeśli dowódca twierdzi inaczej tzn że łamie regulamin i powinien być ukarany. Albo respektujemy Regulaminy albo nie i wtedy robi się bałagan. Generał nie respektuje Regulaminu a szeregowy to widzi i co na myśleć? Ano myśli sobie że Regulaminu Regulaminem i można go łamać a życie życiem.

 • Link do komentarza Artur Sap sobota, 21 wrzesień 2019 06:50 napisane przez Artur Sap

  W Swietoszowie do niedawna zastępca brygady był pewien pułkownik Ś.... Żołnierze mieli zaświadczenie od lekarzy że mogą nosić brody a mimo to pan pułkownik postanowił być mądrzejszy od lekarzy i sam decydował czy mają nosić brodę czy nie... Potrafił nawet dzwonić do lekarza, który hurtowo wystawiał zaświadczenie z groźba że zajmie się nim izba lekarska... Regulamin mówiący o tym że można nosić brodę i wąsy??? Pułkownik sam tworzył swój regulamin, który w Swietoszowie był ważniejszy od Regulaminu SZRP. Paranoja.

 • Link do komentarza Rezerwista do Pani Kobieta piątek, 20 wrzesień 2019 22:44 napisane przez Rezerwista do Pani Kobieta

  Wszystko ok koleżanko tylko bardzo dobrze wiesz ze jak dowódca plutonu zacznie wymagać apele, wygląd to zaraz ma 1000 telefonów od mężów, kochanków, tatusiow i przełożonych w sprawie tych pań. A dodatkowo zaraz znajdzie się Pani od spraw kobiet w wojsku i jest dowódca oskarżony o mobbing lub molestowanie itd W wojsku niestety ale panie i inni żołnierze nie trafiają się z poboru tak jak było kiedys że na 100 poborowych było 90 normalnych żołnierzy a 10 plecaków w tej chwili na 100 żołnierzy jest 95 plecaków a 5 normalnych.

 • Link do komentarza Kobieta piątek, 20 wrzesień 2019 17:39 napisane przez Kobieta

  Regulamin określa co może kobieta w kwestii wyglądu. Delikatny makijaż, paznokcie tylko cieliste kolory, włosy krótkie bądź spięte. Jeżeli Wy Panowie jako przełożeni, dowódcy plutonow, drużyn macie problem z kobietami naruszającymi regulamin, to chyba nie potraficie egzekwować zapisów regulaminu. Wystarczy co drugi dzień robić apel i sprawdzać wygląd, następnie apel mundurowy, by sprawdzić czy Panie nie skracaja spódnic do munduru galowego czy wyjściowego i noszą regulaminowe buty. Za pierwszym razem zwrócenie uwagi, za drugim upomnienie, za trzecim nagana itd. Apele z czasem robić rzadziej ale z zaskoczenia. Jak Panie zaczną płacić 10/30 to nie wystarczy im na kosmetyki i buciki. Naprawdę nie trzeba wprowadzać dodatkowych przepisów, wystarczy egzekwować. Także Panowie, bo Wy w większości jesteście przełożonymi, chyba sami pozwalacie na łamanie regulaminu. Pisze to kobieta żołnierz...

 • Link do komentarza Waldi piątek, 20 wrzesień 2019 16:52 napisane przez Waldi

  Panie Generale proszę rozliczyć żołnierzy, którzy złożyli wypowiedzenia i OLALI WF - żadnych nagród do końca służby oraz w 2020 do końca stycznia - ani złotówki !

 • Link do komentarza Waldi piątek, 20 wrzesień 2019 16:50 napisane przez Waldi

  Panie Generale proszę rozliczyć żołnierzy, którzy złożyli wypowiedzenia i udlali się na WF - żadnych nagród do końca służby oraz w 2020 do końca stycznia - ani złotówki !

 • Link do komentarza Nonsens piątek, 20 wrzesień 2019 16:09 napisane przez Nonsens

  Nonsens. Może pan generał zająłby się rozliczeniem żołnierzy, którzy nie zaliczają wf-u albo zaliczają go przez telefon. W jednostkach 10% stanu ma niezaliczony wf.

 • Link do komentarza Eryk 340 do bolo piątek, 20 wrzesień 2019 15:25 napisane przez Eryk 340 do bolo

  Tu masz rację tylko mowa była o czym innym . nie może być w armii że każdy dowódca jw ma swoje koncepcje bo będzie chaos.a tak niestety jest że w jednej jw jest tak a w drugiej inaczej bo dowódca tak sobie życzy.temat kobiet w armii to inna historia .

 • Link do komentarza Bolo do Eryka piątek, 20 wrzesień 2019 13:01 napisane przez Bolo do Eryka

  Cyrk powstał z chwilą kiedy kobiety zostały wcielane do polskiej armii , posłuży 3-4 lata zachodzi w ciążę ,w okresie ciąży przebywa na zwol. lek. po urodzeniu dziecko urlop macierzyński,urlop wychowawczy,zwolniona z pełnienia służb wcześniej wychodzi z jednostki bo złożyła wniosek do d-cy jednostki że karmi piersią , i znowu zachodzi w ciążę i tak mija kilka lat blokując etat, to jest cyrk.

 • Link do komentarza Eryk 340 do bolo piątek, 20 wrzesień 2019 12:37 napisane przez Eryk 340 do bolo

  Słuchaj może i intencje dowódcy były i dobre ale jak to będzie w armii jak każdy dowódca będzie sobie tworzył własne regulaminy?i tak już jest cyrk a będzie jeszcze wiekszy

 • Link do komentarza Xyz piątek, 20 wrzesień 2019 11:23 napisane przez Xyz

  Co za debile... Xd
  Co ma broda do zdolności bojowych żołnierzy...???
  Niech się zajmą inwalidami którzy mają po 150 kg i siedzą za biurkiem w warszafce.. A jak słyszą słowo wf to o mało co samobójstwa nie popełnia... TO ONI przynoszą wstyd wojsku a nie zolnierze z broda...

 • Link do komentarza adam piątek, 20 wrzesień 2019 11:21 napisane przez adam

  a tak w ogóle to sprawy zarostu włożył bym do teczki spraw gówniano-szmacianych ale to tylko moje zdanie pozdrawiam

 • Link do komentarza adam piątek, 20 wrzesień 2019 11:16 napisane przez adam

  Panowie kobieta to kobieta i ma być ladna nawet w wojsku no nie róbmy se jaj i nie chciejmy babo-chłopow kuwa

 • Link do komentarza Szer. piątek, 20 wrzesień 2019 08:57 napisane przez Szer.

  Oczywiście że wygląd żołnierek czasem sprawia zakłopotanie, umalowane usta, ostry makijaż czy zrobione "pazury", wojsko to nie rewia mody i powinni coś z tym zrobić.

 • Link do komentarza Bolo piątek, 20 wrzesień 2019 07:28 napisane przez Bolo

  Jak nie masz jaj będziesz postrzegany jako kobieta

 • Link do komentarza Bolo piątek, 20 wrzesień 2019 07:26 napisane przez Bolo

  Proszę aby wszyscy d-cy brali przykład z D-cy 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego,żałuję tylko że wycofał się z poprzednio wydanego rozkazu odnośnie wyglądu zewnętrznego kobiet .W bardzo krótkim czasie po przyjęciu w szeregi wojska, kobietom przewraca się w głowie,powolutku małymi krokami zrobiono porządek z normami z w-fizycznego przyjdzie też czas na wygląd zewnętrzny. Duże ukłony dla D-cy 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego

 • Link do komentarza euz piątek, 20 wrzesień 2019 07:20 napisane przez euz

  Facet bez zarostu na twarzy w krajach arabskich może być postrzegany jako kobieta:)

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA