header portal

 

 

 

sobota, 21 wrzesień 2019 10:14

Korytarz biometryczny do odprawy granicznej i paszport w smartfonie coraz bliżej

Napisane przez Marcin Kowalski, Ewa Jankiewicz ( WAT)
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dobiegł końca projekt PROTECT (programu Horyzont 2020), w ramach którego przebadano wiele nowych technik biometrycznych i zbudowano zaawansowany, niezawodny biometryczny system identyfikacji osób. Tak zwany korytarz biometryczny przeznaczony jest do odprawy na lądowych przejściach granicznych oraz lotniskach. W projekcie uczestniczyła Wojskowa Akademia Techniczna, która nowatorskie rozwiązanie opracowała wspólnie z 9 innymi konsorcjantami z Unii Europejskiej (firmami, uczelniami oraz użytkownikami końcowymi). Projekt PROTECT to również paszport przyszłości zintegrowany ze smartfonem.

Nowo opracowany system ma zmniejszyć kolejki na przejściach granicznych. W tym celu do jego opracowania wykorzystano nowe modalności biometryczne, których rejestracja możliwa jest w ruchu. Podróżny przekraczający granicę przechodzi przez korytarz biometryczny, gdzie weryfikowana jest jego tożsamość. Do jej sprawdzenia zastosowano kilka połączonych technik biometrycznych takich jak: obraz trójwymiarowy twarzy, analiza rozkładu ciepła twarzy, układ żył dłoni i palca, sposób chodzenia oraz obraz okolicy oczu (tzw. periokular).

Jak informuje WAT, szczególną rolę w projekcie odegrali  naukowcy z Instytutu Optoelektroniki WAT, pod kierownictwem prof. Mieczysława Szustakowskiego, odpowiedzialni byli za opracowanie systemu rozpoznawania twarzy na podstawie analizy rozkładu jej ciepła. Kierowali również zadaniami związanymi z architekturą całego systemu PROTECT oraz rozpowszechnieniem wyników projektu.

W ostatnich miesiącach realizacji projektu zorganizowane zostały dwie demonstracje wyników dla niezależnych ekspertów. W czerwcu bieżącego roku efekty projektu zostały zaprezentowane w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, gdzie zademonstrowano użycie systemu do odprawy granicznej pasażerów podróżujących pojazdami. Miesiąc później nowatorska odprawa graniczna osób została zaprezentowana na międzynarodowej stacji kolejowej St. Pancras w Londynie w Wielkiej Brytanii. Łącznie w pokazach uczestniczyło ponad 60 ekspertów z całej Europy. Sądząc po bardzo pozytywnym odbiorze efektów projektu, korytarze biometryczne mają szansę w ciągu kilku lat zastąpić tradycyjną odprawę paszportową.

W trakcie demonstracji wyników projektu został przygotowany film prezentujący działanie systemu na dwóch różnych rodzajach przejść granicznych.

źródło: WAT

fot. Marcin Kowalski

Czytany 106 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA