header portal

 

 

 

niedziela, 22 wrzesień 2019 19:30

Konwent dziekanów upomina się o podwyżki dla żołnierzy

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP wysłał w ubiegłym tygodniu pismo do szefa MON Mariusza Błaszczaka o rozważenie możliwości zwiększenia od przyszłego roku poziomu uposażeń żołnierzy zawodowych

Należy przypomnieć, że zgodnie z pragmatyką, prawo występowania do szefa MON posiada wyłącznie przewodniczący konwentu. W piśmie z 17 września br. sygnowanym przez kmdr. Wiesława Banaszewskiego, podwyżki uposażeń uzasadniał on koniecznością „utrzymania trzonu wyszkolonej i najbardziej doświadczonej kadry zawodowej oraz uatrakcyjnienia służby wojskowej. Pozwoli to jednocześnie zwiększyć jej konkurencyjność w odniesieniu do poziomu wynagrodzeń na rynku pracy”. Za tą propozycja przemawia również zaplanowany w 2020 r. wzrost uposażeń funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA – dodaje przewodniczący konwentu.

Warto dodać, że przewidywane w służbach MSWiA przeciętne podwyżki wyniosą 500 zł brutto, z nagrodą roczną, która będzie wypłacona dopiero w 2021 r. Podobne mają także zagwarantowane funkcjonariusze Służby Więziennej, co wynika z porozumienia związkowców z Ministerstwem Sprawiedliwości z 19 listopada 2018 r oraz Służba Celno-Skarbowa ( umowa z szefem KAS z 10 organizacjami związkowymi z 21 listopada 2018 r.)

Tydzień temu portal-mundurowy.pl poinformował, że w projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. jest zapis o podwyższeniu kwoty bazowej dla żołnierzy i funkcjonariuszy z 1523,29 zł do 1 614,69 zł brutto. Jeśli ten projekt przyjmie ostatecznie rząd Mateusza Morawieckiego oraz nowo wybrany parlament, to po pomnożeniu przez wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej, przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego zwiększy się od 1 stycznia 2020 z 5530 zł do 5861 zł brutto, z nagrodą roczną, czyli o 331 zł.

Tymczasem u funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej czy Służby Więziennej, których wskaźnik wynosi obecnie 3,71 ( u żołnierzy 3,63), średnie uposażenie wzrośnie z 5651 zł do 5990 zł, czyli o 349 zł brutto. Ponieważ w porozumieniach zapisano 500 zł podwyżkę w 2020 r., brakuje więc ponad 150 zł, co zaniepokoiło związkowców policyjnych.

W zeszłym tygodniu Rafał Jankowski, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych spotkał się Mariuszem Kamińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Podczas trwającego ponad godzinę spotkania omówiono ważne dla funkcjonariuszy służb kwestie związane z realizacją porozumienia z 8 listopada 2018 r. W komunikacie na stronie nszzp.pl szef MSWiA zapewnił, że podwyżka od stycznia 2020′ będzie wypłacona zgodnie z porozumieniem, a ponadto dyskutowano o przyspieszeniu prac nad art. 15a czy też opracowaniem wytycznych do sposobu realizacji płatnych nadgodzin.

„W ocenie przewodniczącego Rafała Jankowskiego było to pierwsze od kilku miesięcy spotkanie zapowiadające powrót do efektywnej i merytorycznej współpracy MSWiA ze związkami zawodowymi służb mundurowych” – czytamy komunikacie NSZZP.

Co ciekawe, do takiego spotkania w ostatnich miesiącach nie doszło w resorcie obrony narodowej z przewodniczącym Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, ani dziekanani korpusu podoficerów Zawodowych oraz korpusu szeregowych zawodowych, czyli organami przedstawicielskimi kadry zawodowej WP. Byłaby to doskonała okazja, by szef MON wysłuchał uwag i problemów żołnierskiego środowiska. Właśnie w jednostkach oraz instytucjach wojskowych trwają zebrania, które mają wyłonić przedstawicieli na kolejną trzyletnią kadencję.

Ostatnie spotkanie ministra obrony z organami przedstawicielskimi wojska odbyło się na początku stycznia br. przy okazji konsultacji prac na projektem rozporządzenia MON w sprawie tegorocznych stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. To wówczas minister Błaszczak zdecydował, że najwyższe podwyżki procentowo i kwotowo otrzymają szeregowi, podoficerowie oraz młodsi oficerowie.

W MSWiA kwotę 655 zł brutto podzielono równo dla wszystkich funkcjonariuszy , zaś w służbach specjalnych m.in. w ABW najbardziej skorzystali mundurowi na najwyższych stanowiskach.

W tej sytuacji we wspomnianym piśmie do szefa MON konwent prosi, by w przypadku podjęcia decyzji o dokonaniu w 2020 r. wzrostu uposażeń żołnierzy zawodowych, minister obrony narodowej „ zróżnicował uposażenia w zależności od rangi stanowiska , zakresu wykonywanych zadań , ponoszonej odpowiedzialności i wymaganych kwalifikacji, co pozwoli rozpocząć niwelowanie problemu ich „spłaszczania”.

Do tej pory szef MON nie wypowiedział się publicznie o przyszłorocznych podwyżkach dla kadry zawodowej. Jeśli kwota bazowa zostanie podwyższona, co jest wielce prawdopodobne, to do pięćsetzłotowej podwyżki zabraknie 169 zł, czyli 0,10 - 0,11 krotność tej kwoty. W rzeczywistości wskaźnik powinien być dwukrotnie wyższy (0,2-0,22), by przynajmniej zrekompensować podwyżki jakie otrzymali w maju 2019 najniżej uposażeni funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, a zwłaszcza Służby Ochrony Państwa( średnio ponad tysiąc zł na etat). Dlatego żołnierze zawodowi mają od maja 2018 r. najniższy mnożnik wielokrotności kwoty bazowej w służbach mundurowych, bo jeden z wiceministrów obrony narodowej tego nie dopilnował.

Co prawda mnożnik ustalany jest w rozporządzeniu prezydenta RP, ale inicjatywa należy do ministra obrony narodowej. R.Ch.

zdjęcie: MON

 

Czytany 22202 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 22 wrzesień 2019 19:56

24 komentarzy

 • Link do komentarza Stanisław czwartek, 26 wrzesień 2019 06:31 napisane przez Stanisław

  Żenada, szkoda że w mediach tak pięknie to wygląda. Współpraca z Armią USA, modernizacja, rozwój, nowoczesne programy a żołnierze jak ryby głosu nie mają więc można ich bić po dupie w sprawie uposażeń.

 • Link do komentarza Pan Bóg czwartek, 26 wrzesień 2019 05:32 napisane przez Pan Bóg

  Haha i co z tą kwota bazową? Nie będzie podwyżki? Dla wojska?

 • Link do komentarza boss środa, 25 wrzesień 2019 16:40 napisane przez boss

  Żołnierze dostaną kolejne podwyżki a cywile pracujący w wojsku kolejną figę z makiem, zapieprzają za jedną z najniższych krajowych tj. 1800 netto.

 • Link do komentarza Pan Jan środa, 25 wrzesień 2019 10:54 napisane przez Pan Jan

  Konwent dziekanów może się upominać jak jest już ustawa budżetowa i niema złotówki dla żolnierzy na 2020r.

 • Link do komentarza szeregowy z wyzszym wtorek, 24 wrzesień 2019 14:35 napisane przez szeregowy z wyzszym

  do pan jan mozna zrobic i to bardzo duzo wystarczy egzekwować obowiązki jakie podpisal szeregowy oraz regulaminy i szeregowy juz nie bedzie taki zadowolony

 • Link do komentarza Pan Jan wtorek, 24 wrzesień 2019 13:49 napisane przez Pan Jan

  Młodzi żołnierze od razu po szkole średniej mają wiecej niż nie jeden podoficer z długoletnią wysługą. Nic z tym nie zrobimy. Szkoda gadać panowie.

 • Link do komentarza Ciekawostka wtorek, 24 wrzesień 2019 13:41 napisane przez Ciekawostka

  A wiecie, że młody ppor po szkole zarabia 150 zł mniej od pplka w jednostce?? Ano jest zwolniony z podatku:) taka ciekawostka.

 • Link do komentarza Zeis78 wtorek, 24 wrzesień 2019 12:55 napisane przez Zeis78

  Mnożnik kwoty bazowej zapewne zostanie podniesiony dla żołnierzy, żeby wojsko nie zostało w ciemnej D...? z uposażeniami wobec innych formacji mundurowych. I nie było masowych odejść, przejść...itp itd jak to się kiedyś mówiło.

 • Link do komentarza Pan Jan wtorek, 24 wrzesień 2019 08:09 napisane przez Pan Jan

  Do Pan Bóg
  Wiadomo że kwota bazowa ma być podniesiona i to bardzo niewiele. I to jest ta podwyżka. Na nic innego nie mozna liczyc.

 • Link do komentarza Pan Bóg wtorek, 24 wrzesień 2019 06:36 napisane przez Pan Bóg

  To ile tej podwyżki netto ma być w końcu?

 • Link do komentarza miłosz poniedziałek, 23 wrzesień 2019 15:01 napisane przez miłosz

  Trzeba uciekać. Niech Pułkownicy walczą z sobą, co i tak robią najczęściej.

 • Link do komentarza szeregowy z wyzszym poniedziałek, 23 wrzesień 2019 14:54 napisane przez szeregowy z wyzszym

  ja czekam czy wprowadza ze lata pracy cywilnej będzie można wliczać w służbę w wojsku bo jak tego nie poprawia to bede odbierał DWIE emerytury he he

 • Link do komentarza podoficer poniedziałek, 23 wrzesień 2019 12:50 napisane przez podoficer

  Do cywil;
  Panowie proszę się nawzajem nie obrażać, a kolega niżej dobrze napisał (pan Łapiński w tym okresie był i jest w strukturach MON);
  Marek Łapiński – generał brygady Straży Granicznej, w latach 2015–2018 komendant główny Straży Granicznej. Od 2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
  Co do słuszności tego czy powinni podnieść uposażenia żołnierzy to powiem tak patrząc na to że jest potrzeba budowania 200 tyś armii to bez tego nie da się tego zrobić. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Bolo poniedziałek, 23 wrzesień 2019 12:46 napisane przez Bolo

  Nie ma co skomleć,przez 8 lat dymała nas PO , teraz tylko troszeczkę się poprawiło, ale się poprawiło na pewno parę złotych przed samymi wyborami nam podrzucą,,z nie będą to duże pieniądze bo jeszcze z obietnicami zalegają pracownikom RON.

 • Link do komentarza zaq poniedziałek, 23 wrzesień 2019 11:38 napisane przez zaq

  Do Plis : to co sugerujesz że poko , psl czy sld już mają opracowane takie tabele z atrakcyjnymi propozycjami ? nie wiedziałem o tym.

 • Link do komentarza cywil poniedziałek, 23 wrzesień 2019 11:24 napisane przez cywil

  Jakiemu Łapińskiemu imbecylu. Nie wiesz kto jest Twoim ministrem

 • Link do komentarza jimi poniedziałek, 23 wrzesień 2019 09:37 napisane przez jimi

  Dlatego żołnierze zawodowi mają od maja 2018 r. najniższy mnożnik wielokrotności kwoty bazowej w służbach mundurowych, bo jeden z wiceministrów obrony narodowej tego nie dopilnował.

  Bo Łapińskiemu bliżej do MSWiA niż do MON

 • Link do komentarza PLIS poniedziałek, 23 wrzesień 2019 07:50 napisane przez PLIS

  Krótka piłka tabela z gotowymi propozycjami do 10 października a jak nie to elektorat w postaci MON odpływa z PIS.

 • Link do komentarza Józek Kowalczuk poniedziałek, 23 wrzesień 2019 05:36 napisane przez Józek Kowalczuk

  Do Tuchajbej. Bodajże w 2010 r. odbyło się "spotkanie" mona (Klich) z Konwentem oraz mężami zaufania JW (na Okęciu). Obecni byli Szf SG, dowódcy RSZ i cała pomniejsza śmietanka. Byłem również i ja reprezentując 1. BR OP w Bytomiu. Wtedy w wojsku wrzało, a żołnierze domagali się podwyżek po kilku "suchych" latach. Pan Klich powiedział to, co chcieliśmy usłyszeć, że wystąpił do Premiera (Tusk) o podwyżkę dla nas. MINISTER wystąpił o podwyżkę! To znaczy, że jest kapucha, a Tuskowe TAK to tylko formalność. I tak (w swojej naiwności) po powrocie do Bytomia tłumaczyłem to żołnierzom. Po kilku tygodniach okazało się, że znawca angielskiej herbaty, minister od kapuchy powiedział NIET i pieniądze powędrowały do państwowej skarbonki. Do cywila odszedłem 31.01.2012 r. nie doczekawszy się żadnej regulacji. Parafrazując słowa znanego kabareciarza zapytam retorycznie: I kto tu jest gupi?

 • Link do komentarza Tomek poniedziałek, 23 wrzesień 2019 05:36 napisane przez Tomek

  >>>>>>> bo jeden z wiceministrów obrony narodowej tego nie dopilnował

 • Link do komentarza D. M. poniedziałek, 23 wrzesień 2019 05:34 napisane przez D. M.

  STOP biadoleniu! Przestańmy się ośmieszać tym skomleniem. Jak ktoś chce odejść niech odchodzi, komu pasuje niech zostaje. Do wszystkich korpusów. Ja już swoją decyzję podjąłem i czy będzie podwyżka czy jej nie będzie, ile będzie? To tylko zmienia datę, nic wiecej. Ludzie, więcej szacunku do siebie.

 • Link do komentarza Tuchajbej poniedziałek, 23 wrzesień 2019 05:08 napisane przez Tuchajbej

  Taki organ jak Konwent to tyle ma do powiedzenia co moj pies na lancuchu, wiecej soltys moze niz oni. Pozdrawiam mjr z sil powietrznych.

 • Link do komentarza starszy szeregowy poniedziałek, 23 wrzesień 2019 04:46 napisane przez starszy szeregowy

  Bóg, Honor, Ojczyzna… i łaska ministra. Czy MON nie rozumie, że Siły Zbrojne to współdziałający organizm. Spłaszczenie systemu wynagrodzeń to sygnał, który został jasno odczytany w wojsku. We wszystkich korpusach.

 • Link do komentarza Woj poniedziałek, 23 wrzesień 2019 03:41 napisane przez Woj

  Nic nowego, wojsko jako jedyna służba nie ma organów przedstawicielskich w postaci związków zawodowych, przez co pseudo konwent dziekanów, może pisać, wnioskować i prosić, a kierownictwo i tak zrobi to, co samo uważa za stosowne... Jak do wyborów się nic nie pojawi, to znaczy , że nic nie będzie, wszak kiełbasa wyborcza jest dawana, albo jej nie ma

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA